Šmejdi (2013)

Dokumentární film

Česká republika Česká republika
74 minut

Žánry

:
Dokumentární

Obsah

:
Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech více »« méně

Režie

:
Silvie Dymáková
Premiéra: 18. 4. 2013
Distributor: Aerofilms
Jste na stránce dokumentu Šmejdi. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou dokumenty hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily dokumentů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o dokumentu Šmejdi myslíte! K 24. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28344 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Šmejdi


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  1
  0
  16. 3. 2015
  Psisko59 (32772 bodů)

  Slečně režisérce patří hluboká poklona za to, že rozpoutala celospolečenskou diskusi a následně (konečně!) také probudila politiky, aby začali neúnosnou situaci s organizovaným okrádáním a podváděním seniorů řešit zákony. A titul filmu se nakonec právem stal označením pro nejotrlejší pseudopodnikatele, kterým není stydno okrást bezmocného, a ještě ho podrobit psychoteroru :-(
  Nevím o jiném filmu, který by měl v běžném životě takový ohlas a (doufejme) také vliv; byl natočen s rizikem žalob od "poškozených" šmejdů - tehdy ještě legislativa stranila jim; nakonec rozpoutal celonárodní boj proti nim.

 • 90%
  0
  0
  22. 3. 2016
  Ombak_Penari (2764 bodů)

  Tohle by měl každopádně vidět úplně každý, kdo má v rodině nějakého seniora nebo se mu ve schránce tlačí podobné barevné letáky. Krásně zpracované a skvěle podchycené důležité téma.

 • 85%
  0
  0
  1. 11. 2014
  Verush (248 bodů)

  To, že jdou lidi zlí, to je všobecně známo, ale tohleto už je čistej hyenismus.. To snad ani nemůžou být lidi s rodinou, co pracují pro tyhle firmy.. A na druhé straně senioři, kteří se chovají jak malé děti a ikdyž moc dobře vědí, co se na podobných akcích odehrává, jedou a nechají se podvést znovu a znovu.. Děsivý dokument o tom, čeho jsou lidi schopní pro peníze a nebo i jen pro zábavu.. Jistě, mohlo by to být méně emotivní - to bylo hodně prvoplánované, ale tenhle typ emocí snad na starší lidi zapůsobí víc než vědecké rozbory.. Tak snad tenhle film bude k něčemu a dostane se tam, kam má..

 • 75%
  0
  1
  11. 1. 2018
  dusek.pav.p (46 bodů)

  Tenhle námět by si zasloužil režiséra, který už má nějaké zkušenosti a bude k látce přistupovat s předem promyšlenou koncepcí. Což se zde očividně nestalo a na filmu je to zatraceně vidět - především struktura filmu mohla/měla být mnohem jasnější, asi bych se přimlouval za kapitoly či body (a to se týká úplně všeho, třeba jaké taktiky prodejci používají atd atd). Vypravěčkou mohla/měla být žena. Místo vyjádření jednoho právníka jich mohlo/mělo být víc. Záběry ze skryté kamery měly být využity nějak systematičtěji. A asi nejvíce pozornosti mělo být věnováno tomu, proč důchodci na podobné akce vůbec jezdí, což bylo jen lehce naťuknuté v závěru. Je toho zkrátka hodně, co mohlo být mnohem lepší, a je z toho cítit, že režisérka Dymáková film vlastně vymýšlela až ve střižně, za pochodu. Možná, že tenhle snímek trochu zvedl povědomí veřejnosti o těchto "předváděcích" akcích (ale co si budeme namlouvat, podobné praktiky nevymizí, tak jako nikdy nevymizí zástupy důchodců vždy připravených rozhazovat celoživotní úspory), ale z filmařského hlediska jsou Šmejdi dost promarněná šance.

Hodnocení a recenze Šmejdi

79 77 ?
jak hlasovat?
 • HanO 90%
 • InJo 70%
 • Had 90%
 • Senn 90%
 • dusek.pav.p 75%
 • maniak 65%
 • Ombak_Penari 90%
 • olga-pu 75%
 • vladimir-lada-but 85%
 • Psisko59 90%
všechna hodnocení (40)

V žebříčcích uživatelů