26.11.2017, 12:30

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (5. část)

Náš seriál věnovaný filmové hudbě končí a s ním je tu dávka posledních slavných fláků, které milujeme nebo i nesnášíme, ale které se kromě kinematografie zapsaly i do historie hudebního průmyslu.

I Believe I Can Fly - R. Kelly

I Believe I Can Fly od R. Kellyho zazněla v komedii Space Jam z roku 1996. Celý soundtrack si vedl poměrně dobře, možná i díky tomu, že na něm zazněly i skladby od rapperů jako Jay-Z, Coolio nebo Busta Rhymes. Ale tou nejúspěšnější byla ta od R. Kellyho a stala se jeho největším hitem.

Save Me - Aimee Mann

Save Me od Aimee Mann je ústřední skladbou z filmu Magnolia (1999). V témže roce se také ucházela o Oscara za nejlepší filmovou skladbu roku. Prohrála však s hitem Phila Collinse z animáku Tarzan. Zajímavostí je, že videoklip k písni vznikl přímo na natáčení. Režisér Magnolie Paul Thomas Anderson navrhl Aimme Mann několik úprav v textu, aby skladba odpovídala charakteru filmu a rozhodl se natočit i videoklip. Všichni herci, kteří se tam objeví, včetně Julianne Moore, Toma Cruise i Philipa Seymoura Hoffmana, prostě zůstali na place déle a natočili s režisérem a Aimee Mann ještě jeden „snímek“ navíc.

Purple Rain - Prince & The Revolution

Purple Rain - Prince & The Revolution. Ačkoliv se jedná o ústřední píseň ke stejnojmennému filmu z roku 1984 Purpurový déšť, nejedná se o nejlepší skladbu. Těmi odborníci označují hity When Doves Cry nebo Computer Blue, ale rozhodně se jedná o jednu z nejznámějších filmových písní a největší hit Prince vůbec.

Mrs. Robinson - Simon & Garfunkel

Skladba od dua Simon & Garfunkel s názvem Mrs. Robinson zazněla v jednom z raných filmů Dustina Hoffmana Absolvent z roku 1967. Režisér Mike Nichols se během natáčení filmu do dvojice Simon & Garfunkel zamiloval a doslova začal Paula Simona nahánět, aby pro film složil hudbu. Simon byl ale právě na turné a neměl žádný nápad, dokud Nicholsovi nepřehrál nostalgický popěvek, na kterém pracoval pod názvem Mrs. Roosvelt. Nichols píseň přejmenoval na Mrs. Robinson a uzmul si ji pro film. Navíc se v té době rozhodl pro poměrně netradiční krok, během střihání filmu použil další již existující skladby Simona & Garfunkela jako pomůcku pro udržování tempa jistých filmových pasáží a vše nakonec tak sedělo, že se rozhodl původní hudbu nepoužít a nechat ve filmu písně této slavné dvojice.

GoldenEye - Tina Turner

GoldenEye v podání Tiny Turner zdobil Bondovku Zlaté oko z roku 1995. Autory skladby jsou členové skupiny U2 Bono a The Edge, kteří ji napsali speciálně pro Tinu Turner, když se dozvěděli, že by měla nazpívat ústřední píseň. A jak je tomu u Bondů zvykem, nešlo o jedinou verzi nahranou pro tento snímek. Švédská skupina Ace of Base také natočila jednu verzi. A jelikož ji studio nakonec nepoužilo, přejmenovala ji na The Juvenile a vydala na svém nadcházejícím studiovém albu.

Skyfall - Adele

A Bond podruhé. Stejně jako nám z rádií dodnes zní hlas Tiny Turner. I ústřední píseň k Bondovce Skyfall nesoucí stejné jméno se zapsala do hudební historie. Skyfall v podání zpěvačky Adele vyletěl do světa jako střela a i díky tomu se dodnes jedná o jediné Bondovo hudební téma, které si odneslo ceny Grammy, Zlatý glóbus, Oscara a Brit Awards. Autorkou skladby je sama Adele spolu s Paulem Epworthem a vznikla až na základě přečtení celého scénáře. Zpěvačka dokonce původně váhala nabídku přijmout s tím, že není tou vhodnou osobou pro napsání úvodní znělky nové Bondovky.

Flash - Queen

Skladba Flash od skupiny Queen vznikla v hlavně Briana Maye jako ústřední píseň k filmu Flash Gordon z roku 1980. Queen jsou autory soundtracku k celému filmu a ačkoliv samotný snímek není ničím převratným a dodnes se vedou diskuze o tom, zda to mysleli filmaři vážně nebo točili parodii, jedno se upřít nedá – a to jsou Queen a jejich úžasná hudba. Díky tomu je Flash Gordon výjimečný, je totiž jedním z několika málo snímků, jejichž soundtrack složila a nahrála rocková skupina.

My Heart Will Go on - Celine Dion

Titanic Jamese Camerona z roku 1997 uchvátil svět. S filmem je neodmyslitelně spjat hlas Celine Dion, jak zpívá My Heart Will Go On. A právě tento hit se stal číslem jedna na celém světě. Dodnes je zpěvaččinou nejznámější písní a patří mezi nejprodávanější singly všech dob. Dodnes se ho prodalo přes 18 milionů kopií! Nikoho proto asi nepřekvapí, že si došel i pro Oscara za nejlepší filmovou píseň roku. Skladbu složili James Horner a Will Jennings. Inspirací byla píseň skupiny Jethro Tull Flying Dutchman a slova napsal Jennig z pohledu starého člověka hledícího na svou dávnou minulost.

I Don´t Want to Miss a Thing - Aerosmith

I Don't Want to Miss a Thing v podání Aerosmith se stal prvním hitem této rockové skupiny, který se vyšplhal do čela světových hitparád a vydržel tam po čtyři týdny. I Don't Want to Miss a Thing složila Diane Warren pro snímek Armageddon (1998). Zajímavostí přitom je, že si skladba došla pro nominace jak na Oscara za nejlepší filmovou skladbu, tak i na Zlatou malinu za nejhorší filmovou skladbu. Tak a teď babo raď. :-)

Leaving on a Jet Plane - John Denver

Leaving on a Jet Plane napsal v roce 1966 John Denver původně pod návzem Babe, I Hate to Go. Největší slávy ale dosáhl o rok později, když jej do své zatím nejznámější podoby přezpívali Peter, Paul a Mary a usadil se na čele hitparád. Pak ale přišel rok 1998 a s ním snímek Armaggedon, pro který tento hit oprášila Chantal Kreviazuk. V jejím podání se hit dostal i k mladší generaci posluchačů a opět se se ocitl na vrcholu zájmu.

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Filmové hvězdy trochu jinak aneb Věděli jste, že hrály v hudebních klipech?

Samozřejmě tu nehovoříme o Alicii Silvestrone, o které se moc dobře ví, že byla několik let dvorní herečkou skupiny Aerosmith ani o Shia LeBeoufovi v klipu...

Filmový Freddie Mercury v prvním traileru! Jak se vám líbí?

Životopisný snímek s názvem Bohemian Rhapsody, vyprávějící příběh legendárního zpěváka kapely Queen, který měl hodně divoký život, má první oficiální traiiler.

Když se hudebník inspiruje filmem, vzniknou následující písně

Filmy inspirují mnohé z nás k neuvěřitelným věcem. Oblasti lidské kreativity, kde se mohou lidé vyřádit, je nepřeberné množství a originalita některých...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (4. část)

Vraťme se k hudebním hitům ze známých filmů počtvrté. I dnes vám přinášíme seznam nejoblíbenějších hitů všech dob. Seznamte se s jejich autory i podmínkami...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle fláky z filmů? - 3. část

Třetí sedmička slavných filmových skladeb je tu a s ní i jejich příběhy, zajímavosti ze zákulisí jejich vzniku a další informace, které s nimi souvisí...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (2. část)

Jsme tu s druhým dílem našeho seriálu, ve kterém se věnujeme nejúspěšnějším filmovým písním. První sedmičku hitů už máme za sebou, pojďme si představit...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (1. část)

V poslední době tomu tak často není, ale u většiny starších filmů se soundtrack k filmu skládal z jednotlivých písniček od známých či méně známých autorů...

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: