Český film ve světě: Tajuplný šéf komunistické rozvědky se pokusí infiltrovat do USA

Český film ve světě: Tajuplný šéf komunistické rozvědky se pokusí infiltrovat do USA 9 obrázků v galerii
Toman - Jiří Macháček a Kateřina Winterová | Foto: Česká televize
Narodil se roku 1909 v Sobrancích na Slovensku jako Zoltán Goldberger - syn maďarských Židů. Za svého života si několikrát změnil jméno, aby mu nic nebránilo v jeho kariéře. Byla krátká a strmá… Zdeněk Toman, komunista, šmelinář a všehoschopný kariérista fungoval po tři poválečná léta jako šedá /rudá/ eminence v pozadí politického dění. Ondřej Trojan o pozapomenuté postavě natočil celovečerní film a již brzy s ním osloví severoamerické publikum.
Toman - Jiří Macháček | Foto: Bára Lockefeer

V českých kinech má filmové drama Toman (2018) před koncem roku na kontě 90 tisíc diváků, průměrná známka ze všech recenzí činí solidních 65 procent. Nyní se producent a režisér snímku Ondřej Trojan se snímkem pokusí "infiltrovat" severoamerická kina. Drama s Jiřím Macháčkem v hlavní roli se zahraničnímu publiku představí hned dvakrát, na festivalu v New Yorku a Palm Springs ve dnech 9. až 12. ledna příštího roku.

Premiéra Tomana v New Yorku je součástí programu 28. ročníku New York Jewish Film Festivalu (NYJFF), jednoho z nejstarších a nejvlivnější židovských filmových festivalů, který se každoročně věnuje nejlepším dokumentům, celovečerním a krátkým filmům z celého světa zkoumajícím rozmanité židovské zkušenosti. Jeho nadcházející ročník představí více než 30 snímků, z nichž mnohé bude promítat ve světové nebo americké premiéře. NYJFF pořádá Židovské muzeum a filmová společnost Lincoln Center.

Ondřej Trojan | Foto: VAC

"Festivalové projekce nám mají posloužit jako příprava pro širší kinodistribuci Tomana v USA, Mexiku a Kanadě. Oba festivaly jsou hojně navštěvovány novináři všech významných filmových magazínů a pro nás budou zásadní první recenze a debaty s diváky, což je ideální zpětná vazba, jak film přijme americké publikum," popisuje Ondřej Trojan.

"Společně s Neilem Friedmanem ze společnosti Menemsha Films, který s námi spolupracoval už na našich na Oscara nominovaných filmech Musíme si pomáhat a Želary, jsme původně plánovali tyto lednové aktivity jako podporu filmu právě pro americké nominace, neboť jsem doufal, že česká filmová akademie Tomana nominuje. Nestalo se. Festival v New Yorku je totiž hojně navštěvován akademiky z východního pobřeží USA a festival v Palm Springs zase akademiky z Los Angeles, takže jsme zde plánovali lobbing ve prospěch úspěchu našeho filmu v ten nejideálnější možný čas před uzávěrkou nominací. Vzhledem k žánru výpravného historického dramatu podle skutečných událostí a tématu vysoké politiky a židovských uprchlíků jsem viděl reálnou šanci před americkou filmovou akademií s filmem Toman obstát. Teď nám tedy oba festivaly poslouží alespoň jako odrazový můstek pro zahraniční distribuci a šňůru mezinárodních festivalů. Což zase není tak málo."

Festivalová cesta Tomana bude následně pokračovat do Chicaga a Santa Barbary - místa, kde dodnes žije Tomanova americká rodina a sám Zdeněk Toman je ve zdejší komunitě stále známou postavou.

Podívej se na Toman online hned teď!

Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články