Hranice života

68%
Hranice života

V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence.

Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě.

Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho.

"Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi _reality', přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 280 bodů
6
Myslím, že podobné psychodelické filmy mohou být opravdu strhující jen tehdy, když jsou tím "pravým" a jediným způsobem, jakým se režisér vyjadřuje. To ale není Forsterův případ - Forster točí jindy relativně klasicky, jen tentokrát si nejspíš řekl, že natočí zamotaný film, protože tak se přece pozná dobrý režisér. Výsledek je velmi chtěně vykonstruovaný. A svou strukturu staví natolik na odiv, že jí není možné propadnout, ale naopak se na ní musím neustále soustředit a hledat významy a odpovědi dřív, než by bylo nezbytně nutné pro vychutnání děje (který je zcela upozaděn a slouží jen jako důvod motat divákům hlavy). Možná oceňuju některé formální kvality, ale ve výsledku jde o film, který mě nevpouští do sebe, jen chce být obdivován a rozebírán. A já mu na to... říkám ne. Zvlášť když ke konci se odhalí, že za vším tím "machrováním" opravdu vůbec nic není a skončí to na úrovni "všechno byl jen sen"...
Sheldon
Sheldon
16 059 bodů
8.5
Těžko uchopitelný snímek, který je pro mainstream naprosto netypický a i z toho důvodu jej kina zřejmě nenasazovala. Myslím si, že ne každý pochopí co tím chtěl básník říci, sledování chce jít trošku autorům na ruku a přistoupit na jejich hru. Herecky je to velkolepé, konec dává více otázek než odpovědí.
lamps
lamps
15 156 bodů
7.5
Psychologický rébus, na jehož rozluštění je potřeba více než jen jedno zhlédnutí... A ani poté není výsledek zaručen. Narozdíl od "Lynchovin" mi zde hodně lahodila forma, přesněji řečeno stylové proplétání scén a nápadité střídaní jednotlivých lokací, díky čemuž příběh krásně ubíhal a vytvářel dojem neprostupného labyrintu plného nových otázek a dusivé psycho atmosféry. Forster znovu potvrdil svou extratřídu, a byť je jeho režie možná malinko zastíněna zmíněnými vizuálními serepetičkami, vystavěl celý příběh včetně zajímavé pointy natolik obratně, že donutil diváka nejen k usilovnému přemýšlení, ale i k další nevyhnutelné projekci. A k tomu mě třeba takový Lynch nikdy nepřinutí.

Dodatečné informace

Původní název:
Stay (více)
  • USA Hranice života
  • USA Stay
  • USA A Passagem
  • USA El umbral
  • USA Gitme
  • USA Reste
  • USA Stay - Nel labirinto della mente
  • USA Tránsito
  • USA Останься
Premiéra v ČR:
13. 4. 2006
Země původu:
USA
Rozpočet:
50 mil. USD
Tržby:
8,34 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Hranice života je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch