Téma

26.8.2017 /19:00/

Téma: Alternativní fanouškovský sestřih sci-fi Pasažéři ukazuje sílu střihu

Téma: Alternativní fanouškovský sestřih sci-fi Pasažéři ukazuje sílu střihu

Pasažéři patří k nejzajímavějším sci-fi poslední dekády. Finální akt je sice zbytečnou úlitbou blockbusterovým divákům, zbytek je ale špičkovou žánrovkou s výbornými hereckými výkony (androida Michaela Sheena nelze nemilovat), silným dějovým základem a fantastickou vizuální stránkou.

!!! Text bude přirozeně obsahovat spoilery, takže pokud jste Pasažéry neviděli, rozhodně ho nečtěte. Na druhou stranu doporučujeme skočit na konec článku, kde je k vidění alternativní sestřih, o kterém zde bude řeč. Dle nás je totiž výrazně lepší, než verze uvedená studiem. !!!

Pasažéři byli od začátku velmi nadějný projekt. V hlavních rolích nejlépe placená herečka současnosti (Jennifer Lawrence) a jeden z největších sympaťáků Hollywoodu (Chris Pratt), původní příběh, na který studio vyčlenilo štědrých 110 milionů dolarů a talentovaný režisér za kamerou. Trailery vypadaly poměrně přímočaře (ve smyslu "moc překvapení nás asi v kině nečeká"), což byl od studia skvělý tah, protože utajily klíčový zvrat.

Pro připomenutí si napřed dáme trailer, k jeho pojetí se ještě vrátíme.

V kině jsme se k našemu překvapení dozvěděli, že film není o dvou pasažérech, kteří se vinou poruchy probudí o 90 let dříve, ale o jednom pasažérovi jménem Jim (Pratt), jemuž se nehoda stane, po roce už samotu nezvládá a probudí proto Auroru (Lawrence), aby měl na lodi společnost.

YouTube uživatel Nerdwriter1 si položil zajímavou otázku - mohou drobné změny vylepšit Pasažéry? Na video se můžete podívat ZDE, je nicméně anglicky, takže tu základní body shrneme v češtině. Autor videa velmi správně poukazuje na to, že hlavním problémem filmu je předvídatelnost. Nijak nezpochybňuje jeho kvality nebo potenciál, kritizuje ale přímý tah na branku - hrdina se probudí, zjistí, že je sám, zkouší usnout, nejde to, pak chvíli blbne na lodi a nakonec dojde k hlavnímu zvratu (probuzení Aurory).

Vzhledem k tomu, kolik času jsme s Jimem strávili (a celou dobu byl vykreslován výhradně sympaticky), je nám jasné, že filmaři postavu neodsoudí (a stejně tak hlavní hrdinka). Jistě, v určitém momentě dojde k jejímu prozření, ale následně jsou jen dvě cesty, jak může film skončit:

1) Jim zachrání situaci, přežije a Aurora mu odpustí

2) Jim zachrání situaci, zemře a Aurora mu odpustí

Nic jiného z té rovnice vyjít nemůže, protože je v téhle stavbě příběhu Jim od začátku za hlavního hrdinu a jako takový nemůže z příběhu vyjít špatně.

Představme si ale situaci, kdy bychom od začátku NEVĚDĚLI, že Jim Auroru probudil (a tudíž by si podívaná držela tón, který nastavily trailery). Úplně by se změnila dynamika celé podívané. Za prvé by měl film od začátku hrdiny dva (neboť bychom s oběma trávili čas od prvních minut) a Prattova postava by působila svých chováním mnohem podivněji. To, jak se na Auroru dívá, jak opatrně reaguje na některé její otázky. Film by měl navíc od začátku další tajemství, neboť by na lodi byly různé náznaky toho, že se tam něco dělo a divák toužil po odpovědi (v tu chvíli bychom netušili, že byl Jim již nějakou dobu vzhůru a snažil se různými způsoby svou situaci na lodi vyřešit).

Tím vznikají i další výhody. V prvé řadě šok, když se (společně s Aurorou) dozvíme, co Jim udělal. A také není zdaleka tak jisté, jak příběh dopadne. V téhle verzi bychom totiž s Jimem nestrávili sólových čtyřicet minut, zdaleka by nám tak nepřirostl k srdci a zatímco oficiální sestřih filmu je pojatý z jeho pohledu, v téhle variantě bychom vnímali i naštvanž úhel pohledu Aurory. A váhali, zda ve scéně, kdy ho začne  surově mlátit, skutečně Jima nezabije.

Změna první poloviny (zamlčení Jimova činu) samozřejmě nijak nezmění dojem z akčního finále, které působí tak trochu jako z jiného (a podstatně horšího) filmu. Je pochopitelné, proč studio vsadilo na Pratta coby vypravěče. Je to ohromný sympaťák a nabízelo se toho využít. Současně se tím ale vše zbytečně zjednodušilo a Pasažéři jsou připraveni o tajemství či prvek překvapení (přičemž obojí má ve sci-fi žánru vždy své místo). Škoda, že neměl režisér Morten Tyldum větší ambice si se strukturou filmu pohrát.

Naštěstí si tuhle teorii, že by Pasažéři s danými změnami fungovali lépe, můžeme díky internetu ověřit na vlastní oči. Uživatel Redditu NathanDickson se videem od Nerdwriter1 nechal inspiroval a na základě jeho poznámek vytvořil alternativní sestřih Pasažérů, na který se můžete podívat níže. A osobně si myslíme, že jde jednoznačně o verzi, která funguje mnohem lépe.

(pokud vám video nefunguje, nejspíš používáte Firefox - stačí
přejít do jiného prohlížeče a půjde vám bez problémů spustit)

-
-
Související filmy: Pasažéři

Související články:

matka!: Jako živočišný druh jsme nebezpečně neudržitelní

Dlouho očekávaný film matka! (2017) režiséra Darrena Aronofskyho (Fontána, Wrestler, Černá labuť) vstoupí do českých kin již 19. října. Snímek je...

Jennifer Lawrence jako svůdná Rudá volavka na nebezpečné misi v Rusku

Jedna z nejtalentovanějších hereček současnosti, držitelka Oscara za Terapii láskou (2013) a hvězda série Hunger Games rozšiřuje paletu svých dovedností...

Recenze: Pasažéři - příjemná televizní inscenace za 120 milionů dolarů

Vesmírná loď Avalon letí osídlit vzdálenou planetu, přičemž jednosměrný let má trvat 120 let. Na její palubě je přes 5000 lidí, všichni v hibernaci. 30 let...

Sebevražedný oddíl: Kinoverze vs. prodloužená verze

U Warnerů se v tom trochu plácají. Moc by chtěli vystavět funkční svět hrdinů z DC Comics na velkém plátně, obtížně ale hledají konkrétní tvář. Původní...

Tři důvody, proč je prodloužená verze Wolverinea oproti kinoverzi boží. A jeden důvod, proč není.

Wolverine míří na Blu-ray v prodlouženém sestřihu, ve který jsme (naivně) doufali v kinech. V přítmí kinosálů jsme si museli vystačit s verzí „pro celou...

Téma: Smrtonosná past: Opět v akci - Kinoverze vs. Extended Cut

Šlo o jeden z nejbolestivějších filmových zážitků pro fanoušky žánru. Klasická akční série se dočkala značně béčkového pátého dílu, který nejenže nedokázal...

5 důvodů, proč je Extended Cut remaku Total Recall lepší než kinoverze a proč by neměl ujít vaší pozornosti

Věnujte pozornost následujícímu hlášení! Tento článek obsahuje extrémní množství spoilerů a je určen těm, kteří viděli kinoverzi remaku Total Recall a...

Ankety

Byli jste spokojení s finále seriálu Dexter?
 • Určitě.
 • Vůbec.
 • Průměr - nenadchnul, neurazil.
více k tématu:
Čtyři roky od konce populárního seriálu Dexter. Proč si vysloužil nálepku "nejhorší finále v historii seriálů"?
Který díl série Highlander je podle vás nejlepší?
 • Highlander
 • Highlander 2 - Síla kouzla
 • Highlander 3
 • Highlander: Zúčtování
 • Highlander 5
více k tématu:
Highlander: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejkrásnější české a slovenské herečky současnosti? Jak byste hlasovali v rámci první desítky?
 • LINDA RYBOVÁ
 • KRISTINA SVARINSKÁ
 • ZUZANA NORISOVÁ
 • ANDREA KERESTEŠOVÁ
 • BARBORA SEIDLOVÁ
 • LUCIE VONDRÁČKOVÁ
 • EVA JOSEFÍKOVÁ
 • TATIANA PAUHOFOVÁ
 • TEREZA VOŘÍŠKOVÁ
 • VICA KEREKÉS
více k tématu:
Nejkrásnější české a slovenské herečky současnosti?
Váš favorit na roli Zaklínače?
 • Hugh Jackman
 • Mads Mikkelsen
 • James Purefoy
 • Anson Mount
 • Richard Armitage
 • Nikolaj Coster-Waldau
 • Někdo jiný...
více k tématu:
Netflix připravuje nový fantasy seriál o kultovním Zaklínači. Kdo by ho mohl hrát?
Kdo by zápas vyhrál?
 • George Foreman
 • Steven Seagal
 • Ten, kdo má lepšího gerontologa
více k tématu:
Další zápas století? Bývalý mistr světa v boxu vyzval na souboj Stevena Seagala!

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: