Zázrak

68%
Zázrak

Rumunský režisér Bogdan George Apetri vypráví příběh mladé vystrašené jeptišky Kristýny, která žije od dětství ve vzdáleném klášteře. Nyní se vydává hledat tajemného muže, jenž může být klíčem k řešení jejích problémů. Ani po celodenním pátrání se nesetkává s úspěchem a vrací se zpět. Při cestě se zaplétá do detektivního příběhu a do kláštera se tak již nevrátí. Stává se z ní důležitá postava při vyšetřování. Policista Marius zpětně mapuje každý její krok a z mozaiky pravd i lží skládá cestu k vyřešení případu a odhalení zázraku.
filmfanouch6
filmfanouch6
12 644 bodů
8
Snímek Zázrak je již třetím celovečerním snímkem rumunského režiséra a scenáristy Bogdana George Apetriho. Dočkal se mimo jiné nominace v kategorii pro nejlepší film na Filmovém festivalu v Benátkách. Není poté vůbec problém označit Zázrak za kriminálku, těžko by se ovšem dal samotný film označit za detektivku. Především proto, že i když se film neobejde bez pátrání, divák se prakticky stává svědkem ústředního zločinu a jen sleduje vliv onoho zločinu na navazující dění. To ovšem Zázrak neokrádá o jeho působivost. Od počátku Zázrak působí jako taková výpověď o sociální situaci v Rumunsku, výpověď se mimo jiné skládá z projevů odlišných postav. Jde o drama, které pevně stojí na dlouhých a vtahujících dialogových konfrontacích. Následně sice platí, že je ústřední zločin divákem spatřen jakoby z první ruky, vývoj události přesto zůstává napínavý a v jistých ohledech až pocitově nepříjemně šokující. Nutno dodat, že je Zázrak druhým dílem trilogie, předchůdcem je druhý Apetriho film Neznámý, ještě tento rok by měla trilogie vrcholit snímkem Dlouhý spánek. Objeví se tak některé postavy z prvního filmu trilogie, k vyloženému pochopení ovšem není nutné první film vidět. Zajímavější je ovšem sledovat samotný Zázrak, odhadovat, co za zázrak titul filmu znamená a v průběhu samotný film mění pravidla hry a dokáže diváka schopně mást. A následně dojde k nepříjemně autentické scéně znásilnění, která definitivně film přesune do druhé poloviny. K ústředním postavám se přitom nikdy nedá vytvořit vyloženě pevný vztah, naopak je spíše velmi snadné většinu postav snadno nenávidět. A to i ochránce zákona, kdy i tato linka se vydává tak trochu nečekaným směrem a na charaktery se i díky tomu hledí o poznání komplikovaněji. Dochází k očividnému boji s morálními hodnotami a vnitřními démony, Apetri přitom zvládá budovat atmosféru a napjatě v divácích vyvolat zájem o to, kam přesně se vyprávění ještě posune. Samotné vyvrcholení příběhu poté v divákovi může vyvolat jistou formu pochybností, tím se ovšem samotný Zázrak stává ještě zajímavější. A i díky solidnímu vizuálu kameramana Olega Mutu jde o povedený filmový zážitek. Zázrak je přesně ten typ filmu, který není pro slabší povahy, dodává ovšem zajímavý vhled na rumunskou společnost a servíruje solidně vybudovanou rumunskou kriminálku, která diváka víceméně celou svou délku dokáže zanechat na pochybách a úvahách. Právě uvažování nad myšlenkovými pochody postav a postupem vyprávění ovšem ze Zázraku dělá zajímavou podívanou....
mojmir.sedlacek
6 032 bodů
8
Precizně realizovaný, avšak poněkud vykalkulovaný konstrukt, jehož témata jsme (nejen) v rumunském podání viděli už vícekrát. Přesto tenhle dvojpříběh nejisté jeptišky a hrubiánského detektiva dokáže nemilosrdně vtáhnout. Více zde.

Dodatečné informace

Původní název:
Miracol (více)
  • Rumunsko Zázrak
  • Rumunsko Miracol
  • Rumunsko Miracle
Premiéra v ČR:
14. 8. 2022
Země původu:
Rumunsko, Lotyšsko, Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění