Producent série Star Wars Rick McCallum bude předsedou poroty na festivalu Finále Plzeň

Producent série Star Wars Rick McCallum bude předsedou poroty na festivalu Finále Plzeň
Výběr krátkých filmů Fein.KOšt, debaty Jak se točí ...?, premiéra dílu Všechnu moc lidu Stalinovi režiséra Roberta Sedláčka a scenáristy Pavla Kosatíka z cyklu ČT České století, výstava 32 velkoformátových fotografií Rozmarná léta Jiřího Menzela a projekce jeho filmů pod širým nebem, autorská čtení Emila Hakla, Jaroslava Rudiše nebo Vlasty Třešnáka, talkshow se Simonou Babčákovou a režisérem Robertem Sedláčkem, Pecha Kucha Night, představení Anny Polívkové a Jakuba X. Bara, koncerty Nerudy či Vladivojny La Chia – to je jen několik příkladů z bohatého programu 26. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 21. do 27. dubna v západočeské metropoli. Celkově zde bude uvedeno během sedmi dnů cca 170 snímků – hraných, dokumentárních, známých i neznámých z archivů.
Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
Na Finále Plzeň se coby předseda poroty představí producent Rick McCallum, který se podílel na sérii Star Wars. | BontonFilm
„V porotách našeho festivalu opět zasednou zahraniční osobnosti, které mohou nabídnout na soutěžní filmy jiný pohled než tradiční domácí filmové ceny,“ podotýká ředitel Finále Plzeň Ivan Jáchim. Předsedou mezinárodní poroty soutěže nových českých celovečerních hraných a animovaných filmů o Zlatého ledňáčka se stane americký producent Richard McCallum, který stojí například za třemi pokračováními ze série Star Wars. Vedle něj v této porotě zasednou bulharská režisérka a producentka Zornitsa Sophia, výkonná viceprezidentka Slovenské filmová a televizní akademie, konzultantka a producentka Zuzana Mistríková, německý režisér a scénárista Christian Schwochow a český režisér, kameraman a scenárista Radim Špaček.
Helena Třeštíková
Režisérka Helena Třeštíková.
Diváci se seznámí s fenoménem časosběrných dokumentů (Wittstock, Wittstock režiséra V. Koeppa), tématem historické identity (celovečerní filmy Ch. Schwochowa Věž a Listopadové dítě a dokument V. Koeppa Pan Zwilling a paní Zuckermann), politickými tématy (dokument A. Dresena o politikovi z braniborského zemského sněmu Pan Wichman z třetí řady) či problematikou stárnutí (Nezapomněnka D. Sievekinga a Láska M. Hanekeho). Výběr filmů pak doplňuje úspěšný debut nadějného režiséra Larse-Gunnara Lotze Vinu mají vždy ti ostatní, který na pozadí příběhu mladého delikventa zpracovává otázku viny a svědomí.
Z programu debat se diváci mohou těšit na večer s názvem Jak se točí… časosběry? s osobnostmi časosběrného dokumentu Volkerem Koeppem a Helenou Třeštíkovou, Jak se točí… dějiny? o možnostech filmové dramatizace historie za účasti režisérů hraných filmů Christiana Schwochowa a Roberta Sedláčka, Jak se točí… politika? za účasti producenta Andrease Leusinka, slovenské režisérky Zuzany Piussi a autorské dvojice Klusák a Remunda, a Jak se točí… odcházení?
producent-serie-star-wars-rick-mccallum-bude-predsedou-poroty-na-festivalu-finale-plzen-3
Režisér Robert Sedláček představí film z cyklu České století, který chystá Česká televize.
Robert Sedláček také představí v premiéře spolu se scenáristou Pavlem Kosatíkem očekávaný projekt České televize České století, z něhož bude uveden díl Všechnu moc lidu Stalinovi. Zájemci poté uvidí i pracovní verzi dalšího dílu pod názvem Zabíjení soudruha.
Pojďte pane, budeme si hrát
Vzpomínat se bude na režiséra Břetislava Pojara, autora medvědů od Kolína.
Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let. Návštěvníci se tak setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.
producent-serie-star-wars-rick-mccallum-bude-predsedou-poroty-na-festivalu-finale-plzen-1
Dokumentarista Vít Klusák zamlada. Splnil se mu jeho český sen?
Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých snímků jako Český mír (2010) a Český sen (2004) také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.
Josef Somr
Josef Somr ve filmu Ostře sledované vlaky (1966)
V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska, Jiřího Krejčíka a v rámci open-air projekcí snímky Jiřího Menzela. Oscarového českého režiséra připomene i venkovní výstava 32 velkoformátových fotografií Rozmarná léta Jiřího Menzela, kterou připravuje jeho žena a producentka Olga Menzelová Kelymanová. Snímky vycházejí z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů ze soukromého archivu Jiřího Menzela a připomenou výrazné momenty jeho kariéry. Výstava následně poputuje do dalších českých měst.
producent-serie-star-wars-rick-mccallum-bude-predsedou-poroty-na-festivalu-finale-plzen
Festivalové akreditace umožňující vstup až na čtyři projekce denně jsou již v prodeji, od 8. dubna budou k dostání jednotlivé vstupenky pro veřejnost. Letošní novinkou je možnost nákupu vstupenek on-line a pro držitele akreditací možnost vyzvednout dvě vstupenky na stejnou akci.
Festival Finále Plzeň poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci.
Více informací najdete zde.