9.8.2017, 17:00

Detroit: Exkluzivní recenze nového dramatu oscarové režisérky Kathryn Bigelow

Detroit (2017) je nejnovější počin režísérky Kathryn Bigelow. Ta má na kontě velmi kvalitní snímky jako 30 minut po půlnoci (2012) nebo Smrt čeká všude (2008), za který dostala dva Oscary. Ale nesmíme zapomenout ani na její neméně (byť jiným způsobem) povedený Bod zlomu (1991), kde se ve své první akční roli představil Keanu Reeves.

Takže na nový film právě této režisérky je záhodno se vždy těšit. Ani teď tomu u mne nebylo jinak. A trailer, poukazující na nepokoje probíhající na konci šedesátých let ve městě Detroit, mě navnadil ještě více. Různé druhy rasových svárů či přímo nepokojů jsou totiž zde, v USA, stále aktuální, byť v jiné formě a intenzitě. A ta tématika mne tudíž zajímá.

Detroit: Trailer

Z traileru mi nebylo jasné, což je možná i největší "chyba filmu", proč se snímek zaměřuje na události jedné noci a v jednom domě. Tudíž divák, který se třeba "těšil" na příběh nějak komplexněji pojímající celou tu situaci - díky které do města nakonec prezident poslal armádu, aby nepokoje, ve kterých zemřely desítky lidí a stovky byly zraněny, nějak zkonsolidovala - bude možná trochu zklamán.

Ale pokud půjdete na film s tím, že chcete vidět velmi zručně natočené a opravdu skvěle zahrané drama - točící se kolem jedné skupiny černochů, co jsou ve špatný čas na špatném místě, a bělochů, kteří se postarají, aby ta chvíle velmi nepěkně eskalovala - máte se na co těšit.

Příběh pojednává o tom, jak se pár bílých policistů chovalo k několika černým podezřelým z trestného činu (o kterém divák ví, že ho podezřelí nespáchali, nebo aspoň ne v rozsahu, který má na mysli policie) v roce 1967.

Tedy v době, kdy byl například vyhlášen rozsudek Loving vs Virginia (na jehož motivy byl natočen velmi pěkný film Loving), který rušil zákony zakazující sňatky mezi bělochy a černochy. A pouhých 14 let od jiného zásadního soudního rozhodnutí (Brown vs Board of Education), které zakazovalo dělit vzdělávácí instituce na ty "pro bílé" a "pro černé".

Je tedy dobré si při sledování filmu Detroit uvědomovat, že se odehrává v době, kdy ještě žili lidé, kteří vyrůstali za platnosti zákonů podporujících rasovou segregaci. A někteří z nich se třeba na černochy koukali jako na méně hodnotné spoluobčany.

Jedním takovým je i hlavní hrdina filmu, mladý policista Philip Krauss (Will Poulter), který nemá daleko do bezhlavého střílení kolem sebe, přičemž si vždy najde "vhodnou" výmluvu, proč někoho zastřelit. Obzvlášť když ten někdo je černý. Philip se během služby dostane ke skupině černochů, kteří jednoho večera nevhodně blbli a policisty vyprovokovali k tomu, aby si mysleli, že jeden z nich má zbraň. A Philip Krauss je odhodlaný přijít na to, kdo ji má. A to skutečně za jakoukoliv cenu.

Scénář k Detroitu napsal Mark Boal, který s režisérkou Kathryn Bigelow spolupracuje již potřetí. Na film se tak i díky němu dobře kouká a jeho dialogy se dobře poslouchají. Navíc je snímek zaplněn skutečně velmi kvalitními herci. Z nichž navíc John Boyega vypadá, jako by z oka vypadl mladému Denzel Washingtonovi. A o skutečně dramatické momenty, kde mají možnost svůj herecký um všichni ukázat, není nouze.

Film nesklouzává k lacinému pathosu, naopak, jak je u Bigelow zvykem, i ty nejvypjatější události podává velmi střízlivě a syrově. Když někdo umře, odehraje se to rychle, kamera je u toho a často ze tří různých úhlů. Divák nemůže uniknout tomu, jak je situace trýznivá.

Co se mi na filmu nelíbilo? Mám vlastně jen jedinou výtku. Tou je délka a částečná změna žánru (zhruba v jeho třetině). Detroit totiž má 2 hodiny 23 minut. Z toho prvních 30 je víceméně úvod do situace a kontextu, mající až dokumentární styl. Až zhruba po 40 minutách se dostaneme mezi hlavní hrdiny, s kterými pak trávíme zbylé téměř dvě hodiny. Na konci filmu je naopak velmi rychle projetý soudní proces s hlavními aktéry. Ačkoliv by si sám zasloužil vlastní snímek, zde mi připadal kvůli celkové délce jaksi navíc.

Co se mi na filmu líbilo? Velmi zajímavý námět. To, že se Will Poulter skvěle vymanil z postavy legračně zpívajícího prosťáčka v Millerových na tripu (2013). Postava černého sekuriťáka Melvina, který se snaží situaci zklidnit a sám se tak dostane do problémů. Velmi se mi líbilo, že na snímku spolupracovalo i několiv přeživších toho incidentu, kteří shodně tvrdí, že se režisérce povedlo z velké většiny film udělat opravdu věrný realitě.

Pro koho Detroit je? Pro všechny, které zajímá téma rasové nesnášenlivosti. Pro ty, které to téma nezajímá, ale mají rádi kvalitní drama. Pro ty, kteří si chtějí umět lépe představit, jaké to je být adresátem tvrdého rasismu a policejní brutality. Nebo třeba jen pro ty, kteří si chtějí po skončení oddechnout a zaradovat se z toho, jaký mají vlastně krásný život. 

Hodnocení: 75%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Nora K
Autor:
Nora K

Související články:

God of War: Přichází nový král videoher?

Série God of War má v rámci "rodinného stříbra" konzolové éry společnosti Sony poměrně unikátní pozici - je s hráči již od druhého PlayStationu. Kratos od...

Chová se Hollywood záměrně sexisticky?

Když před lety herečka Emma Watson vystoupila na konferenci Spojených národů se svým inspirativním projevem o feminismu a jeho významu, tak videozáznam...

Nejlepší filmy o válce v Iráku

Může se zdát, že to bylo předevčírem, ale faktem je, že od chvíle, kdy američtí mariňáci naskákali do letadel směr Bagdád, uplynula už hezká řádka let...

Triple Frontier: Ráj organizovaného zločinu láká nové hvězdné kandidáty

Původně se měl na trojmezí Paraguaje, Argentiny a Brazílie prohánět Ben Affleck, po něm Tom Hardy i Channing Tatum a momentálně je v hledáčku filmařů hned...

Recenze: Millerovi na tripu - Bláznivá dovolená pro novou generaci

Jennifer Aniston je čím dál víc sexy. Nebo jinak. Existují herečky, jež zrají jako víno. Ona je jedna z nich. Z kdysi oblíbené členky Přátel se stala...

Recenze: 30 minut po půlnoci je film, jemuž je těžké něco opravdu vytknout

Nejnovější film Kathryn Bigelowové (Smrt čeká všude) vypráví o tom, jak se CIA 10 let pokoušela najít Usámu bin Ládina - až se jí to povedlo!

Vítězové BAFTA: Smrt čeká všude převálcovala Avatar!

Boj přiostřuje. Modráci Jamese Camerona se sice mohou radovat z monstrózních tržeb, Oscaři jim ale možná přát nebudou. Je veliká šance, že je ve výsledcích...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rocky 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: