Pražská soutěž zapálených filmařů v novém podání

Pražská soutěž zapálených filmařů v novém podání
Z loňského natáčení "čtyřicet osmičky" | archiv organizátorů
V Praze se letos změnili producenti soutěže, nově ji organizují filmaři Štěpán Etrych (Aquarius Pictures) a David J. V. Schöbl (Blue Lune Productions), který stojí též za organizací brněnské přehlídky 48 Hour Film Projectu a letos tak přebírá i pražskou část. Registrace filmařů pro letošní pražský ročník začala na oficiálním webu soutěže. Natáčení se uskuteční o víkendu od 11. do 13. října, promítání snímků na plátně Kina Dlabačov a slavnostní vyhlášení vítězů pak hned o následujícím víkendu.
brno-inspiruje-prahu-soutez-zapalenych-filmaru-v-novem-podani
Štěpán Etrych a David J. V. Schöbl | archiv organizátorů
Princip soutěžního festivalu je jednoduchý – filmaři musejí podle předem oznámeného zadání během 48 hodin napsat, natočit a sestříhat krátký film o délce 4 až 7 minut. „V pátek večer si každý tým na zahájení vylosuje
svůj žánr, všichni pak dostanou stejnou postavu, větu dialogu a rekvizitu, které musejí ve filmu použít. Jak, to už je na jejich kreativitě. Do nedělního večera ale musejí film odevzdat,“
vysvětluje Štěpán Etrych.
Noví producenti, Štěpán Etrych a David J. V. Schöbl, se v minulosti soutěže opakovaně účastnili v několika městech jako filmaři, 48 Hour Film Project tedy dokonale znají. „Je to pro nás srdcovka. Chceme festival udělat takový, jaký jsme si jej coby soutěžící vždycky přáli. Věříme, že filmaři novinky ocení,“ říká Schöbl, který soutěž předloni přivedl také do Brna. Oba organizátoři pražského 48 Hour Film Projectu se ve světě filmu pohybují dlouho, každý z nich založil svou vlastní filmovou produkci a na kontě mají v součtu stovky účastí na filmových festivalech ve světě.
Muž vejde do baru a začne se svlékat. Bio Buddy uspěl v populární soutěži krátkých filmů v USA
Festivaly a ceny10. 3. 2017
Muž vejde do baru a začne se svlékat. Bio Buddy uspěl v populární soutěži krátkých filmů v USA
Vítězným „osmačtyřicítkovým“ filmům z Prahy se v minulosti na celosvětovém finále dařilo. Snímek Bio Buddy (2016) režisérů Jana Chramosty a Janka Cingroše skončil před dvěma lety v konkurenci snímků z ostatních více než 130 měst na druhém místě a probojoval se do Cannes. V minulých ročnících se v pražských filmech objevili i známí čeští herci, například Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Václav Postránecký nebo Hana Vagnerová.
„Soutěže se ale může zúčastnit úplně každý, ať už se natáčením živí, má ho jako koníčka nebo studuje filmovou školu. Pro začínající filmaře je to brána do filmového světa, pro zkušené zase test jejich schopností,“ říká Schöbl. Rozhodující je dobrý nápad, ne jakou má kdo techniku. „Žádná drahá kamera ještě sama o sobě dobrý film nenatočila,“ zdůrazňuje Etrych. „Stačí dát dohromady partu kamarádů a užijete si adrenalinový víkend beze spánku, na který dlouho nezapomenete. A ještě svůj film uvidíte na plátně kina,“ dodává.
brno-inspiruje-prahu-soutez-zapalenych-filmaru-v-novem-podani-4
Zkusíte letošní pražskou "čtyřicet osmičku"? | archiv organizátorů
Soutěž 48 Hour Film Project se poprvé uskutečnila v roce 2001 ve Washingtonu s jediným soutěžním týmem. U zrodu myšlenky, jestli je za 48 hodin možné natočit divácky zajímavý film, stál Mark Ruppert, nynější šéf
celosvětové centrály festivalu. Ruppertův nápad uspěl, soutěž se začala šířit do světa a nyní se koná ve více než 130 městech. V Praze se tento filmařský maraton poprvé uskutečnil v roce 2011.