9.11.2018, 12:00

Recenze: Dům z karet - šestá série je možná vítězstvím žen, ale prohrou pro fanoušky série

Recenze: Dům z karet - šestá série je možná vítězstvím žen, ale prohrou pro fanoušky série
Dům z karet | Foto: Netflix

Poslední dějství kultovního Domu z karet dorazilo na Netflix, opepřené skandálem Kevina Spaceyho a tudíž současně bez hlavní hvězdy minulých pěti sérií.

Dům z karet | Foto: Netflix

Dostat jako scenárista úkol, abyste pokračovali v show bez postavy, kolem které se celý fenomén vystavil, to je opravdu nevděčná pozice. Autoři Domu z karet ale neměli jinou možnost. Studio ani minutku neváhalo a jakmile se vyrojila první obvinění na adresu Kevina Spaceyho, herce na minutu vyhodilo. A jakkoli se scenáristé snažili, svůj souboj prohráli.

Rozdání karet přitom měli ulehčené náhodou - ke konci páté série (bez vědomí toho, co přijde) předali prezidentské otěže Claire Underwood (Robin Wright). Její vedoucí pozice v šesté řadě je tak vlastně i přirozená. Bohužel se s tím pracuje neobratně. Místo toho, aby byl příběh šesté série o Claire, mluví se jen o zesnulém Frankovi. A to neustále. Mluví o něm Claire, mluví o něm přátelé, mluví o něm protivníci, mluví o něm zkrátka úplně všichni.

O to komičtější je, že se Spaceyho tvář ani na vteřinu neukáže (přestože se Claire "dojímá" nad fotkami z pohřbu) a jeho hlas nezazní, i když se ústřední zápletka do velké míry točí okolo Frankova záhadného audiodeníku.

Trailer:

Kauza #MeToo se do výsledku neprojevila jen Spaceyho vyhazovem. Tentokrát je Dům z karet příběhem žen, které si prezidentka dosadí prakticky do všech důležitých pozic (a i její ústřední protivník nosí podpatky). ALE sama Claire nedokáže vystoupit ze stínu zemřelého manžela. Sice tvrdí, že bylo dost lží, ale nakonec vlastně jen pokračuje v jeho odkazu. A vyplnit boty po fenomenálním Spaceym, jakkoli se Wright usilovně snaží, nemůže.

Dům z karet | Foto: Netflix

Spacey, ať je jakýkoli člověk, nebyl esem seriálu pro nic za nic. V jeho podání byl Frank nebezpečný, až démonický, a přesto měl v sobě cosi snadno uchopitelného, divácky blízkého, díky čemu jsme mu drželi palce. Claire je jen vyprázdněná figurka, možná plná ambicí, ale bez záchvěvu čehokoli, co by ji polidštilo. A bohužel nemá potřebný protipól, jakým paradoxně ona sama byla pro Franka.

Již minulá série narazila na to, že se politické hrátky staly spíše únavné, protože zdaleka nemohly v absurditě konkurovat tomu, co se děje ve skutečném Bílém domě. Šestá série už pak vyloženě tápe. Neschopna rozjet pořádnou vlastní zápletku a ani přijít s něčím, co by si člověk zapamatoval, jen recykluje viděné. A finále? Fungovalo by v případě, že bychom s napětím vyhlíželi odpověď dopředu. Ale síla okamžiku se vytrácí ve chvíli, kdy je nám jedno, kdo za nitky tahá. A král je od začátku mrtev. Tak koho to zajímá...

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Související filmy: Dům z karet
Související osoby: Robin Wright, Kevin Spacey

Související články:

Kevin Spacey dostal poslední hřebík do rakve své kariéry

Kevin Spacey se po sérii skandálů dostal do pozice, kdy působí téměř toxicky. Upřímně jen čekám, kdy začnou streamovací služby stahovat z nabídky starší...

Dům z karet: Robin Wright konečně promluvila o Kevinu Spaceym

Poté, co začal Kevin Spacey čelit vlně obvinění ze sexuálního obtěžování, stálo ho to celou kariéru. Včetně hlavní role v seriálu Dům z karet, na kterém si...

Dům z karet: První trailer na finální sérii Spaceyho seriálu... bez Spaceyho

A je to tu. Seriál House of Cards (aka Dům z karet) vstupuje do své šesté a finální série a jak bylo mnohokrát avizováno, stane se tak bez Kevina Spaceyho.

Je to oficiální: šestá série Domu z karet se obejde bez Kevina Spaceyho

Tak už se nemusíme dohadovat. Společnost Netflix vydala oficiální vyjádření, podle něhož se bude muset šestá série Domu z karet obejít bez hlavní hvězdy.

Tisíce lidí nečekaně lobbují za to, aby Kevina Spaceyho nahradila v Domu karet komediální hvězda

Kariéra Kevina Spaceyho skončila. Poté, co ho herec Anthony Rapp obvinil ze sexuálního obtěžování (navíc se tak mělo stát v době, kdy bylo Rappovi teprve...

Kevin Spacey byl obviněn z obtěžování chlapce, přiznal, že je gay a jeho seriál House of Cards končí

Pro Kevina Spaceyho to bylo náročných 24 hodin. Napřed ho americký herec Anthony Rapp (nový seriál Star Trek: Discovery) obvinil z toho, že když mu bylo 14...

Ankety

Je nový český dabér Kylea dobrou volbou?
  • Ano
  • Ne
  • Nevím
  • Mám jiný tip, píši do diskuse článku...

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: