7.8.2019, 08:00

"Jestli se se mnou Esmeralda nevyspí, nechám ji upálit." O nejtemnější Disney písni

"Jestli se se mnou Esmeralda nevyspí, nechám ji upálit." O nejtemnější Disney písni
Zvoník u Matky Boží (1996) | Foto: Buena Vista Pictures

Klasické animované disneyovky jsou známy tím, že v určitých částech se s písní dostane i na samotné padouchy. Ti však mnohdy nezpívají o ničem zvlášť děsivém, přičemž děti to mnohdy považují za slušnou zábavu. Tedy až na Frollovu píseň.

Když si vybavíme padoušské písně z mnoha jiných disneyovek, většinou v nich oni záporáci pějí o nějakém sobeckém a zlotřilém cíli, kterého chtějí dosáhnout. Pro soudce Lorda Frolla, hlavního záporáka disneyovky Zvoník u Matky Boží (1996), to platí taktéž. Je tu však zásadní rozdíl – zatímco mnoho ostatních padoušských písní se stále nese v poněkud veselém a žoviálním duchu, Frollova píseň Hellfire je naopak čirou temnotou a zlem nejen po své obsahové stránce, ale taktéž i vizuální.

Zvoník u Matky Boží (1996) | Foto: Buena Vista Pictures

Veselá není ani trochu, žoviální už vůbec ne. Celá píseň je v podstatě protikladem písně Heaven´s Light, ve které hlavní hrdina Quasimodo zpívá o své lásce, kterou pocítil ke krásné cikánce Esmeraldě. Frollo o ní pěje taktéž, ovšem ve zcela jiném kontextu. Zatímco Quasimodo je mučen romantickou láskou, Frolla trápí neskutečný chtíč. Tak strašně touží se s Esmeraldou vyspat, až začne zpochybňovat svou víru a vše svádět na její kouzla a čáry, které ho vedou na scestí. Při pohledu na planoucí krb, u kterého zpívá, si uvědomí, že udělá úplně vše pro to, aby Esmeraldu našel a dostal do postele. I kdyby kvůli tomu musel zničit celou Paříž. A kdyby náhodou nebyla svolná, nechá ji schvátit "pekelným ohněm", který si po právu zaslouží.

Mimo jiné píseň doprovázejí temné chóry, ze kterých běhá mráz po zádech, vysoké zahalené postavy vzešlé z krbového ohně a hrozivé stíny na konci písně, vycházející z dohořívajícího ohně. Celé je to vcelku vážná, temná a pro některé i děsivá podívaná, která nemá v animovaných disneyovkách obdoby. Budou se vaše děti bát? Kdo ví. Jako malý jsem osobně žádný děs necítil, ale už tehdy jsem věděl, že se dívám na něco výjimečného. Přestože Zvoník u Matky Boží nepatří mezi nejpopulárnější disneyovky u nás, myslím si, že by si zrovna tato pasáž zasloužila úctyhodnou zmínku, protože něco takového člověk ve filmech pro děti jen tak nenajde.

-
-
Související filmy: Zvoník u Matky Boží

Související články:

Disney+ vsadilo na roztomilé klubíčko vlny. Nová služba se představuje prvním kraťasem

Studio Pixar právě vydalo zcela nový krátký snímek s názvem Purl, který má sloužit jako promo k nové streamovací službě studia Walt Disney Pictures.

Disneyho streamovací služba má konečně název a dobrou zprávu pro fanoušky Star Wars

Již nějakou dobu víme, že u Disneyho připravují přímou konkurenci Netflixu. Do dnešního dne ale stramovací služba Myšího domu nemělo jméno. To už neplatí.

Netflix připravuje moderní adaptaci Zvoníka u Matky Boží. Neuhádnete, kdo bude hrát Quasimoda

Známý román z roku 1831 od Victora Huga byl už zfilmovaný několikrát, dokonce i v podání disneyovky, nicméně nyní netflix připravuje svou vlastní verzi...

Ohlédnutí za Zvoníkem u Matky Boží od Disneyho. Unikátní a nedoceněný klenot?

Pokud se přátel zeptáte, jaká je jejich oblíbená animovaná disneyovka, většinou padnou tituly jako Lví král, Kráska a zvíře nebo Herkules. Zvoníka řekne...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: