Temný rytíř
Zajímavosti

O roli Harveye Denta, kterou nakonec získal Aaron Eckhart, měli eminentní zájem Hugh Jackman, Ryan Phillippe, Liev Schreiber a Josh Lucas.

Mezi připravenými kostýmy pro roli Batmana byl i jeden s bradavkami. Christian Bale ale okamžitě poznal, že se jedná o žert.

Jedná se o první film ze série o Batmanovi, který nemá jméno hlavního hrdiny v názvu.

Pracovní název filmu byl "Roryho první pusa" (Christopher Nolan má syna Roryho).

Předtím, než byl obsazen Heath Ledger, se o roli Jokera zajímali Lachy Hulme, Paul Bettany, Adrien Brody a dokonce i Robin Williams.

Původně se měl ve filmu objevit i Dwight Yoakam, nakonec ale odmítl nabídku, protože pracoval na nahrávání alba.

Důvod, proč se v pokračování neobjevila Katie Holmes, je prostý - peníze. Studio nebylo ochotné vyjít vstříc jejím požadavkům, nabízelo maximálně 2 miliony dolarů.

Jako konzultant byl najat Jerry Robinson, který stál ve čtyřicátých letech za vznikem Jokera. Joker ve filmu ctí původní předlohu a jeho vzhled vychází z prvních čísel komiksu.

Poté co účast odřekla Katie Holmes, se o roli Rachel ucházely Rachel McAdams a Emily Blunt, nakonec ji ale dostala Maggie Gyllenhaal.

Aby bylo natáčení co nejvíce utajené, Christopher Nolan neváhal veškerou techniku a věci kolem natáčení polepit a označit logem RFK ("Rory's First Kiss", tj. "Roryho první pusa").

Jako propagaci nechal Christopher Nolan na Den díkůvzdání vytisknout "Gotham Times". Noviny obsahovaly články o Batmanově záchraně rodiny, propozice a kurzy v Gotham national bank, předpověď počasí pro Gotham a nábor členů do Gothamské policie.

Jako přípravu na roli zvolil Heath Ledger měsíční pobyt v hotelovém pokoji, během kterého se s nikým nestýkal. Pomocí komiksů se snažil zachytit Jokerův charakter a psychologii, nejsložitější ale pro něj byla práce s hlasem. Jako inspiraci uvedl Alexe z Mechanického pomeranče a zpěváka Sida Viciouse ze Sex pistols. Některé zahraniční deníky uvádějí, že právě tato příprava na roli a depresivní postava Jokera byly důvod, proč začal Heath brát tolik léků proti depresím.

Christopher Nolan řekl, že se při výrobě filmu nechal nejvíce ovlivnit filmem Nelítostný souboj.

Christopher Nolan natočil některé akční a tiché dramatické sekvence ve formátu IMAX.

Role policejních důstojníků v Gothamu byly nabídnuty opravdovým policistům z chicagského sboru.

Ještě v tentýž den, kdy byl nalezen mrtvý Heath Ledger, vydalo studio prohlášení, ve kterém potvrdilo, že Ledger měl již dotočeny všechny scény a jeho smrt neovlivní výsledný film.

Michael Caine se nechal slyšet, že Heath Ledger je v mnohém daleko lepší Joker než Jack Nicholson. Jeho zjev a psychopatický projev mu po Ledgerově příjezdu na natáčení prý několik dní nedal spát.

Harvey Dent Aarona Eckharta je pravým opakem Batmana. Aaron se na svoji roli mimojiné připravoval i studiem rozpolcené osobnosti.

Kostymérka Lindy Hemmingová se při tvorbě oblečení pro postavu Jokera nechala inspirovat Iggy Popem a Petem Dohertym.

Posledný dokončený film Heathe Ledgera, ktorý zomrel vo svojom apartmáne v New Yorku na neúmyselné predávkovanie rôznymi druhmi liekov.

Rozpočet: $150,000,000

Natáčalo sa v Chicagu, Hongkongu a Londýne.

Podkrovný byt Brucea Wayna bol postavený vo vestibule budovy navrhnutej slávnym architektom Miesom van der Rohe. Pre Bat Bunker – kontrolné centrum Batmana a Luciusa Foxa – vybrali filmári parkovisko hlboko v podzemí mesta.

Bol navrhnutý komplet nový kostým pre Batmana od kostýmovej výtvarníčky Lindy Hermmingovej. Hercovi sa najviac pozdávalo, že konečne môže otáčať hlavou a dlhšie sedieť bez ťažkostí.

Režisér lákal komparzistov inzerátom v chicagských novinách do filmu "Rory’s First Kiss". Vďaka zverejneniu hlavných postáv však bolo každému jasné, že v skutočnosti sa bude natáčať nové pokračovanie Batmana.

Temný rytier je založený na charakteroch objavujúcich sa v komiksoch publikovaných DC Comics. Batmana ako strážcu Gotham City vytvorili Bob Kane a Bill Finger, pričom jeho príbeh sa prvýkrát objavil na verejnosti v máji 1939 v Detective Comics 27.

Na ceremoniáli filmu spoločnosti Warner Bros. na svetovej premiére na newyorskom Manhattane rozvinuli namiesto klasického červeného koberca na počesť Heatha Ledgera tmavý koberec.

Film drží viaceré rekordy v tržbách: najváčší zárobok - za polnočné premietačky ($18,5 mil USD), za piatok ($67,165,092), za sobotu ($47,650,240), za nedeľu ($43,596,151). Celkovo prekonal so sumou $158,411,483 rekord Spider-Mana 3 ($151,116,516) za najvačší otvárací víkend.

Na konci hlavných titulkov sa nachádza venovanie: "In memory of our friends Heath Ledger & Conway Wickliffe".

Den po evropské premiéře filmu v Londýně byl představitel Batmana Christian Bale zatčen za údajné napadení, které ohlásila jeho matka se sestrou. Po několika hodinách výslechu byl propuštěn na kauci.

15.5.2008 byla v zábavním parku ve městě Jackson Township, stát New Jersey, otevřena horská dráha na motivy Temného rytíře. Simuluje jaké to je mít stále v patách Jokera. Stála 7.5 mil USD.

Při velké ceně Británie 2008 závodů Formule 1 byly monoposty stáje Toyota polepeny motivy Batmana a filmu Temný rytíř.

Keď sa Christophera Nolana spýtali: "Prečo Heath Ledger ako Joker?", odpovedal: "Pretože nemá strach."

Batman nosí poprvé ve filmové historii kostým, v němž může volně pohybovat hlavou. Skládá se z celkem dvouset samostatných částí.

Matt Damon byl první volbou Christophera Nolana pro roli Harvey Denta, ale odmítl ji.

Jeden z komparsistů měl na vojenské uniformě jméno "Philo", podle castingové režisérky Joan Philo.

Gothamské poznávací značky byly vytvořeny podle značek státu Illinois.

Když byl Joker v uniformě zdravotní sestry, jméno na jeho štítku bylo Matilda. To je jméno dcery Heathe Ledgera.

Jokerův make-up se zkládal ze 3 kusů lisovaného silikonu, jejich nanesení trvalo méně než hodinu každý den před natáčením. Heath Ledger to popsal jako: "nová technologie, která se nanáší podstaně rychleji než normální protéza"; cítil se jako by neměl vůbec žádný make-up.

Herec, který hrál staršího gentlemana, jenž konfrontuje Jokera na párty, kterou Bruce Wayne připravil pro Harveyho Denta, je Vermontský starší senátor Patrick Leahy. Pan Leahy je velký batmanovký fanda a také se objevil ve filmu Batman & Robin (1997).

Film byl doručen do některých kin pod názvem "Oliver's Army".

Stejně jako při natáčení Batman začíná (2005), režisér Christopher Nolan dohlížel na všechny záběry sám a něměl žádnou druhou skupinu štábu.

***SPOILER: Heath Ledger improvizoval, když začal jízlivě a ironicky tleskat uvnitř své cely, když byl Gordon povýšen. Tleskání nebylo ve scénáři, ale Christopher Nolan okamžitě povzbuzoval štáb, aby nepřestávali točit, a tato sekvence nakonec ve filmu opravdu je.

***SPOILER: počet mrtvých - 36

Film Temný rytíř získal hlavní cenu (Golden Trailer Award) za nejlepší upoutávku do kin.

Heath Ledger se stal nejmladším Jokerem v historii, během natáčení mu bylo osmadvacet let.

Počas nácviku divokej jazdy mestom zomrel nešťastne, pri náraze do stromu, kaskadér Conway Wickliff († 41).

Temný rytíř byl v USA nasazen v rekordním počtu přes 4300 kopií, což mu můžou závidět i nejúspěšnější snímky typu Harryho Pottera či prvních dvou dílů Pirátů z Karibiku. Ty se pohybují pod hranicí 4000 kopií.

Heath Ledger byl do své role tak ponořený, že ve společné scéně svého spoluhráče Michaela Cainea, který ho předtím v civilu nikdy neviděl, natolik vyděsil, že veterán zapomněl dialog.

Film, který nejrychleji vydělal 400 milionů $.

Jediný film, který se během dvou dnů dostal na první místo v žebříčku nejlepších filmů na serveru IMDb.

Christian Bale prozradil, že po něm Heath Ledger chtěl, aby ho při vzájemných scénách bil doopravdy, aby se cítil a vypadal tak jak scéna vyžaduje.

Bruce Wayne mluví jako Batman hlubším, chraplavějším hlasem, než když je "v civilu" - což je prvek, který se objevil už v některých starších inkarnacích Batmana. Christian Bale to ale podle některých kritiků a diváků trochu přehnal. Prý v masce Batmana mluví jako potomek Clinta Eastwooda a medvěda grizzly nebo jako by byl nakažen laryngitidou.

Heath Ledger sa stretol na filmovom plátne s oboma súrodencami Jakeom aj Maggie Gyllenhaal. S Jakeom si zahral v Skrotenej hore a s Maggie práve v Temnom Rytierovi.

William Fichtner hrál roli bankéře v Nelítostném souboji a scéna s ním v podobné roli v Temném rytíři je evidentním odkazem na tento film, jímž se nechal Christopher Nolan hodně inspirovat.

Konstruktér Nathan Crowley vyrobil pro natáčení celkem 6 batpodů, protože čekal, že některé budou během natáčení zničeny.

První batmotorka se objevila v televizním seriálu v roce 1966, jednalo se o Harley Davidson z roku 1959.

Rozvor karoserie batpodu činí 3,5 metru, váha je 295 kilo. Rám batpodu je vyroben z oceli, ostatní díly jsou z uhlíkových vláken. Batpod pohání vysokovýkonný vodou chlazený jednoválec. Pro batpod byly použity dvacetipalcové pneumatiky o šířce 45,7 centimetrů.

Keď sa Joker vytacká z prevráteného kamióna, možeme na jednom z obchodou vidieť nápis "Sweet home Chicago" - pravdepodobne ho zabudli odstrániť, keďže film sa natáčal práve v Chicagu.

Řidítka Batpodu se trochu překvapivě řídí předloktími, která jsou chráněna štíty, namísto u motorek obvyklých dlaní. Batpod zároveň může vystřelovat lana s háky (scéna s převráceným kamionem) a je vyzbrojen dvěmi 50mm kanóny a čtyřmi 40mm kulomety.

Na DVD a Blue-ray se objevila nepoužitá scéna, kdy Joker po odchodu z nemocnice nasedne do autobusu a pořád se neohliží za výbuchy. Celá scéna je možná ke shlédnutí zde http://www.youtube.com/watch?v=j5Qh8QXkEyM.

Scéna nabouraní Lamborghini se natočila hned na poprvé.

Na scénu nabourání Lamborghini byly celkem připraveny dva modely Murcielago LP640.

Při natáčení podzemní honičky se střídaly miniatury a skutečná auta. Digitálně se dodělávaly jen detaily.

Policejní dodávka byla vyhozena do vody pomocí speciálního pístu se stlačeným vzduchem.

Kvůli srážce popelářů s Batmobilem nechal Nolan vyrobit modely aut i tunelu.

Christopher Nolan se obával, že se Batmanovi při jízdě na motorce zaplete plášť do zadního kola, takže bylo v plánu při jízdě složit (pomocí paměťové látky, jejíž princip je vysvětlen v minulém dílu) batmanův plášť do batohu na zádech. Když se ale na zkouškách zjistilo, že plášť vlaje, od nápadu se upustilo. Díky vlajícímu plášti totiž vznikají i velmi efektní záběry.

Na Jokerově kamionu, který Batman převrátí, je nápis: "Smích je nejlepší lék."

Časopis Empire zvolil Temného rytíře 15. nejlepším filmem v anketě "500 nejlepších světových filmů všech dob".

Film s nejrychleji získanými 500 miliony dolarů na domácí půdě - 45 dní. Dříve držel rekord Titanic, který stejnou částku vydělal za 98 dní.

Nolan a Goyer spolupracovali pouze na příběhu, zatímco scénář napsal Christopher se svým bratrem. Když pak Goyer viděl v titulkách své jméno prohlásil: "Nemůžu uvěřit, že mé jméno je v takhle dobrém filmu."

Pro Aarona Eckharta se Christopher Nolan rozhodl poté, co jej viděl ve filmu Děkujeme, že kouříte (2005).

Heath Ledger byl pro Christophera Nolana vždy jedinou volbou pro Jokera.

Christopher Nolan a spoluautoři scénáře Jonathan Nolan a David S. Goyer se rozhodli hned na začátku, že neodhalí Jokerův původ, aby tak mohl být představen jako „absolutní.“

Exploze, při které zemře Rachel byla natáčena v Battersea Power Station v Londýně.

Největší vliv na příběh filmu měli komiksy „The Long Halloween,“ „The Killing Joke,“ a „The Man Who Laughs.“

Aaron Eckhart si nošení makeupu jako Two-Face užíval a řekl: „Když se na něj podíváte, může se vám zvedat žaludek. Stejně byste se cítili, kdybyste potkali někoho, jehož tvář byla z větší části odtržena nebo spálena kyselinou. Mnoho fanoušků na internetu nakreslilo svou verzi vzhledu Two-Face, ale řeknu vám jedno: ´Chris zašel mnohem dál.´“

Během 5 dní film vydělal 200 miliónů dolarů, což je nový rekord. Dalším rekordem je 300 miliónů dolarů za 10 dní.

Kaskadér Christiana Bala Buster Reeves si zahrál jednoho z Jokerových kumpánů. V kamiónu podává Jokerovi zbraň a poté se s ním sveze jako spolujezdec.

Temný rytíř se odehrává rok po konci Batman začíná (2005).

I navzdory ratingu PG-13 (tímto ratingem se označují filmy, které nejsou doporučovány dětem do 13 let, mohou obsahovat krev, násilí, nahotu, sprostou mluvu, atd.) se krev objeví jen na tváři civilisty, kterého Joker pověsí v převleku Batmana a na Batmanově ruce po útoku psů.

Během návštěvy Jima Gordona u Harveyho Denta můžete na jedné z krabic jasně spatřit nápis Keyser Söze, což je odkaz na film Obvyklí podezřelí.

Pro Christophera Nolana zatím nejdelší film.

SPOILER: Film používá několik prvků z prvního vydání komiksu Batman. V prvním čísle komiksu Joker veřejně prohlašuje, že se chystá ke spáchání zločinu, nechá se zatknout, použije bombu aby unikl z vězení a krade a zabíjí, ne kvůli osobnímu prospěchu, ale aby mezi lidi vnesl chaos a nepořádek.

SPOILER: Inspirace komiksem: V čísle s názvem „The Long Halloween“ zinscenují Dent a Gordon Dentovu smrt, Batman se přestrojí za člena týmu SWAT a ve stejném čísle se objeví také vyslýchací scéna mezi Batmanem a Jokerem.

SPOILER: Scéna, ve které svědek u soudu vytáhne na Harveyho pistoli, je odkazem na komiks, kde mafiánský boss Sal Maroni hodí na Harveyho kyselinu a způsobí jeho zrod jako Harvey Two-Face.

SPOILER: Po své přeměně si Harvey Two-Face hodí mincí celkem osmkrát. Pětkrát dopadne na „správnou“ stranu - pro Jokera, Sal Maroniho, detektiva Ramirezovou, Denta a Gordonova syna. Třikrát potom na špatnou stranu pro detektiva Wuertze, řidiče Maroniho auta a Batmana.

Joker byl časopisem Empire zvolen jako 3. ze 100. Nejslavnějších filmových postav.

Natáčení úvodní scény z banky ve formátu IMAX trvalo týden.

Zvuk, který je slyšet pokaždé když se na scéně objeví Joker je modulace dvou not hraných na cello.

Jedna z kamer ve formátu IMAX byla při natáčení zničena, ale poslední natočená scéna se do filmu dostala. Je to scéna, kdy Joker s náklaďákem sráží auta ze silnice. Právě jedno z těchto aut zapříčinilo poškození kamery.

Scéna kdy se batmobil srazí s náklaďákem byla natočena za použití modelů v měřítku 1:3.

Přetočení náklaďáku bylo reálně natočeno bez použití vizuálních efektů. Náklaďák obrátil obrovský vystřelený píst umístěný ve spodní části vozu. Tuto scéna natáčelo 7 kamer.

Při natáčení výbuchu nemocnice, byla zdemolovaná skutečná budova. Příprava trvala 3 týdny.

Seskok batmana ze střechy v Hongkongu, byl natočen v Chicagu a později byl vizuálně upraven do prostředí Hongkongu.

Ve scéně kdy Batman stojí na kraji střechy v Hongkongu, zde opravdu stojí Christian Bale, který se nebál natočit tuto scénu sám.

Po promítání se stávalo dokonce i v českých kinech, že se tleskalo.

Pro roli Jokera byl zvažován i jeho původní představitel ve filmu Batman (1989) - Jack Nicholson. Ten se nechal slyšet, že kdyby dostal nabídku, přijal by ji.

Keď sa Joker stretáva v nemocnici s Harvey Dentom, na sestričkovskej uniforme má prilepenú volebnú nálepku Harveyho Denta.

Dva OSCARY získal Temný rytíř za nejlepšího herce ve vedlejší roli a střih zvuku.

Kameraman Wally Pfister si v tomto film vysloužil již svojí třetí nominaci na Oscara, vše získal za filmy Christophera Nolana, se kterým natočil již Memento, Insomnii, Batman začíná, Dokonalý trik, Temného rytíře a v budoucnu i připravovaný Inception.

Google Earth: souřadnice Gotham General Hospital: 41°53'17.73"N 87°44'36.89"W

Google Earth: souřadnice Gotham National Bank z úvodní bankovní loupeže: 41°52'35.16"N 87°38'18.42"W

Hodnocení a recenze Temný rytíř

88 98 ?
jak hlasovat?
  • 1nikis1 85%
  • Vall.I 90%
  • Mrykodaj 95%
  • Fandysek 95%
  • Temný Pán ze Sithu 100%
  • Lovecour69 85%
  • Renfield 90%
  • Crreed 100%
  • Kamil Fila 90%
  • FrozeNN 75%
všechna hodnocení (708)

V žebříčcích uživatelů

12. místo z 14 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Nolan dokázal oživit mrtvou značku a dát jí úplně nový směr.”

19. místo z 28 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Absolutní megahit, který stále překvapuje.”

37. místo z 49 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Dekonstrukce komiksového žánru a herecká one-man show, jejíž výkon stál mladého herce život.”

1. místo z 22 v žebříčku uživatele mirekvydra
1. místo z 67 v žebříčku uživatele henrycruel
1. místo z 11 v žebříčku uživatele stejskal.franti
1. místo z 10 v žebříčku uživatele Filmokolik
1. místo z 8 v žebříčku uživatele výfuk
1. místo z 11 v žebříčku uživatele výfuk
1. místo z 11 v žebříčku uživatele Annie555