Bílý bílý den

65%
Bílý bílý den

V odlehlém islandském městečku se bývalý policista vyrovnává s tragickým úmrtím své ženy. Smíření komplikuje zpráva, že jeho milovaná vedla ještě jiný, tajný život. Obrysy její minulosti vystupují z bílé mlhy jako okolní krajina. Byla mu nevěrná? Ingimundur nemůže jít dál, dokud nezjistí pravdu. Jeho zármutek se s rostoucím napětím mění v posedlost, která ohrozí jeho i jeho blízké. Druhý celovečerní snímek Hlynura Pálmasona (Winter Brothers) byl uveden na MFF v Cannes 2019 v sekci Critics‘ Week a z festivalu si odvezl ocenění pro výjimečný herecký výkon Ingvara Sigurdssona v hlavní roli. (Aerofilms)
Recenze: Bílý bílý den

Kinobox.cz
85%

Jak bylo naznačeno, divák vyčkavší do konce bude odměněn eskalujícím zakončením, které celou linii uzavírá hluboce lidskou satisfakcí. Takže, ještě jednou: vyčkejte prosím, přistupte na vleklé tempo a sever vás za to odmění.


dis
dis
461 bodů
7.5
Úleva v náporu komiksových blockbustru, a přece nejde o nudnou artovou záležitost, ale snímek, který se - byť v jisté nadsázce - dotýká přízraku v našem nitru, démonu, kterým neunikneme. Kurvítek, která si neseme v duši, a buď se s nimi vyrovnáme, nebo nás roztrhají. Dodržuje hlavní zásadu antického dramatu: aby divák (čtenář atd.) litoval, nesouhlasil...a na závěr chápal. To všechno s poetickou kamerou, precizní režisérským okem a vynikajícími hereckými výkony. Nic veselého, ale nakonec očistný obřad...
Terabithian
297 bodů
9
Nadstandardně vtahující festivalový slow burner. Zejména díky syrově-lyrickému zapojení úchvatné islandské přírody, přirozeným hercům a tomu, jak Pálmason pracuje s konvencemi (skandinávských) krimi. Film má detektivní strukturu zásluhou toho, že protagonista k vyřešení svého trápení uplatňuje modus operandi osvojený během policejní služby. Snaží se najít a dopadnou pachatele. Potíž je v tom, že zločin, který vidíme v prologu, nikdo konkrétní nespáchal (nanejvýš byl jeho spolupachatelem sám Ingimundur, pakliže šlo o sebevraždu, ne o nehodu). Hrdina si proto pachatele v podstatě musí vytvořit, aby měl co řešit. V tradici umělecké kinematografie je přitom řešen zejména vnitřní svět deprimovaného vdovce, jehož odpojení od vlastních emocí i okolního světa nejlépe ilustruje proměna jeho vztahu k osmileté vnučce. Nejdřív ji jenom škádlí, potom vystraší smyšleným příběhem o ukradených játrech (který se váže ke klíčovému a poslední scénou „vyřešenému“ motivu mrtvých navracejících se k životu) a nakonec vystraší svým reálným chováním... kromě jemné práce s motivy (dále např. neustálé odstraňování překážek, od skvrny od krve po kámen na cestě, připomínajících nezpracované trauma) jsem obdivoval také jistotu, s jakou Pálmason „buduje“ desítky vteřin (možná i několik minut) dlouhé záběry s dlouhými dialogy, složitými emocemi a množstvím akce (a možností, kdy se mohlo něco zvrtnout). Příběh prostý, zpracování podmanivé, emocionální dopad ohromný.

Dodatečné informace

Původní název:
Hvítur, Hvítur Dagur (více)
  • Island Bílý bílý den
  • Island Hvítur, Hvítur Dagur
Premiéra v ČR:
25. 7. 2019
Distributor:
Aerofilms
Země původu:
Island
Přístupnost:
15+
Čeština:
Bílý bílý den je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění
Kreativní Evropa