Čapkovy povídky

72%
Čapkovy povídky
V roce 1947 sáhli filmaři poprvé po Čapkových Povídkách z jedné a druhé kapsy. Režisér Martin Frič si ve spolupráci se scenáristy Františkem Vlčkem a Jaroslavem Žákem vybrali pět povídek: Propuštěný, Případ s dítětem, Balada o Juraji Čupovi, Ukradený spis a Poslední soud. První je o podmínečně propuštěném trestanci, ve druhé policejní komisař hledá pachatele uneseného dítěte a poznává, jak těžké je mezi navlas si podobnými nemluvňaty najít to pravé. Třetí je sugestivním vyprávěním o náboženském fanatikovi, který z božího příkazu zabil a jde se ve sněhové vánici udat na četnickou stanici. Ve čtvrté pátrá inspektor Pištora po bytovém zloději, který omylem ukradl tajné spisy generálního štábu, a v poslední povídce se dozvíme, že je-li na některé hříšníky pozemská spravedlnost krátká, trestu stejně neujdou. Trvalou hodnotou filmu jsou herecké výkony hlavních protagonistů - byli to Jaroslav Marvan, Jaroslav Průcha, František Filipovský, Theodor Pištěk, František Kovářík a František Smolík. (Česká televize)Pete69
Pete69
31 311 bodů
8
Krásné povídky, které se spojují v jeden sourodý film. Skvělí herci a tudíž i parádní herecké výkony a spirituální velmi povedený konec, k tomu všemu můj oblíbenec Jaroslav Marvan, který má ve filmu nejvíce prostoru. Krásné lidské příběhy, byť s hořkou pachutí, to jsou Čapkovy povídky.
kunafix
kunafix
20 042 bodů
6
Nejlepší byl Juraj Čup. Ten psychotickej pohled... Ta poslední povídka s tím bohem jako svědkem byla blbá.
lamps
lamps
15 251 bodů
7.5
Moooc příjemný filmík, u kterého vůbec nevadí, že jednotlivé povídky jsou k sobě trochu neobratně připojeny a nemají ani kdovíjak stmelující výpovědní hodnotu. Je to totiž nonstop skvělá a chytrá zábava, která se dokáže plně opřít o knižní předlohu, popřípadě o vynikající herce ve všech rolích (kromě tradičně skvělých Marvana či Smolíka hlavně Palo Bielik, jehož opilecká etuda hraničí buď s hereckou nebo alkoholickou genialitou). A navíc ze všech povídek (snad kromě vyloženě komediálního hledání dítěte) čpí to Čapkovo pohrdání hrabivou společností a vrchností, mezi nimiž to má poctivý člověk hodně těžké. Dost možná nejhezčí film Martina Friče, jehož vynalézavé režii tentokrát nelze nic moc vytýkat..


Dodatečné informace

Původní název:
Capeks berättelser (více)
  • Československo Čapkovy povídky
  • Československo Capeks berättelser
  • Československo Capek's Tales
  • Československo Capkovy povidky
  • Československo Tales by Čapek
Premiéra v ČR:
19. 9. 1947
Distributor:
Státní půjčovna filmů
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění