Let číslo 93
Zajímavosti

Snímek za 15 mil. dolarů utržil během prvního víkendu (28. – 30. 4.) v americké distribuci 11,4 milionů a celkový výdělek skončil na sumě 31,4 mil. dolarů.

Producenti věnovali procenta z úvodního výdělku na památník obětem letu United 93 v Pensylvánii. Suma se vyšplhala na 1,15 mil. dolarů.

Film se natáčel v reálných prostředích, armádních a civilních letištních centrech.

Pro zachování autentičnosti většinu postav ztvárnili prakticky neznámí herci.

Každý z herců dostal studii o životě postavy, kterou ztvárňoval. Režisér Paul Greengrass po takovéto přípravě s nimi občas při natáčení improvizoval.

Na snímku spolupracovaly také rodiny obětí. Produkci přinesly oblečení obětí, oblíbenou hudbu, knihy a oblíbené pamlsky, které pravděpodobně měli s sebou na palubě.

Irácký herec Kewsi Alsamari, který ztvárnil vůdce únosců, nedostal vízum na premiéru filmu, přestože má od devadesátých let minulého století azyl v Anglii. V USA ho však stále vedou jako člena irácké armády, i když jako dezertéra.

Režisér oddělil herce ztvárňující cestující a únosce už na začátku natáčení. Pobývali v jiných hotelech, stravovali se v jiných restauracích, aby se navzájem nepoznali a konflikt mezi nimi vypadal reálněji.

Nic nenasvědčuje tomu, že se německý pasažér Christian Adams ve skutečnosti zachoval tak, jak je popisováno ve filmu. Příběh evropana, který se snaží zabránit ostatním v napadení teroristů je fiktivní a není založen na žádných nahrávkách či telefonních rozhovorech z letadla.

Terorismus trápí režiséra Paula Greengrasse již dlouho. Začalo to útokem IRA na hotel, kde bydlela Margaret Thatcherová. Podle něj hlavní problém terorismu je vzbuzování v lidech reakci, která věci ještě zhorší.

Všechny členy posádky letadla ve filmu představují skuteční piloti a letušky. Někteří z nich pracují pro United Airlines.

78 98 ?
jak hlasovat?
  • Honza 13 90%
  • Noimsoyniii 90%
  • murtaugos 70%
  • jan-kolek 90%
  • Pyrkh86 95%
  • mims 100%
  • lukasopicasso 90%
  • Blackhand47XD 80%
  • marek-radous 75%
  • Futureman 80%
všechna hodnocení (156)

V žebříčcích uživatelů

2. místo z 10 v žebříčku uživatele Tom Hardy

„Ani jsem to nevěděl. Seděl jsem v kině, sledoval jako přikovaný finále, přes pusu položenou ruku a po ní mi stékala slza. Závěř zdrcující a neskutečně "živý".”

7. místo z 10 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Emočně nejsilnější pád letadla.”

1. místo z 6 v žebříčku uživatele katarinaa
4. místo z 10 v žebříčku uživatele Tom Hardy
44. místo z 49 v žebříčku uživatele JosefTomas
44. místo z 49 v žebříčku uživatele JosefTomas
44. místo z 49 v žebříčku uživatele JosefTomas
63. místo z 81 v žebříčku uživatele Jandula_