"Jestli se se mnou Esmeralda nevyspí, nechám ji upálit." O nejtemnější Disney písni

"Jestli se se mnou Esmeralda nevyspí, nechám ji upálit." O nejtemnější Disney písni 8 obrázků v galerii
Zvoník u Matky Boží (1996) | Foto: Buena Vista Pictures
Klasické animované disneyovky jsou známy tím, že v určitých částech se s písní dostane i na samotné padouchy. Ti však mnohdy nezpívají o ničem zvlášť děsivém, přičemž děti to mnohdy považují za slušnou zábavu. Tedy až na Frollovu píseň.

Když si vybavíme padoušské písně z mnoha jiných disneyovek, většinou v nich oni záporáci pějí o nějakém sobeckém a zlotřilém cíli, kterého chtějí dosáhnout. Pro soudce Lorda Frolla, hlavního záporáka disneyovky Zvoník u Matky Boží (1996), to platí taktéž. Je tu však zásadní rozdíl – zatímco mnoho ostatních padoušských písní se stále nese v poněkud veselém a žoviálním duchu, Frollova píseň Hellfire je naopak čirou temnotou a zlem nejen po své obsahové stránce, ale taktéž i vizuální.

Zvoník u Matky Boží (1996) | Foto: Buena Vista Pictures

Veselá není ani trochu, žoviální už vůbec ne. Celá píseň je v podstatě protikladem písně Heaven´s Light, ve které hlavní hrdina Quasimodo zpívá o své lásce, kterou pocítil ke krásné cikánce Esmeraldě. Frollo o ní pěje taktéž, ovšem ve zcela jiném kontextu. Zatímco Quasimodo je mučen romantickou láskou, Frolla trápí neskutečný chtíč. Tak strašně touží se s Esmeraldou vyspat, až začne zpochybňovat svou víru a vše svádět na její kouzla a čáry, které ho vedou na scestí. Při pohledu na planoucí krb, u kterého zpívá, si uvědomí, že udělá úplně vše pro to, aby Esmeraldu našel a dostal do postele. I kdyby kvůli tomu musel zničit celou Paříž. A kdyby náhodou nebyla svolná, nechá ji schvátit "pekelným ohněm", který si po právu zaslouží.

Mimo jiné píseň doprovázejí temné chóry, ze kterých běhá mráz po zádech, vysoké zahalené postavy vzešlé z krbového ohně a hrozivé stíny na konci písně, vycházející z dohořívajícího ohně. Celé je to vcelku vážná, temná a pro některé i děsivá podívaná, která nemá v animovaných disneyovkách obdoby. Budou se vaše děti bát? Kdo ví. Jako malý jsem osobně žádný děs necítil, ale už tehdy jsem věděl, že se dívám na něco výjimečného. Přestože Zvoník u Matky Boží nepatří mezi nejpopulárnější disneyovky u nás, myslím si, že by si zrovna tato pasáž zasloužila úctyhodnou zmínku, protože něco takového člověk ve filmech pro děti jen tak nenajde.

Ankety
Která Daltonova bondovka je podle vás lepší?
Dech života (1987)
Povolení zabíjet (1989)
Nemám rád/a Daltonovy bondovky
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist