30.7.2019, 19:00

Retro recenze: Sucker Punch - pět holek v minisukních kosí draky, zombie nácky a ninji. Stačí to?

Retro recenze: Sucker Punch - pět holek v minisukních kosí draky, zombie nácky a ninji. Stačí to?
Sucker Punch (2011) | Foto: Warner Bros. Pictures

Režisér Zack Snyder se toho nikdy nebál. Autorovi "Úsvitu mrtvých", "300: Bitvy u Thermopyl" nebo "Strážců" běží dnes večer v televizi akční fantasy ujetost "Sucker Punch". Stojí za to se na film dívat? Otevíráme dobovou recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2011: Asi tak, Zack Snyder není normální. Možná už to někteří tušili, když vzal šestihodinový materiál k Třístovce a zpomalil ho na celovečerní stopáž. Možná vám svitlo i díky zombie-těhotné v Úsvitu mrtvých nebo modrému penisu ve Watchmanech. Ale to vše bylo hotové nic v porovnání s tím, co všechno Snyder nacpal do své novinky Sucker Punch.

Málokdy se příběh popisuje tak špatně, pokud člověk nemá příliš spoilerovat. Takže jen ve zkratce – Baby Doll (Emily Browning) je obviněná ze smrti své sestry a poslána do blázince. V tamním prostředí se jí přirozeně nelíbí a proto vypracuje pečlivý plán útěku, který se realizuje formou snových, značně divokých sekvencí. Viz trailer:

Děj je největším kamenem úrazu Sucker Punch. Divák se relativně rychle zorientuje v pravidlech. Pochopí, v jaké rovině vyprávění se zrovna nachází (ano, je to takový malý Počátek), co brát s nadhledem a co jako „skutečnost". Horší už je to ovšem s tím, proč je vlastně celý plán tak složitě (myšleno filmařsky) realizován. Ano, Snyder se může předvést. Může vzít pět holek, narvat je do minisukní, vrazit jim do ruky pistole a katany a nechat je kosit draky, zombie-nácky a ninji. Je to efektní divadlo, ale prakticky nic víc. A to trochu unavuje, dvakrát ve finále, které už se ve hře samo ztrácí.

Snyder/režisér zkrátka převálcoval Snydera/scenáristu, který tančil podle audiovizuálních potřeb, aniž by se zamyslel nad tím, jestli to celé bude dávat nějaký smysl. Je dost možné, že jisté rezervy vznikly nuceným krácením, neboť snímek byl z krvavého Rka sestříhán na smířlivějších PG13. Díky tomu není ve filmu prakticky krev a postavy vždy dialog utnou těsně před peprnějším slovem (ve smylu „you motherf…“). Samotný snížený rating nijak extra nevadí, je ale otázkou, jestli se právě díky němu nestal film v některých situacích méně přehledný (spoileroidní příklad za všechny – v podstatě není jasné, zdali hrdinka sestru zabila).

Děj se opravdu hodnotí obtížně (osobně bych uvítal ještě jednu projekci). Jednotlivé úseky a režie, tam už je to jednodušší. Je znát, že se Snyder po vzoru dvanáctiletého filmového nadšence nebál do filmu nacpat naprosto všechny své oblíbené motivy. Krásné holky s proklatě účinnými zbraněmi, videoherní struktura jednotlivých akčních pasáží, extrémní stylizace scén, ve kterých se člověk lehce z kulis Zachraňte vojína Ryana dostává až do bájné Středozemě, k tomu špetka kouzla z Moulin Rouge, maličko softporna, energie manga komiksů a nabušený soundtrack. Vlhký sen filmaře, který má otevřené možnosti a nebojí se je použít.

Vizuálně je Snyder dle očekávání na výši. Akční scény servíruje s ohromnou jistotou a energií, podpořen chytlavým dunivým soundtrackem a skvělými efekty. Možná jen akce ve vlaku mohla být nápaditější.

Sucker Punch se zkrátka hodnotí blbě, neboť je to (jak s oblibou američtí recenzenti u podobných žánrově nezařaditelných filmů říkají) ultimátní mindfuck, kterému lze stejně dobře napařit 20% i 100% a pokaždé si pro takové hodnocení najdete argument. Já volím vyšší hranici ze tří důvodů – 1) Skutečně ani minutu jsem se nenudil. 2) Řada scén jde svou absurditou do takového extrému, že ve mně – i přes počáteční nedůvěru – dokázaly nastartovat infantilní nadšení pro věc. 3) Snyder je vizuální mág, který se nebojí jít v rámci vyprávění na samotnou hranici. A je jasné, že je blázen. Protože něco takového nemůže vzejít z mysli nikoho normálního.

Více než kdy jindy každopádně platí, že vás film bude bavit podle toho, kolik úchylek máte společných s režisérem. Já jich mám dost na 75%.

Hodnocení: 75%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-

Související články:

Zombie apokalypsa podle Zacka Snydera představuje první herce

Někdejší autor převážně superhrdinských komiksů se vrací ke kořenům. Akční zombie thriller "Army of the Dead" vzniká pro společnost Netflix a my se můžeme...

Zack Snyder se díky Netflixu vrátí k hororovým kořenům

Zack Snyder je v posledních letech u fanoušků zapsán hlavně jako komiksový režisér - na svém kontě má Třístovku, Watchmeny, Muže z oceli, Batman v Superman...

Zack Snyder se hrdinně zastává vládce moří, Aquamana

Aquaman není oblíbencem komiksových fandů. Dokonce se stává terčem nespočtu vtipů a nadávek i v seriálech a filmech, ze všech si vzpomeňme třeba na Teorii...

Upíři versus zombie

Vždycky potěší, když někdo přijde s dostatečně bizardní a přesto nosnou myšlenkou, na které se dá vystavět zajímavý film.

Sucker Punch – jak vypadá rozšířená verze?

Není žádným tajemstvím, že musel Zack Snyder svou „Alenku v říši divů se samopalem“ prostříhat, aby mohl být snímek uveden do kin se smířlivějším ratingem...

Gandalf, Scullyová a M versus zombie

Letos natočil Matthew Butler kraťas E'gad Zombies s Ianem McKellenem, který má nejspíš něco do sebe. Dočkáme se totiž celovečerní verze se solidním obsazením.

Ze Sibiře se dá prchnout jedině v kině...

Které filmy zaujaly diváky v českých kinech minulý víkend? Porazí Hanna a Arthur zajíce Hopa? A vědí ve Švédsku kolik je na světě brusinek?

Odcházení z kin? Havel sedmý...

Které filmy zaujaly české diváky během minulého týdne? Co zajímá diváky v Německu a ve Francii? Jakou návštěvnost má Odcházení Václava Havla?

Recenze: Legenda o sovích strážcích se legendou nestane

Existují hodné sovy, zlé sovy, zmatené sovy, zrádné sovy, pološílené sovy a elitářské sovy. To vše v novince Zacka Snydera, která se stala jedním z...

Ankety

Líbí se vám filmový David Bowie?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: