Zemřel režisér Václav Vorlíček, "otec" Popelky, Saxány či Arabely

Zemřel režisér Václav Vorlíček, "otec" Popelky, Saxány či Arabely 18 obrázků v galerii
Václav Vorlíček | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
V úterý 5. února 2019 zemřel ve věku 88 let na rakovinu plic režisér oblíbených pohádek, filmů a seriálů Václav Vorlíček. Autor pohádky "Tři oříšky pro Popelku", komedie "Dívka na koštěti" nebo seriálu "Arabela" se zapsal do duší hned několika generací tuzemských diváků. Informaci o Vorlíčkově smrti potvrdil webu Blesk.cz režisér Zdeněk Zelenka.
Václav Vorlíček Václav Vorlíček (1930 - 2019)

Filmový a televizní režisér a scenárista, pedagog. Vystudoval na FAMU režii. Na...

Václav Vorlíček se narodil 3. června roku 1930 v Praze. O životní profesi měl jasno již v 17 letech, když ho prvně nevzali na filmovou školu, rozhodl se zkusit štěstí přímo na Barrandově, kde se dostal do štábu režiséra Martina Friče. V letech 1951 - 1956 již studoval režii na Filmové akademii múzických umění. Praxi získal ve Filmovém studiu Barrandov, kde zprvu působil jako asistent režie, později jako pomocný režisér. Debutoval dětským filmem Případ Lupínek z roku 1960, v němž dětští hrdinové řeší záhadu zmizelých loutek.

Kdo chce zabít Jessii?

Úspěchu se Vorlíček dočkal díky filmové parodii komiksového seriálu Káji Saudka Kdo chce zabít Jessii? (1966), který se dočkal celosvětového renomé. Oblíbený film stál nejen na Vorlíčkově režii, ale též na "parťákovi", scenáristovi Miloši Macourkovi, který se stal Vorlíčkovým autorským druhem. Společně dále natočili kultovní komedie jako Pane, vy jste vdova! (1970), Což takhle dát si špenát (1970), Dívka na koštěti (1971) nebo seriály Arabela, Létající Čestmír a Křeček v noční košili.

Dívka na koštěti

Tvůrčí tandem Vorlíček-Macourek se stal nedostižným a na jejich originální komedii s různými žánrovými odbočkami se dodnes vzpomíná. A občas si na něčem podobném současní tvůrci vylámou zuby.

Tři oříšky pro Popelku

Václav Vorlíček se však do duší nejen tuzemských diváků zapsal především díky pohádkám. Tři oříšky pro Popelku (1973) se staly vánoční klasikou a pohádku si oblíbili též diváci v zahraničí. Dívku na koštěti se Vorlíček v 21. století pokusil modernizovat, ale duch současnosti nezachytil a očekáváním nedostál. Zlatovlásku měl 88letý Vorlíček ve výhledu na letošní rok a tak je otázkou, v jaké fázi příprav se snímek inspirovaný tvorbou Karla Jaromíra Erbena nacházel, případně, zda jej někdo po legendárním autorovi dokončí.

Křeček v noční košili
Arabela
 Nejlepší české filmy za celou dobu existence kinematografie Nejlepší české filmy za celou dobu existence kinematografie

S kterým žebříčkem by se dalo souhlasit? No přece s tím, který se mě bezprostředně týká, sám jsem v něm hlasoval, nebo skupina, která žebříček...

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist