Sexmise - co nejspíš nevíte o legendární polské komedii

Sexmise - co nejspíš nevíte o legendární polské komedii 8 obrázků v galerii
Sexmise | Foto: Zespól Filmowy Kadr
Včera se televizí prohnala legendární Sexmise a jestli si nějaký polský film vysloužil v našich končinách pověst legendy, je to jednoznačně tahle komedie Juliusze Machulskiho.

Sexmisi jsme pravděpodobně viděli všichni, takže si pro zajímavost napřed dáme trailer, který někdo nastříhal ve stylu sci-fi Prometheus (původní upoutávka bohužel není na internetu dostupná... ano, i to se stává) a poté si řekneme pár drobností, kterými můžete machrovat před přáteli.

- snímek měl fenomenální úspěch, takže nepřekvapí, že napsal Juliusz Machulski společně s Ryszardom Zatorskim scénář k pokračování. Podle všeho se ale moc nepovedl, protože ho nakonec Machulski takzvaně "schoval do šuplíku" a nikdy se k němu nevrátil. Možná je to škoda.

- řada polských scénářů té doby neprošla díky politickému tlaku sítem cenzury. Natáčení Sexmise bylo jednou z mála výjimek, protože scénář neměl antisovětský nádech. Přesto nakonec musela jedna kontroverzní scéna na podlahu střižny - a to moment, kdy hrdinové utečou a na povrchu země a řeší, jakým směrem se vydat. Jeden s nich prohlásí "Jdeme na východ, tam musí být nějaká civilizace". A to byla věta, která narazila.

Sexmise | Foto: Zespól Filmowy Kadr

- na scénáři snímku se podílel český scenárista Pavel Hajný.

- v jedné ze scén měla podle scénáře být čeština (s jistotou Hajného práce), ale režisér s tím neuspěl a musel ji vyměnit za němčinu.

- asi nepřekvapí, že feministky v USA z filmu prskaly na všechny strany a snímek se dokonce nebály přirovnávat k velkofilmu Zrození národa (1915), který proslul jako velká rasistická a xenofobní propaganda. Když člověk vidí, co se děje v poslední době, dnes by zřejmě Sexmise skončila v trezoru.

- v Polsku vyhlásili film za nejlepší komedii 20. století. Souhlasíme.

- přestože Sexmise vznikla už v 1983, až do října 2011 byla nejúspěšnějším polským filmem všech dob.

- na motivy filmu vznikla i počítačová pro Atari - A.D. 2044. A vypadá tahle:

Ankety
Jaký film s Evou Green máte nejraději?
Snílci (2003)
Království nebeské (2005)
Casino Royale (2006)
Perfect Sense (2011)
Temné stíny (2012)
300: Vzestup říše (2014)
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist