Lucie Bílá ve sklárnách Rückl Crystal: "Český lev je dřina a mým favoritem je Ondřej Vetchý!" (+VIDEO)

Lucie Bílá ve sklárnách Rückl Crystal: "Český lev je dřina a mým favoritem je Ondřej Vetchý!" (+VIDEO) 9 obrázků v galerii
Na vlastní kůži si Lucie Bílá, moderátorka slavnostního galavečera, vyzkoušela ve sklárnách Rückl Crystal v Nižboru na Berounsku výrobu Českých lvů. "Jednak je to dřina a jednak je tu děsný horko," odpověděla se smíchem na otázku, jaké jsou její dojmy. Vzápětí ale přiznala, že ve sklárnách není poprvé. "V Otvovicích jsme také měli sklárnu, dneska už bohužel nefunguje, kam jsem za tatínkem pravidelně chodívala, takže to prostředí znám. A potěšilo mě, že mi tu jeden ze sklářů řekl, že tatínka zná a mě si pamatuje jako pětiletou."
Majitel nižborské sklárny Jiří Rückl vítá Lucii Bílou.

Zatímco venku chumelilo a do tváří štípal patnáctistupňový mráz, uvnitř skláři chodili naboso jen v tričkách a kraťasích a užívali si třicetistupňové vedro. "Hodnota jednoho křišťálového Lva je penězi nevyčíslitelná," říká majitel nižborské sklárny Jiří Rückl a ani náznakem se nehodlá bavit o sumě, která je potřeba na výrobu jedné sošky. "Je pro nás ctí vyrábět skleněné trofeje pro ty nejlepší české filmy a filmové tvůrce a velmi usilovně na tom pracujeme už od prosince loňského roku." Českých lvů se každoročně uděluje patnáct (dvanáct kategorií + jeden za divácky nejúspěšnější český film + jeden za nejlepší zahraniční film + jeden za mimořádný přínos českému filmu), sošek se ale vyrábí kolem třiceti, protože všechny fáze výroby jsou mimořádně náročné a sklárna je zvyklá dodávat jen perfektní zboží. 

Zájem novinářů byl mimořádný.

O slavnostním galavečeru toho Lucie Bílá zatím moc prozradit nechtěla. "Zatím je jisté jen jedno: Celé to budu moderovat já," směje se Lucie a už vážně dodává, že spolupráce s Petrem Vachlerem ji zatím naplňuje optimismem. "Oba přicházíme s nějakými nápady, bavíme se o nich a zatím se zdá, že se velmi dobře doplňujeme. Doufám, že stejně spokojeni budeme oba i 3. března po skončení přímého přenosu." Loňskou úrodu českých filmů si pochvaluje, od produkce si nechala poslat nominované filmy a už má i své oblíbence a tajné favority. "Jakkoliv se pokusím být na pódiu zcela nestranná, ve skrytu duše jim budu mohutně fandit," říká Lucie Bílá a po velkém naléhání prozradí alespoň jedno jméno - Ondřej Vetchý! 

VIDEOREPORTÁŽ:

Ačkoliv soška už v tuto chvíli vypadá krásně, ještě zdaleka není hotova. Kromě jiného ji čeká i polévání kyselinou, broušení a zlacení.
Lucie Bílá netajila, že má ke sklářskému řemeslu velkou úctu.
Lucie Bílá pod zkušeným dohledem Petra Vachlera chladí čerstvě vytvarovaného Českého lva.

Autor fotografií : Ondřej Dobiáš

Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist