Gorbačov. Ráj

70%
Gorbačov. Ráj

Devadesátiletý Michail Gorbačov žije ve skromném domě na okraji Moskvy, kde čeká na přijetí do panteonu nejvýznamnějších osobností 20. století. Alespoň v Rusku, kde je pořád vnímán jako kontroverzní postava. Soud nad Gorbačovem vynesou dějiny, zde však starý muž předkládá svou vlastní konečnou výpověď, v níž s melancholií i humorem bilancuje svůj život a kariéru.

Film Vitalije Manského je aktuálním, intimním portrétem muže, který svými rozhodnutími změnil svět. Během krátkého období, kdy byl Michail Gorbačov u moci (1985–1991), došlo k rozpadu velké sovětské říše. Gorbačov byl architektem Glasnosti a Perestrojky - politických kroků, které daly obyvatelům země, přezdívané americkým prezidentem Reaganem „Říše zla“, šanci žít svobodně. Michail Gorbačov zbořil Berlínskou zeď. Za Gorbačovovy vlády ale také vybuchl reaktor v jaderné elektrárně v Černobylu. Během jeho vlády zemřelo mnoho občanů pobaltských republik usilujících o nezávislost, sovětská armáda potlačila nespokojenost v Tbilisi i pokojné demonstrace v Baku. Za Gorbačovovy éry se zhroutil Sovětský svaz, což mu neodpustilo mnoho jeho krajanů. S tímto břemenem minulosti dožívá osamělý muž (nar. 1931) svá poslední léta v domku na moskevském předměstí, kam jako jednoho z mála hostů vpustil režiséra Vitalije Manského. (Artcam Films)
Recenze: Gorbačov. Ráj

Kinobox.cz
70%

Otázkou zůstává, zda Manský natočil takový film, jaký zamýšlel. Jeho nejnovější dokument tak výrazně upozorňuje na úlohu režiséra-autora a na limity, které tváří v tvář zpovídanému vyvstanou. Zklame tento citlivý portrét-dialog s "bohem" ty, kteří Gorbačovovi kdysi fandili, přijali s povděkem perestrojku, pád Berlínské zdi a Východního bloku?


Dodatečné informace

Původní název:
Gorbachev. Heaven (více)
  • Lotyšsko Gorbačov. Ráj
  • Lotyšsko Gorbachev. Heaven
  • Lotyšsko Gorbatchev : en aparté
  • Lotyšsko Gorbatschow. Paradies
Premiéra v ČR:
4. 11. 2021
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Lotyšsko, Česká republika
Čeština:
Gorbačov. Ráj je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění