Titanic
Zajímavosti

Studio chtělo do hlavní mužské role obsadit Matthew McConaugheyho, ale Cameron trval na DiCapriovi. Uvažovalo se i o Macaulay Culkinovi.

James Cameron se rozhodl účastnit natáčení podmořských záběrů skutečného Titanicu. Strávil tak s lodí více času, než původní pasažéři.

Ve scéně, kdy se chystá Jack kreslit Rose řekne "Lehni si na tu postel, tedy myslel jsem gauč." Oprava ve scénáři nebyla, ale Cameron nechal větu ve filmu i touto malou chybou.

Kresba, kterou postava Jacka nakreslila byla ve skutečnosti prací Jamese Camerona a jsou to i jeho ruce, které jsou v záběru vidět. Nakreslil i všechny ostatní kresby v Jackově sloze.

James Cameron trval na tom, že nechce žádnou písničku během filmu, dokonce ani během závěrečných titulků. James Horner ale se Celine Dion napsal "My Heart Will Go On" a pustil Cameronovi demo. Skladba vyhrála posléze Oskara.

Premiéra filmu musela být odložena o půl roku, protože speciální efekty trvalo vyrobit déle, než se plánovalo.

Pro složení hudby k filmu chtěl Cameron najmout zpěvačku Enya. Ta ale odmítnula a tak byl najmut James Horner, který s ním pracoval už na filmu Vetřelci. Při dokončovacích pracech na Vetřelcích se režisér a Horner údajně pohádali a tak byl hudebník překvapen nabídkou. Důvod, proč na něm Cameron trval byla údajně práce na filmu "Statečné srdce", která ho přesvědčila. Některé pasáže znějí však záměrně jako by je složila Enya.

Na natočení některých scén, kdy se valí voda měl štáb jenom jeden pokus, protože voda ničila interiér i nábytek.

20th Century Fox označuje své největší trháky na obalu na předpremiérách pod pseudonymy, aby tak předešel zbytečnému zájmu příležitostných zlodějů, kteří s filmem přijdou do styku. Označení pro Titanic bylo nezajímavé "Baby´s Day Out 2".

James Cameron snížil svůj nárok na honorář a procenta z tržby, když se ozvalo studio s obavou o vysoké náklady. Původní honoráž byl 8 mil. dolarů.

Po skončení filmování byla obří maketa Titanicu prodána do šrotu.

Náklady na film byly 200 milionů dolarů, což je víc, než stálo postavení skutečného Titanicu. To bylo 7,5 milionu dolarů, které by se v roce 1997 rovnaly 150 milionům.

Ve scéně, kdy se prochází Jack a Rose po palubě a povídají si řekne o sobě Rose, že je "poor little rich girl." Gloria Stuart, která v Titanicu hraje starou Rose hrála ve filmu "Poor little rich girl" v roce 1936.

Jméno postavy Caledon Hockley je složeninou jmen dvou vesnic Caledon a Hockley, které se nachází blízko Orangeville v Ontariu, kde bydlí strýc a teta Camerona.

Gloria Stuart měla 86 let v době natáčení a make-upem ji byl vytvořen věk 101.

Film s největším počtem nominací na Oskara, který nevyhrál v žádné herecké kategorii.

Gloria Stuart byla jediným člověkem na place, který byl na světě v době tragédie.

První film, který byl nominován jako nejlepší film na Oskara a zároveň i na filmovou cenu stanice MTV.

Film, který nejvíce vydělal. Po celém světě jde o částku přes 1,8 miliardy dolarů.

Jde o film, který se nejdéle nepřetržitě vysílal v amerických kinech. Nasazen byl 19. prosince 1997 a stažen 25. září o rok později. V kině se promítal 281 dní.

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet se upsali svým rolím aniž by byl ještě dopsaný scénář, pouze na základě prvního náčrtu Camerona.

Rose řekne "miluji tě" Jackovi pouze jednou a to když jsou oba ve vodě na konci. Jack nikdy repliku neřekne.

Postava Rose byla napsána podle Beatrice Wood, která zemřela v Kalifornii v roce 1998 ve věku 105 let.

V rámci úspor nechal Cameron postavit jenom pravobok lodi. Titanic ovšem v přístavu kotvil levobokem, takže záběry musely být digitálně převráceny (jen si všimněte, kolik z paluby mává leváků). Aby to bylo možné, musely být všechny nápisy, loga a cedule vyrobeny zrcadlově obráceně.

Když Titanic po srážce s ledovcem zastaví a pomalu se potápí, můžeme si všimnout, že se opravdu natáčelo v obrovském bazénu. Vodní hladina je klidnějši než na koupališti.

Když se loď rozlomí na dvě části, je na zadní palubě muž v bílém, který popíjí whisky. Tento muž ve skutečnosti existoval. Byl lodní kuchař, který ukradl láhev v kuchyni a popíjel se whisky, aby mu bylo teplo a tím se chránil před ledovou vodou.

Všechen zvuk byl přidán až v postprodukci včetně hlasů. Herci tak vlastně dabovali sami sebe.

Spousta věcí i interiérů byla vyrobena firmami, které je vyráběly i pro původní Titanic.

Kvůli natočení filmu nechal James Cameron postavit věrnou kopii lodi. Kvůli scéně s potopením Titaniku dal postavit i obrovskou nádrž.

Film byl dražší jak původní Titanic, který ve své době stál 7,5 milionu $, což by po přepočtu inflace bylo v současnosti něco mezi 120 - 150 miliony $. Ale film stál více jak 200 milionu $.

Film získal 11 Oscarů.

James Cameron nechal na převrácený Titanic zavěsit tisíc komparzistů, kolem nichž padalo sto kaskadérů. Tuto scénu točil nadesetkrát.

Když Jack kouří s přítelem na palubě lodi, jeho cigareta má filtr. Ten ale začal být přidáván do cigaret až od 50. let 20. století.

Jack vypráví Rose o jezeře ve Wisconsinu, kde jako malý rybařil. Toto umělé jezero však bylo vytvořeno až po zkáze Titanicu, mezi lety 1915-1924.

Když kapitán Smith dává radistům rozkaz k vyslání žádosti o pomoc, napíše při tom na papír pozici 41° 46´ SŠ a 50° 14´ ZD, kterou opravdu Titanic té noci vysílal, ale až zhruba 45 minut po srážce. Při prvním volání o pomoc byla uvedena pozice 41° 44´ SŠ a 50° 24´ ZD.

Titanic by mohl náraz přežít jen tehdy, pokud by narazil do ledovce přímo, nebo případně kdyby se o ledovec jen méně důrazně otřel - je pravděpodobné, že by došlo k protržení méně přepážek a loď, přestože silně poškozená, by se udržela na hladině.

Když Jack a Rose utíkají po schodech dolů a Cal po nich střílí, zasáhne andělíčka, který se rozbije. Ten je však ve skutečnosti uchován dodnes.

Na svoji první a poslední plavbu na trase Southampton - New York vyplul Titanic 10. dubna 1912. Na palubě měl 1307 cestujících, z toho 324 v první třídě. Společně s posádkou bylo na palubě přibližně 2200 lidí.

První filmové zpracování katastrofy (ještě v podobě němého filmu) se objevilo již několik měsíců po katastrofě. V jedné z hlavních rolí se dokonce objevila herečka, která katastrofu přežila. Následovaly další filmy: Atlantik (1929), Titanic (1943), Titanic (1953, Oscar za scénář), Night to Remember (1958), Zkáza Titanicu (1958), S.O.S. Titanic (1979), Vyzvednutí Titanicu (1980), Titanica (94minutový dokument se záběry z vraku), Titanic (1996) a Titanic (1997, 11 Oscarů).

Před tím, než Celine Dion šla zpívat písničku My heart will go on, si dala kávu - což obvykle nedělá, protože po kávě prý občas chraptí. Tato verze písně všechny natolik uchvátila, že ji nakonec nechali i přesto, že to měla být nepovedená zkouška.

Titanic má daleko více vystřižených scén, než ty, které se dostaly do speciální edice. Některé scény jsou úplně nové a některé jen delší, než známe z filmu. Za zmínku stojí například: více záběrů ze Southamptonu, či dlouhý nestříhaný záběr podél boku lodi se západem slunce, než Titanic vyrazí na oceán. Nebo také může zaujmout žena, která má strach nastoupit do záchraného člunu a posádka jí musí pomoci překonat strach.

James Cameron si na filmu dal hodně záležet. Dokonce i do rolí si vybíral herce podobné skutečným osobám, které se na Titaniku plavily.

Kate Winslet se do své úlohy již na první pohled neuvěřitelně vžila a pro získání role udělala vše. Porazila tak své rivalky Gwyneth Paltrow i Claire Danes. Film z obou herců vytvořil hvězdy.

Jméno Jack Dawson si režisér James Cameron vybral na hřbitově v Halifaxu, kde je pohřbeno 309 obětí Titaniku. Po úspěchu filmu začaly na hřbitov proudit davy lidí, všichni ke hrobu, který měl s filmem společné jenom jméno

Chyba ve filmu: Ve scéně, kde je Jack uvězněný, je vidět, že voda je asi 1m od okna. Ovšem při další scéně, kdy Jack křičí o pomoc, je voda kousek od okna.

Ve chvíli, kdy se Jack ptá kapitána, jestli také opustí loď, můžete spatřit v zrcadle filmovou kameru.

Kapitán má na uniformě knoflíky s vyraženým rokem 1922, ale Titanic se potopil o 10 let dříve.

Na začátku, kdy vystupuje Rosse z automobilu, můžete v jeho oknech zahlédnout rozestavěnou maketu Titaniku.

Jack nosí svůj majetek v batohu švédské armády, nicméně výroba toho batohu se datuje do roku 1939.

Jack je spoután typem pout, které se v roce 1912 vůbec nepoužívaly.

Ve scéně, kde Jack učí Rosse správně plivat, jdou vlny k lodi a ne opačným směrem, jak by tomu mělo být. Tento efekt je způsoben tím, že maketa Titaniku je postavena u břehu.

Stařenka Rosse povídá, že z vody vytáhli 18 živých lidí, ale doopravdy ve vodě přežilo lidí 32.

Jack a Rosse chodí v zatopeném podpalubí, ovšem když z něho vylezou, mají šaty suché.

Rosse vstupuje do místnosti, kde ji bude Jack malovat a v obou rukách drží oblečení. Dveře jí otevře kulisák.

Během potápění Titaniku je dramatický záběr na poličku s padajícími talíři. Z poličky spadnou především talíře z vrchní řady. Následuje opět záběr na tu samou poličku, kde podruhé padají ty samé talíře

Režisér Cameron pracoval s modelem, který se od pravé lodi lišil pouze délkou, kdy model byl o 30m kratší. Ostatní rozměry seděly.

Na moři se natáčela pouze jedna scéna.

V některých záběrech byly přidáni lidé pomocí počítačové animace.

Film má také alternativní konec, který lze shlédnout na speciální dvoudiskové edici. Žena, která přežila zkázu Titanicu, hodí před zraky velitele expedice perlu oceánu do moře na místě potopení Titanicu.

Na maketu lodi bylo potřeba 100 000 nýtů o velikosti špendlíkové hlavičky,každý se zatloukal ručně.

Hodnocení a recenze Titanic

84 92 ?
jak hlasovat?
  • johnny 5 100%
  • Dany Jones 95%
  • veru9898 100%
  • ivo-mrazek 95%
  • mysir 80%
  • ZaS 85%
  • Vítek1 65%
  • dominik11 100%
  • frantisek-navorka 75%
  • adelleholland 85%
všechna hodnocení (635)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 10 v žebříčku uživatele lenka-alcielle-cepkova
1. místo z 8 v žebříčku uživatele mondak
1. místo z 4 v žebříčku uživatele simsdata
1. místo z 7 v žebříčku uživatele veru9898
2. místo z 6 v žebříčku uživatele Fája
2. místo z 2 v žebříčku uživatele Michi15
3. místo z 144 v žebříčku uživatele alexandra-kralova
2. místo z 6 v žebříčku uživatele výfuk