Bratři

73%
Bratři
Plakát traileru

Cenami ověnčený režisér Jim Sheridan (In America, Ve jménu otce) si za námět svého nejnovějšího filmu vybral remake dánského dramatu z roku 2004. Z původního filmu si však ponechal pouze základní kostru, děj přenesl do žhavé současnosti a dodal mu to, co v jeho filmech milují kritici i diváci po celém světě – napětí, inteligentní příběh a hlavně – živoucí postavy, které mohou diváci jednou milovat, jindy nenávidět, ale rozhodně je vždy budou chápat. Pýchou rodiny Cahillů je starší syn Sam (Tobey „Spiderman“ Maguire) – otec dvou malých dcerek, vzorný manžel a hlavně – mariňák, který tráví dvě třetiny roku na zahraničních misích. Zato mladšímu synovi, lehkomyslnému Tommymu s tváří Jakea Gyllenhaala, který je častěji ve vězení než doma, nemůže otec Cahill přijít ani na jméno. Přesto je to právě Tommy, kdo se ujme Samovy rodiny poté, co je vrtulník jeho bratra sestřelen v Afghánistánu a Sam prohlášen za mrtvého. Péče o druhé pomalu mění potížistu Tommyho ve zodpovědného strýčka, který více než na sebe myslí na své neteře, ale také na svou švagrovou Grace (Natalie Portman). Zoufalství a bolest ze ztráty bratra a manžela začne ty dva k sobě přitahovat, jenže oba se za to stydí a bojí se, co nastane… Jen co se truchlící rodina pomalu navrací do života, objeví se ztracený Sam. Je to však skutečně Sam, kdo se vrátil? Z kliďase a slušňáka udělalo kruté mučení, jež podstoupil v zajetí, agresivního uzavřeného podivína, trpícího záchvaty paranoie a děsícího vlastní děti. Role bratrů jakoby se obrátili a jejich střet je nevyhnutelný. Je možná cesta zpátky? Je vůbec ještě možné spravit zpřetrhané vazby? Odpustit a jít dál? Odpověď nabídne emocemi nabité drama, které si v ničem nezadá s klasickými řeckými tragediemi a o němž se už teď šeptá, že je horkým kandidátem na letošní Oscary. (Oficiální text distributora)
Pete69
Pete69
31 311 bodů
5
Kdybych neviděl skandinávskou verzi, možná bych nebyl v hodnocení tak přísný, ale já ji viděl. Tato verze Bratrů je absolutně sterilní, bez výrazu a proti originálu působí odfláknutě.. Dokonce ani dobří herci,, které mám rád mě nepřesvědčili a filmu moc nepomohli. Zklamání..průměrná záležitost.
hanys_
hanys_
18 771 bodů
6
Studené jako psí čumák. Ale zároveň trošku civilnější než Mendesovo Revolutionary Road. Srovnávat s dánským originálem nemůžu - neviděl jsem ho, ale tenhle americký remake rozhodně žádná pecka není. Říkám si, jestli se tady nějak moc nestříhalo, protože si umím představit, že film je minimálně o půlhodinku delší Hlavně scén s Portman&Gyllenhaal bych uvítal víc, abych pochopil jejich "vzájemné sblížení". Je to prostě chladné, odtažité a nebýt těch skvělých herců (hlavně Tobey), tak je to asi ještě větší průser...5.5/10
lamps
lamps
15 252 bodů
8
Nečekal jsem, že se to ještě někdy stane, ale po všech těch Ryanech, Seznamech a Apokalypsách se nyní můj odpor k válce znovu prohloubil. Nijak složité a silně vlastenecké, avšak emocionálně strhující psychologické dílo, které sdělí, co sdělit chce, a ještě při tom stíhá bavit promyšlenou dramaturgií a hereckými výkony. A pokud jste chlap a líbí se vám Natalie Portman, máme tu hned jeden důvod pro zhlédnutí navíc..


Dodatečné informace

Původní název:
Brothers (více)
  • USA Bratři
  • USA Brothers
  • USA Братья
Premiéra v ČR:
4. 2. 2010
Distributor:
HCE
Země původu:
USA
Rozpočet:
26 mil. USD
Tržby:
43,5 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění