The Last Picture Show (mezinárodní název)
« další názvy »
USA USA
121 minut

Žánry

:
Drama, Adaptace knižní, Oscarový, Retro

Obsah

:
Adaptace románu Larryho McMurtryho (dnes známého jako spoluautora scénáře zfilmované povídky Annie Proulxové Zkrocená hora, 2005) se odehrává na sklonku více »« méně

Režie

:
Peter Bogdanovich

Scénář

:
Larry McMurtry Peter Bogdanovich

Herci

:
Timothy Bottoms Jeff Bridges Cybill Shepherd Ben Johnson (I) Cloris Leachman ...
Jste na stránce filmu Poslední filmové představení. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Poslední filmové představení myslíte! K 4. březnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27518 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  0
  0
  22. 4. 2020
  lamps (14645 bodů)

  Mé první setkání s Bogdanovichem, a hned bych o něm mohl psát celé slohy. Silně přehlížený klenot, který báječně a účelně oživuje tranzitní období americké kultury a svou formu zasazuje do kontextu neohollywoodské i evropské filmové moderny. Film nemá na první pohled motivačně sevřený příběh a nesměřuje za jediným velkým cílem, nýbrž se blazeovaně vznáší mezi postavami a soustředí se na zachycení okamžiků - nikoli ledabylých a čistě všedních, ale při nejmenším symbolických, skrze něž reflektuje společenské změny a ono období přechodu. Stabilním bodem je kinosál a herna v jinak nudném zapadlém městečku, které vede stárnoucí Lev Sam, jenž ve svém kovbojském obleku a se svou životní moudrostí představuje pro mladé i pro samotné vyprávění odezvu starých časů nejen filmové morálky. A skutečně, zpočátku se jeví i celkem nevinné svléknutí u bazénu s partou vrstevníků jako zahanbující akt, zatímco posléze a po přesunu mladistvé fascinace z promítání filmů na fascinaci opačným pohlavím se uvolňují nahodilé milostné pudy a morální lhostejnost, mladí prchají před rodiči ve stylu Rebela bez příčiny, otupělí svědci nejsou schopni emocionálně reagovat na zabití nevinného chlapce a jedna z hlavních postav nakonec odjíždí na plnění armádních povinností, čímž se stvrzuje konec idylických hrdinů ve stylu Johna Waynea a nástup deprese a krize společenské osobnosti v éře války ve Vietnamu. Mladí neví, co si s životem počít, a jejich Poslední filmové představení o tom vypovídá zároveň nadčasově, neboť se ve zdejších sexuálních pohnutkách zaručeně musí 'najít' i budoucí generace, a také hodnotně z pohledu historického cinefilního odkazu a dokonalého vzkříšení amerických padesátých let. A hodnotná je jistě také účast Cybill Shepherd, která je snem všech nadržených puberťáků v ospalých texaských městech (a vlastně i všude jinde).

88 ? ?
jak hlasovat?
 • ballrog 70%
 • cizi29 95%
 • lamps 90%
 • Sean 85%
 • Psisko59 90%
 • apačka 95%
 • Mab73 90%
 • Lexo86 100%
 • zombivec 100%
 • Mor88 80%
všechna hodnocení (11)