Téma

26.10.2017 /07:30/

Absurdní pokračování filmových hitů, která naštěstí nikdy nevznikla

Do kin vstupuje další pokračování série Saw, přestože se studio dušovalo, že minulý díl bude na 100% poslední. Inu, v Hollywoodu rádi vytřískají z úspěchu maximum. Nejednou se studio zaměří na látku, která dvojku skutečně nepotřebuje. Dnes si v našem malém speciálu představíme pětici sequelů, které naštěstí nikdy nevznikly.

Se7en 2: Ei8ht

Sedmička Davida Finchera vzbudila ohromný ohlas a i když šlo o extrémně dobře uzavřený příběh, v němž jedna postava dostala kulku do hlavy, druhá (pravděpodobně) zešílela a hlava té třetí putovala do krabice, v New Line Cinema pořád měli pocit, že by se dalo nějakým způsobem navázat.

V roce 2002 proto studio vzalo scénář autora Dannyho parťáků, v němž bývalý doktor s jasnovideckými schopnostmi pomáhal FBI chytit sériového vraha. Nechali ho přepsat na Osmičku s tím, že byla hlavní role lehce upravena pro Morgana Freemana (což znamená, že by nově disponoval jistými speciálními schopnostmi, neboť by "vnímal, co jiní ne" atd.). Scénář byl dokonce poslán Fincherovi, který o něm řekl, že vůbec nedával smysl a později dodal, že by si raději strčil hořící cigaretu do oka, než aby Osmičku točil. Otázkou navíc je, co vše mysteriózního tvůrci přidali. Ducha Johna Doe? Mluvící hlavu Gwyneth Paltrow? Asi dobře, že to nikdy nezjistíme.

Scénář nicméně neskončil v koši, ale vznikl podle něj thriller V mysli vraha, v němž Anthony Hopkins nahání  Colina Farrella. A ano, nedává smysl.

E.T. 2: Nocturnal Fears

Natáčet pokračování jednoho z nejmilovanějších rodinných filmů, to je samo o sobě zrůdnost. V tomhle měl ale prsty samotný Steven Spielberg a vzal to za dost podivný konec. Druhý díl E.T.ho měl začínat stejně jako jednička, tedy přistáním mimozemské lodi. Z té by vyšlo několik mimozemšťanů, vypadajících jako E.T., ale byli by albíni. Ukázalo by se, že albíni jsou padouši terorizující lidi (!), opálenější zástupce své rasy nesnáší (!!) a jejich cílem je E.T.ho za každou cenu najít, přičemž jeho skutečné jméno je Zrek (!!!).

A teď to nejlepší - zlí mimozemšťané by unesli děti na svou loď a tam je mučili, aby z nich dostali, kde se Zrek právě nachází. Samotný E.T. by se ukázal až na konci filmu, děti zachránil a padouchy poslal pryč. Ano, zní to neuvěřitelně, ale tenhle nástřel dal skutečně dohromady sám Spileberg s Melissou Mathison. Těžko říct, proč se rozhodli udělat z rodinného filmu podívanou, u níž by (pravděpodobně) děti křičely hrůzou. Možná drogy?

Forrest Gump 2: Gump and Co.

Říkají mu Forrest Gump a v roce 1994 si ho zamiloval celý svět. Logicky tak studio začala pálit myšlenka, že by přišlo pokračování. Mustr byl jednoduchý - v zásadě by se opakovalo to, že by Forrest formou naklíčovaných záběrů vstupoval do dalších klíčových historických událostí a bojoval v další válce. Také by potkal řadu významných celebrit, mimo jiné princeznu Dianu.

Z nějakého důvodu chtěli tvůrci do příběhu zapojit i O.J. Simpsona, což byl napřed úspěšný hráč amerického fotbalu, poté moderátor a herec (detektiv Nordberg v Bláznivé střele), v roce 1994 čelil obvinění z vraždy své manželky (rozsudek zněl nevinný) a o pár let později stejně mazal do vězení za další zločiny včetně loupeže a únosu. Forrest by skončil na zadní sedačce Bronca ve chvíli, kdy jím O.J. ujížděl před policií a vznikla z toho slavná honička

Eric Roth, scenárista původního filmu i autor dvojky uvedl, že se mělo pokračovat pět minut po skončení jedničky - Forrest by seděl na lavičce a čekal na syna, až se vrátí ze školy. Protože by jeho firma měla problémy a on byl vdovec, začal by tančit, aby měl peníze pro syna. Tanec měl sloužit jako oslí můstek ke scéně, v níž by si Forrest zatančil s princeznou Dianou.

Film měl končit bombovým útokem v Oklahoma City, čehož by byl Forrest přítomen a komentoval by to svým tradičně jemným způsobem. Ke smůle Rotha svůj scénář odevzdal 10. září 2001 a o den později přestalo být vše s teroristickými útoky žádoucí. Z pokračování proto ze dne na den sešlo.

Casablanca 2: Brazzaville

Casablanca u nás zas tak velké slovo nemá, faktem ale je, že jde o klasiku, na níž se nešahá (dvakrát proto, že vše podstatné již bylo řečeno).

Konec, v němž Rick pronese legendární hlášku "Louisi, myslím, že tohle je začátek krásného přátelství" a poté oba společně odejdou ze záběru, je nejen jedním z nejikoničtějších filmových momentů, ale jde i ukázku dokonalého finále. Jakmile si ve Warner Bros. uvědomili, jak silný materiál natočili, začala je lákat myšlenka přímého pokračování, v němž by Rick a Louise společně nakopávali zadky nacistům napříč Evropou. Což možná samo o sobě nezní úplně blbě, ale k tomu blbému se teprve dostaneme.

Dvojka by totiž naprosto změnila vyznění prvního dílu. Ukázalo by se, že Rick byl ve skutečnosti tajným špionem U.S.. Alkoholismus, gamblerství a temná minulost, to vše bylo jen součástí jeho krytí. Tajným agentem byl i Louis.

Na začátku pokračování měl Victor Laszlo zemřít a Ilsa by většinu času naháněla Ricka, který dostal za úkol infiltrovat německé špiony. Aby se k nim dostal, navázal by blízký vztah se španělskou femme fatale, jež by pro ně pracovala. Ve vytvořeném milostném trojúhelníku by Rick nemohl říct Ilse pravdu kvůli misi a Ilsa by sice Ricka milovala, ale nedala to najevo, aby mu dopřála stejnou svobodu, jakou on jí na konci předchozího dílu. Během finální akce s němci měla španělská kráska zemřít, Rick s Ilsou by konečně oba byli volní a na lodi se vydali bok po boku do Ameriky. Happy End jak vyšitý, který by svým pozitivním přístupem udělal z druhého dílu de facto anti-Casablancu.

Nejděsivější na tom je, že Humphrey Bogart se pokračování v roce 1943 upsal. Naštěstí nakonec studiu došlo k názoru, že dvojku raději nenatočí.

Gladiátor 2

Jak natočíte pokračování filmu, kde Vám hlavní hrdina zemřel? Těžko. Leda najmete rockovou hvězdu, aby dala dohromady nejbizarnější příběh, jaký sandálový žánr pamatuje. Je třeba předem říct, že následující popis děje vychází z oficiálního scénáře, na který dohlíželi Russell Crowe a Ridley Scott.

Poté, co měl Gladiátor ohromný úspěch, nikdo tak nějak netušil, jak toho správně využít. Vyjma Crowea - ten zapřáhl legendárního Nicka Cavea, aby přišel s "kreativním řešením". A přišel. Dvojku mělo otevřít setkání Maxima s římskými bohy, které by oblíbený hrdina přesvědčil, aby ho vrátili mezi živé. Znovuzrozený Maximus by nějaký čas v Říme bránil křesťany před pronásledovateli, pak by se - nějak - stal nesmrtelný a následně bychom Maxima sledovali, jak se probojuje každou významnější bitvou historie, od Křížových výprav až po Vietnam. Na konci scénáře skončil Maximus v Pentagonu, což měla být zřejmě paralela, že jde o "moderní bitevní pole".

Crowe si scénář zamiloval, Scott se ho zcela vážně snažil prosadit. Studio ale mělo oprávněný pocit, že "už je to moc" a Gladiátor 2 nikdy nevznikl. Je to skoro škoda. Podobná šílenost s dobrým rozpočtem mohla být opravdovou lahůdkou pro milovníky špatných pokračování (něco jako Highlander 2).

-
-

Související články:

Nejhorší pokračování všech dob? Batman, Superman, Rocky a John "nezájem" McClane

Internetové diskuze stále ještě žijí novinkou The Cloverfield Paradox, která nepříliš důstojně navázala na své dva starší bratříčky. Ano, pecka to není...

Alternativní konce, které mohly změnit celý film

Nejednou se stane, že tvůrci váhají, jakým způsobem film zakončit. Někdy bojuje scenárista s režisérem, jindy zasáhne studio na základě neuspokojivých...

Deset filmových detailů, které jste nejspíš minuly

Filmaři si rádi hrají a čas od času vloží do scény nějakou narážku čí vtípek, což odhalí jen opravdu hodně extrémně pozorní diváci. Připomeňme si několik...

Téma: To nejzajímavější, co nevíte o kultovní sérii Smrtonosná past

První Smrtonosná past platí za akční klasiku a vy si ji dnes večer můžete vychutnat v televizi. Jak už to tak u podobných velikánů bývá, neměla zpočátku na...

Poltergeist: Režíroval kultovní horor ve skutečnosti Steven Spielberg?

Jde o jednu z těch otázek, která fanouškům nedá spát - kdo režíroval kultovní horor Poltergeist (1982)? Oficiálně je pod filmem podepsán Tobe Hooper, léta...

Recenze: Spojenci aneb Klíčící láska dvou nadpozemsky elegantních lidí v okupovaném městě

Casablanca, 1942. Do pouště je na padáku shozen kanadský agent Brad Pitt a ve městě se má (poprvé v životě) setkat s elitní špionkou Marion Cotillardovou...

Proč si nikdo netroufne natočit remake Casablanky? KINOBOX zve na OBNOVENOU PREMIÉRU legendárního filmu

Od remaků si tvůrci slibují vysoké zisky a zájem publika. Letos narazil Ben-Hur (2016). Koncem září se do kin podívá další předělávka - remake remaku Sedm...

35. týden-kinopremiéry: Spielbergova Disneyovka, úspěšný horor, taxikářský debut a ikonická Casablanca

Školní lavice se plní dětmi, města auty a totéž by si přáli filmoví distributoři/provozovatelé kin ve svých sálech. První zářijové premiéry se představují...

Staré dobré klasiky. Do kin se vrátí oscarová Casablanca, Cameronův Terminátor a Barbar Conan (SOUTĚŽ)

Distribuční společnost Pannonia Entertainment CZ, díky níž jste mohli na velkém plátně zhlédnout klasiky Ben Hur (1959), Noc oživlých mrtvol (1968) nebo...

Parta kolem Sandry Bullock v ženské verzi Dannyho parťáků se začíná utvářet

V listopadu minulého roku nám studio Warner Bros. potvrdilo, že vzniká ženská podoba oblíbené a úspěšné kriminální komedie Dannyho parťáci a že bandu...

Ankety

Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser
Na který film ze stáje DCEU se nejvíc těšíte?
 • Wonder Woman 2
 • Aquaman
 • Flashpoint
 • Sebevražedný oddíl 2
 • Shazam!
 • Batgirl
 • Batman
 • Green Lantern Corps
 • Justice League Dark
více k tématu:
DC potvrdilo seznam chystaných filmů. Pokračování Ligy spravedlnosti chybí
Který z filmů v našem výběru je pro vás největší vánoční klasikou?
 • Tři oříšky pro Popelku
 • Mrazík
 • Sám doma
 • Smrtonosná past
 • Láska nebeská
 • Vánoční prázdniny
 • Santa je úchyl!
 • Ukradené vánoce Tima Burtona
 • Život je krásný
 • Anděl páně
více k tématu:
Desítka filmů, na které nesmíte zapomínat o Vánocích

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: