29.11.2018, 15:37

Premiéry v kinech: Budou čertům z Pytlova konkurovat ženy s pořádně ostrými lokty?

Premiéry v kinech: Budou čertům z Pytlova konkurovat ženy s pořádně ostrými lokty?
Čertí brko / Vdovy | Foto: Punk Film – Marek Novotný, CinemArt CZ

Poslední tuzemské premiéry roku 2018 jsou tu a spolu s nimi čtveřice novinek, z nichž si vyberou rodiny s dětmi (Čertí brko), vyznavači kvalitních thrillerů (Vdovy), zašlé slávy světových hvězd (3 dny v Quiberonu) a intelektuálního artu (Kniha obrazů).

ČERTÍ BRKO (režie: Marek Najbrt)

Začínáme doma, spolu s komediální pohádkou režiséra Marka Najbrta (Protektor, Kancelář Blaník). Autor originálních děl se pustil do své první pohádky, do níž promítl své zkušenosti z politické satiry. "Příběh Čertího brka nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat."

Čertí brko | Foto: Česká televize

V hlavních rolí pohádky volně inspirované klasikou S čerty nejsou žerty (2015) se představí Ondřej Vetchý, Jan Cina a Judit Bárdos. Čerti jsou vděčné téma a pár dnů před Mikulášem se dá čekat, že v kinech zaznamenají solidní divácký úspěch. Recenzenti prozatím Čertímu brku dávají 58 procent, známky se pohybují od 40 do 80 procent.


VDOVY (režie: Steve McQueen)

Britský režisér a scenárista Steve McQueen měl před uvedením Vdov na kontě "pouhé" tři snímky, z nichž ten třetí (12 let v řetězech) si vysloužil 3 sošky Oscara (z toho jednu pro McQueena).

Vdovy | Foto: 20th Century Fox

Novinka Vdovy budí pozornost hned z několika důvodů. McQueen na filmu spolupracoval se zkušenou scenáristkou Gillian Flynn (Zmizelá). Do hlavních rolí obsadil plejádu prvotřídních hereček. A hlavně zvolil aktuální a palčivé téma, kterým je život ovdovělých žen, které se potýkají se smrtí manželů a v případě filmu též s nesplacenými dluhy a mafií. Zapomeňte na uplakané ženy s nízkým sebevědomím, v případě Vdov skupina žen, která by se za jiných okolností jen těžko sešla za jedním stolem, na podsvětí vyrukuje s nebývalým odhodláním.

Dle dostupných recenzí McQueen ani tentokrát nezklamal, snímku je těžké téměř cokoliv vytknout a tuzemští publicisté Vdovám dávají prozatím 79 procent.


3 DNY V QUIBERONU (režie: Emily Atef)

Rakouská rodačka Romy Schneider platila za hereckou hvězdu své doby. Slávu jí zajistila role Sissi ve stejnojmenném filmu, ale jak víme, soukromý život se od představy, kterou mívá divák z plátna a obrazovky, pořádně liší. Schneider za svůj život zažila hned několik osobních a velmi drsných ran.

Děj nového filmu se věnuje skutečné historické události, kdy slavnou herečku na konci jejího života zpovídal novinář v přímořském letovisku za asistence fotografa, někdejšího partnera Romy Schneider. Výsledkem je pozoruhodné intimní drama pojaté v černobílém obrazovém formátu, jemuž dali tuzemští recenzenti známku 74 procent.


KNIHA OBRAZŮ (režie: Jean-Luc Godard)

Nestor francouzské kinematografie Jean-Luc Godard (U konce s dechem, Sbohem jazyku) se vrací s dalším experimentálním snímkem. Jeho novinka Kniha obrazů je koláží složenou ze zpravodajských titulků, maleb, digitálně upravených klasických filmů a dalších originálních záběrů. Jak je patrné, Godard stále testuje a odhaluje hranice a funkci kinematografie.


Seznam všech listopadových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Ondřej Vetchý se vrací k roli pekelníka. Stane se z pohádky Čertí brko divácký hit?

Již zítra vstoupí do českých kin nová pohádka, v níž budou mít čerti pré. Čertí brko (2018) režiséra Marka Najbrta (Mistři, Protektor, Kancelář Blaník)...

Recenze: Vdovy - seznamte se s jedním z nejlepších filmů roku 2018

Dramatická loupež několika milionů dolarů v Chicagu se nezdaří a všichni její účastníci jsou zabiti policií. To vše na úplném začátku filmu. Takže co dál?

Romy Schneider: Krásná herečka s tragickým osudem se připomíná v novém filmu

Nevšední a citlivé psychologické drama 3 dny v Quiberonu (2018) režisérky Emily Alef o posledním rozhovoru filmové hvězdy Romy Schneider vstupuje 29...

Recenze: Čertí brko - česká pohádka od tvůrců Protektora a Tondy Blaníka

Mladý čert Bonifác (Jan Cina) je synem Lucifera (Ondřej Vetchý), pořád by vynalézal nějaké blbosti, ale klasické čertování mu moc nejde. Proto ho Lucifer...

Černoch v Ku Klux Klanu, oživený Don Quijote a vrah „umělec“. Filmy z Cannes v českých kinech

O víkendu skončil 71. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes a tuzemští distributoři se chlubí svými úlovky. Co všechno se ze slavné Francouzské...

Ankety

Nejvíce bych si přál/a pokračování...
  • Louskáček a čtyři říše
  • Pacific Rim: Povstání
  • Predátor: Evoluce
  • Přání smrti
  • Robin Hood
  • Rudá volavka
  • Smrtelné stroje
  • Solo: Star Wars Story
  • Tomb Raider
  • V pasti času

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: