30.8.2016, 10:50

Zemřel režisér, scenárista a herec Gene Wilder, představitel Willyho Wonky

Ve věku 83 let zemřel v neděli 28. srpna americký scenárista, režisér a herec Gene Wilder. Příčinou smrti byly komplikace spojené s Alzheimerovou chorobou. Představitel originálních rolí zrežíroval též 5 celovečerních filmů. Scénáře napsal k devítce děl, přičemž za Mladého Frankensteina (1974) byl nominován na Oscara. Nejvíce ho proslavila role ve filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971), jímž se inspiroval Tim Burton ve svém Karlíkovi a továrně na čokoládu (2005).

Gene Wilder se narodil do rodiny rusko-židovských emigrantů jako Jerome Silberman. Vystudovaný herec si zprvu vydělával například jako učitel šermu. a Brodwayi se představil třeba vedle Kirka Douglase v adaptaci Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Mladý Frankenstein | Foto: 20th Century Fox

U celovečerního filmu Wilder debutoval v oscarové klasice Bonnie a Clyde (1967). Svou první oscarovou nominaci za vedlejší hereckou roli si vysloužil hned u svého druhého filmu, Brooksových Producentů (1968). S režisérem následně spolupracoval ještě několikrát, například v Mladém Frankensteinovi si nejen zahrál, ale napsal k němu i scénář. A byl za něj nominován na Oscara.

Divákům Wilder zřejmě nejvíc utkvěl v paměti díky filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna. "Scénář byl velmi dobrý, ale něco chybělo," dodal k roli Wilder. "Chtěl jsem si vykračovat s hůlkou, zpomalit, zastavit se, znovu se dát do pohybu, zaseknout hůlku o schod a tak dále. Všichni se mi smáli a tleskali. Režísér se mne zeptal, proč jsem to tak zahrál. No aby nikdo nevěděl, jestli si vymýšlím, nebo mluvím pravdu." Nevyzpytatelný Pan Wonka se bohužel finančně nechytl. Rodiče se údajně filmu báli, nepovažovali jej za vhodnou rodinnou podívanou pro své ratolesti.

K dalším nezapomenutelným Geneho rolím patří postava doktora Douga Rosse ve filmu Woodyho Allena Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat).

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

Poslední velké inteview poskytl Wilder v roce 2013 magazínu The Daily Beast a vyjádřil se například k tolik častému pomýlení, jak zábavní musejí být komici v soukromém životě. "Lidé si říkají - jaký je to komik, zábavnej chlápek a tak podobně! Ale tím já nejsem. Vážně. Tedy až na komediální role ve filmech. Sice jsem doma jednou, dvakrát rozesmál svou ženu, ale nešlo o nic specielního. Ale lidé mě znají z filmů, tudíž mi říkají, jak zábavný musím být. Ale já si to nemyslím."

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Fantastické scény, které se objevily v opravdu příšerných filmech

Občas se (velmi vzácně) povede, že i opravdu příšerný film obsahuje nějaký geniálně natočený moment. Dnes večer vás k televizi bude lákat duchařina Loď...

Umělec vytvořil dojemné obrázky ikonických umělců, kteří nás nedávno opustili

Po nešťastném úmrtí Jana Třísky si dovolujeme připomenout několik osobností ze světa filmu, hudby a televize, které nás nedávno též opustily, ale...

Zemřel představitel strakonického dudáka Josef Mixa

V požehnaném věku 95 let zemřel herec Josef Mixa. Stalo se tak již 9. prosince v Praze, zveřejněna tato smutná zpráva ale byla až tento týden.

Zemřel Curtis Hanson, oscarový režisér a scenárista hitu L.A. přísně tajné

Ceněný režisér Curtis Hanson zemřel ve věku 71 let v úterý večer ve svém domě. Podle webu TMZ podlehl infarktu, losangeleská policie vyloučila cizí zavinění.

Woody Allen opět shromažďuje hvězdná jména, nový film začne natáčet na podzim

Woody Allen oficiálně prozradil herecké obsazení svého nového - zatím nepojmenovaného - snímku. Jeho natáčení začne letos na podzim v New Yorku.

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
  • Rozhodně ano
  • Vůbec, to bude propadák
  • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: