Novinka Jean-Claude Van Dammea dorazila na Netflix. Jde o další propadák, nebo se akční legenda vrací na vrchol?

Novinka Jean-Claude Van Dammea dorazila na Netflix. Jde o další propadák, nebo se akční legenda vrací na vrchol? 6 obrázků v galerii
Poslední žoldák | Foto: Netflix
Je to již více než 20 let, kdy oficiálně skončila kino kariéra Jean-Claude Van Dammea - pomyslným posledním hřebíčkem do rakve byl Univerzální žoldák: Zpět v akci v roce 1999.

Poté se tvorba Svalů z Bruselu přesunula na video, ale nemůžeme mluvit o vyloženém úpadku kariéry. Jednou za čas totiž vždy Van Damme přišel s kouskem, který si zasloužil pozornost fanoušků. Dramatické Peklo (2003), temný thriller Až do smrti (2007), působivá sebereflexe JCVD (2008), překvapivě použitelný návrat Univerzálního vojáka (2009 a 2012), druzí Expendables (2012) a seriál Jean-Claude Van Johnson (2016). V hustotě celé filmografie posledních dvou dekád se to může jevit jako chabá výplň, pokud to ale porovnáme s tím, co předvádí za stejné období třeba Steven Seagal (o poslední dekádě Bruce Willise nemluvě), je fajn vidět, že se Van Damme stále snaží a dokáže i v "nižší cenové" najít nějaké ty silnější kusy.

Trailer:

Poslední žoldák od Netflixu má jednoznačně parametry dalšího takového projektu. Nejde o nějaké laciné bulharské béčko, ale poctivě zafinancovaný akčňák (natáčelo se padesát dní, takže žádná rychlokvaška), který se odehrává ve Francii a svou lokaci plně prodává, přičemž svou energií a pojetím připomíná akční výplachy z produkční stáje Luca Bessona. Což nemyslím jako negativum. Besson své portfolio postavil na dějově sice jednoduchých, ale vizuálně efektních a zpravidla dobře obsazených snímcích. A výrazné akci. Poslední žoldák nicméně Bessona nemá. Má Davida Charhona, který obstaral scénář a režii. A to je trochu problém.

Zápletka Posledního žoldáka se točí okolo (jak název naznačuje) posledního žoldáka, jemuž se přezdívá Kouř (JCVD). Ten kdysi utekl ze země a své mlčení vyměnil s vládou za imunitu pro svého syna. Ta mu nyní byla zrušena, s ní i renta, na scénu přichází zabijáci, pár podivínů z vlády, gangster nezdravě milující Zjizvenou tvář a Kouř, jehož syn nikdy nepoznal a který musí za pochodu vymyslet, jak ho ochránit a ještě se mu představit.

Poslední žoldák | Foto: Netflix

Příběh je taková ta klasická zmatená francouzská šílenost, která na diváka v krátkém sledu vychrlí několik zápletek a podzápletek, představí poměrně velké množství postav a chvíli trvá, než se člověk zorientuje. Charhon tím vesměs dobře ctí styl domácí kinematografie, vypravěčsky ale selhává v představení samotného hlavního hrdiny. Kouř je na začátku hrozně málo (jeho akční expozice je velmi zkratkovitá) a než se znovu vrátí na scénu, nahází film na diváka tolik jiných postaviček a informací, že to skoro otráví.

Naštěstí se po první hektické třetině zvolní tempo a v tu chvíli začne Poslední žoldák konečně i trochu dýchat. Pořád příliš snaživě, takže polovina vtipů nepadne na úrodnou půdu, a kdyby vypadla třetina postav, ničemu by to nevadilo, ale film přestane těkat z místa na místo a věci konečně mohou do sebe začít zapadat. Překvapivě hodně zábavy obstará samotný Van Damme. Není sice žádnou komediální střelou, ale hraní v rodné francouzštině mu evidentně svědčí a když už nemůže kouzlit vlastními silami, podá mu Charhon pomocnou ruku tím, že ho nechá po vzoru Terminátora imitovat jiné hlasy, případně mu znovu dopřeje taneček z Kickboxera.

Poslední žoldák | Foto: Netflix

Škoda jen, že to Charhonovi stejně nefunguje v akci, což je něco, co by se zmíněnému Bessonovi nestalo. Zpočátku je dokonce přímo nezajímavá (honičky v autě postrádají jakýkoli nápad, to samé platí pro úvod). Později se akční složka zlepší, často je ale bohužel patrné, kdy se před kamerou pere Van Damme a kdy za něj zaskakuje double. Na druhou stranu je třeba dodat, že několik nápaditějších / povedenějších momentů se najde. Jen jich zkrátka není tolik, kolik by člověk od akčního filmu čekal (když vzpomenu na stařičký Kontraband, kde Van Damme také spojil akci s komedií, to byly jiné hody).

Ve výsledku je Poslední žoldák ucházející akčně-komediální zábava, v níž obě složky fungují tak akorát, aby se divák vyloženě nenudil, ale současně nenabízí jedinou scénu, která by stála za citaci. Když ale vezmeme v potaz, kolik Van Dammeovi je (loni oslavil šedesátku), a že už dávno neplatí za hvězdu, je i "jen ok" něco, za co mohou být fanoušci jednoznačně vděční.

Hodnocení: 60 %

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Je sledování filmů a seriálů součástí vaší dovolené?
Určitě ano, bez toho by to nešlo.
Jak kdy. Pokud není lepší program, tak ano.
Málokdy, snažím se odreagovat jinak.
Spíš ne, není na to čas.
Určitě ne, filmy musí počkat.
Nevím, záleží na situaci.
Nejnovější články:
Načíst další články