První reakce: Irishman je další mistrovské dílo Martina Scorseseho

První reakce: Irishman je další mistrovské dílo Martina Scorseseho 11 obrázků v galerii
The Irishman | Foto: Extra.ie
Deset let připravovaná a monumentální gangsterka Martina Scorseseho má za sebou první promítání na filmovém festivalu v New Yorku. A recenzenti zatím chválou nešetří.
The Irishman | Foto: Netflix (2019)

Film mohli diváci z řad kritiků i obyčejných návštěvníků festivalu spatřit při zahajovacím večeru 27. září. Ambiciózní a dlouho odkládaný projekt, který mapuje dlouhou část života proslulého zabijáka Franka Sheerana, představoval už před zahájením jasný highlight letošního ročníku festivalu, jenž například loni našel hlavní hvězdu v oscarové Favoritce. A jak se kritikům líbí? Na Rotten Tomatoes zatím najdeme 41 recenzí, z nichž jsou všechny pozitivní. Ale obdivuhodný je hlavně rating, jenž ukazuje závratných 8.97 z 10.

Pokud bychom měli obsah jednotlivých recenzí stručně shrnout ve srozumitelnou výpověď, mluví se především o tom, že The Irishman není až tak našlapaný a mistrovský jako Casino nebo Mafiáni, ale údajně k tomu nemá vůbec daleko. De Niro, Pacino i navrátilec Joe Pesci prý předvádí strhující výkony (těžko říci, kdo z té chvály vychází jako vítěz, ale Pesci prý podává až nevídaně odměřený výkon, kterým pozvedá taktní bezohlednost své postavy) a šestasedmdesátiletý Scorsese opět servíruje filmařsky vyzrálý a hluboký příběh, jenž nejlépe funguje v osobních rovinách tří hlavních postav.

Objevují se o kritičtější názory ohledně délky atakující tři a půl hodiny, trochu slabších vedlejších aktérů a také kolem diskutovaného digitálního omlazování herců, ale v žádném případě prý nejde o problém, který by kvalitu filmu výrazně narušil. Příběh má být dostatečně svižně zrežírovaný a komplexní, takže nadbytečným dojmem působí jen minimum materiálu. U omlazování bude zřejmě názor hodně individuální a takřka osmdesátiletý De Niro vypadá jako třicetiletý údajně trochu strašidelně, ale většina kritiků se shoduje na tom, že takový proces podporuje poetiku a hloubku vyprávění a po čase se na lehce nepřirozený vzhled herců dá zvyknout - jen někomu to potrvá pár minut a jinému zase půl hodiny.

The Irishman | Foto: Netflix (2019)

Premiéra na Netflixu je stanovena na 27.11. 2019 a já si už dopředu zařídím volné odpoledne, pohodlné křeslo a snad i tu basu piva. Také se těšíte?

Ankety
Krok studia Warner Bros. ...
oceňuji. Až bude v ČR služba HBO Max, budu ji využívat.
mi vadí. Chudáci kinaři.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist