15.3.2018, 18:30

Věděli jste, že stvořitel Wonder Woman vymyslel detektor lži a k ženám měl vskutku vřelý vztah?

Věděli jste, že stvořitel Wonder Woman vymyslel detektor lži a k ženám měl vskutku vřelý vztah?
Profesor Marston a dvojí Wonder Woman

Dnes v Praze startuje další ročník Febiofestu. Vybrali jsme pro vás několik snímků z naditého filmového katalogu, které oplývají rozličnými žánry, zajímavými tématy a diváckou náročností. Nechybí životopis stvořitele Wonder Woman, zombie horor, první celovečerní český film o přírodě nebo drsná vize podsvětí. Konec řečí, pusťme se do toho.

Profesor Marston a dvojí Wonder Woman (režie: Angela Robinson)

Profesor William Marston pomáhal vytvořit moderní detektor lži, zásadnější je však jeho přínos popkultuře: komiksová superhrdinka Wonder Woman, zrozená v roce 1941. Odráží se v ní profesorův vztah k jeho osobitým osudovým ženám, manželce Elizabeth a studentce Olive. Sexuální svobodomyslnost, bondáž a elektrizující dávka ženské energie podle skutečného příběhu nejen pro fanoušky komiksu.

Pražské projekce: 17.3. (14:00, Anděl), 19.3. (19:00, Anděl), 20.3. (21:30, Anděl)


Slečna Paradis (režie: Barbara Albert)

Slečna Paradis | Foto: Febiofest

Talentovaná slepá pianistka Resi žije ve Vídni osmnáctého století. Rodiče ji nutí vystupovat na nekonečné řadě soirée, aby ji provdali. Když se jednomu lékaři podaří vrátit jí zrak, stane se předmětem řady lékařských přehlídek. Historické kostýmní drama podle skutečných událostí vypráví příběh ženy, která se musela rozhodnout, bude-li žít neobyčejný život ve tmě, nebo obyčejný život a vidět.

Pražské projekce: 15.3. (22:00, Anděl), 16.3. (16:30, Anděl), 17.3. (19:30, Anděl)


Nico, 1988 (režie: Susanna Nicchiarelli)

Nico je známá především jako múza Andyho Warhola a zpěvačka kultovní skupiny The Velvet Underground. Kromě toho byla také nesmlouvavá umělkyně s jasnou vizí. V posledním roce svého života se Nico vrací na hudební scénu a zároveň hledá cestu zpět ke svému synovi. Životopisné hudební drama ukazuje další tváře ikony šedesátých let a její znovuzrození jako umělkyně, matky i živé osoby za legendou. Ve filmu dojde též k rekonstrukci legendárního utajeného koncertu na pražském Opatově, který rozehnala komunistická policie.

Pražské projekce: 15.3. (20:00, Černý Most), 18.3. (12:00, Anděl), 19.3. (19:30, Anděl), 20.3. (22:00, Anděl)


Gangsterdam (režie: Romain Lévy)

Nesmělý francouzský student Ruben opakuje poslední ročník na univerzitě a podobně neúspěšně se pokouší sbalit krásnou spolužačku Noru, za vydatného „přispění“ kamaráda Durexe. Když se ukáže, že Nora si při studiu přivydělává pašováním drog, Ruben se rozhodne, že ji svede na společné cestě za novou zásilkou do Amsterdamu. Akční komedie plná nekorektního humoru a gagů se nezastaví před žádným kulturním ani společenským stereotypem.

Pražské projekce: 16.3. (22:30, Anděl), 17.3. (10:00, Anděl), 17.3. (15:00, Černý Most), 19.3. (17:00, Anděl)


Planeta Česko (režie: Marián Polák)

Dokumentární snímek Mariána Poláka dokazuje, že nemusíme jezdit do exotických zemí, abychom mohli žasnout nad divy přírody. Často je totiž máme přímo před očima, stačí se jen pořádně rozhlédnout. Pak uvidíme třeba vlaštovky, které dokážou otevřít dveře na fotobuňku. Právě režisérova schopnost objevovat nevšední detaily dělá z Planety Česko přírodopisný dokument světového formátu.

Pražské projekce: 17.3. (14:00, Anděl), 20.3. (17:00, Anděl), 21.3. (14:00, Anděl), 22.3. (14:00, Anděl)


Queers (režie: Mark Gatiss)

Queers | Foto: Febiofest

Jedna hospoda, osm queer postav ztvárněných hereckými hvězdami jako Alan Cumming či Russell Tovey, osm vyprávění o tom, co znamenalo být queer a žít v Británii, kde ještě před pouhým půlstoletím byla homosexualita postavena mimo zákon. Inspirativní, vtipné a úžasně vypointované filmové monology mají připomenout milník v queer dějinách Evropy – dekriminalizaci homosexuality v Anglii a Walesu.

Pražské projekce: 16.3. (19:00, Anděl), 18.3. (16:30, Anděl)


Blok 99 (režie: S. Craig Zahler)

Když bývalý boxer Bradley (Vince Vaughn) přijde o práci a začne se mu rozpadat manželství, rozhodne se pro razantní řešení: bude prodávat drogy. Situace se postupně zlepšuje, ale pak se Bradley dostane do přestřelky a skončí ve vězení. Tady, zahnaný do kouta, udělá vše, aby přežil a ochránil své blízké. Blok 99 je drsně osobitá vize podsvětí, v níž násilí a krutost nabývají nových rozměrů. Režisér Zahler má za sebou povedený žánrový mix Kosti a skalp (2015).

Pražské projekce: 16.3. (22:30, Anděl), 23.3. (19:30, Anděl)


Hladoví (režie: Robin Aubert)

Malou odlehlou vesnicí kdesi v Quebecku se šíří zvláštní nákaza, která proměňuje obyvatele městečka k nepoznání. Nejdřív přicházejí změny na těle, a později začnou nakažení útočit na své blízké. Skupinka přeživších se vydává do okolních lesů a hledá ostatní, co možná také unikli. Kanadský režisér Robin Aubert ukryl podobenství o lidskosti do nápadité a poetické variace na klasické zombie horory.

Pražské projekce: 15.3. (21:30, Anděl), 22.3. (21:30, Anděl)


Ve spolupráci s organizátory Febiofestu přinášíme soutěž o 3 vybraná filmová představení pražské části programu. Oč můžete soutěžit?

Nico, 1988 (20.3. od 22:00 na Andělu)

Hladoví (22. 3. od 21:30 na Andělu)

Blok 99 (23.3. od 19:30 na Andělu)

Co musíte udělat pro to, abyste měli šanci na výhru dosáhnout? Do pondělí 19. března 2018 do 10:00 napište 3 nové komentáře k filmům z databáze Kinobox.cz (delší než 250 znaků) a na e-mail soutez@kinobox.cz (předmět: "febio2018") zašlete váš nick name. Následně vylosujeme 3 výherce.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Wonder Woman 1984: Čeká nás komiksová retro jízda po vzoru třetího Thora?

Druhá Wonder Woman, která je situována do orwellovského roku 1984 a na území USA, se představuje na novém plakátu. Gal Gadot v blyštivé zbroji je obklopena...

Jedna z nejobdařenějších hereček světa málem získala roli Wonder Woman

Herečka výrazných křivek dnes slaví narozeniny (ačkoli byste to do ní neřekli, je jí 44 let) a my si proto připomeneme dobu, kdy byla adeptem na Wonder Woman.

Každá malá princezna by si přála mít doma tohohle tátu - fotografa

Profesionální fotograf Josh Rossi se rozhodl, že pro svou tříletou dceru udělá něco mimořádného a jelikož je Nellee velkou fanynkou Wonder Woman, neváhal a...

Trailer: Mel Gibson a Vince Vaughn natočili drsnější verzi Smrtonosné zbraně

Mel Gibson a Vince Vaughn si sáhnou na dno. V drsném policejním thrilleru Dragged Across Concrete se budou muset podívat do zločineckého podsvětí.

První reakce na Aquamana? Původní temný směr je mrtvý, DC jde oficiálně cestou marvelovek

Naznačila to již Wonder Woman a Aquaman přerod filmového DC universa potvrzuje. Původní plány na temnou sérii, která bude protipólem rozjuchanějším...

Wonder Woman 2: První fotky připravily fanouškům pořádný šok

Svět komiksových adaptací má svá vlastní pravidla, kdy si nikdy nemůžeme být stoprocentně jistí tím, co jsme právě viděli (a zda je daná věc definitivní).

Od mravenců po zubry aneb Jak se režírují česká zvířata?

Inspirací k natočení filmu o české přírodě byla pro režiséra Mariána Poláka její velká rozmanitost na relativně malém území a také natáčení, která...

Kdo si "střihne" padoucha ve Wonder Woman 2?

Už nějakou dobu víme, že pravděpodobně zatím nejlepší snímek z novodobého DC Universe s udatnou a nebojácnou válečnicí se dočká pokračování opět pod palcem...

Exotika české krajiny a "obyčejných" zvířat. První celovečerák o naší přírodě je tu

V prostředí severočeských hnědouhelných dolů a výsypek, v místech, kde se před třiceti lety natáčel oscarový fiktivní dokument Ropáci (1988), a která i...

Hvězdní milenci, Lola běžící o život a Marta Kubišová. 25. Febiofest ve velkém stylu

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest bude slavnostně zahájen 15. března 2018 v pražském Obecním domě a v Praze bude...

Ankety

Líbí se vám filmový David Bowie?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: