8.3.2020, 19:00

Kultovní Antonioniho film Zvětšenina míří do vily Tugendhat

Kultovní Antonioniho film Zvětšenina míří do vily Tugendhat 6 obrázků v galerii
Zvětšenina | Foto: Bridge Films
Zvětšenina, první snímek italského režiséra Michelangela Antonioniho, který byl natočen v angličtině, je filmovou adaptací povídky Babí léto (v originále Las babas del diablo) argentinského spisovatele Júlia Cortázara a představuje jeden z nejkultovnějších snímků a dobových dokladů 60. let 20. století.

Ústřední postavou mysteriózního příběhu je profesionální fotograf Thomas (David Hemmings), který náhodně pořídí snímek, jenž by mohl být důkazem vraždy. V rámci žánrově poněkud složitě zařaditelného díla, divák následně sleduje proces Thomasova odcizování se svému okolí, a především vyvstává řada otázek na téma reality okolo nás a toho, jak ji vnímáme.

Na rozdíl od literární předlohy, která byla zasazena do francouzské metropole Paříže, se Antonioni rozhodl přesunout děj filmové Zvětšeniny do Londýna, kde před natáčením také osm měsíců žil, aby mohl správně vystihnout avantgardní atmosféru hippies, popartu a dalších rozmanitých součástí britské metropole 60. let. Výsledkem tohoto úsilí byly dvě nominace na cenu Oscar a zisk Zlaté palmy na filmovém festivalu v Cannes v roce 1967.

Film bude promítán ve čtvrtek 19. března od 20.00 v originálním znění s českými titulky v mimořádných prostorách funkcionalistické vily Tugendhat.

Ankety
Ocenili byste čtvrtý díl Návratu do budoucnosti?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist