RINO - Příběh špióna

62%
RINO - Příběh špióna

RINO je celovečerní dokumentární portrét Karla Köchera, nejslavnějšího československého špiona druhé poloviny 20. století. Köcher je známý jako jediný špion bývalého východního bloku, kterému se podařilo úspěšně proniknout do americké CIA a vynášet odtud informace pro československou rozvědku a KGB. Jeho odtajněný spis má mnoho desítek tisíc stran.

Film ukazuje obraz talentovaného, inteligentního muže, jehož životní příběh se po osudovém podpisu spolupráce stal špionážním románem od Johna le Carré. Roku 1965 byl Köcher vysazen i se svou mladou ženou v USA, a dlouhých devatenáct let pracoval na své misi proti státu, ve kterém našel druhý domov. Dokonale skrýval své pravé poslání, než byl v roce 1984 zatčen FBI a po ročním věznění vyměněn na berlínském Mostě Špionů za prominentního sovětského disidenta Ščaranského.

Köcherův strhující, paradoxní a provokující životní příběh, příběh špiona, nám v rozhovorech přibližuje jak Köcher sám, tak lidé, kteří ve studené válce stáli na odlišných stranách barikády. Archivní materiály nás uvádějí do doby, ve které se příběh odehrává. Pulzující hudba Ondřeje Anděry, který debutuje jako filmový skladatel, dotvářejí téměř thrillerovou atmosféru. S použitím informací, které přinesl spoluautor scénáře Vladimír Ševela, stojící za  bestsellerem Český krtek v CIA, se jedná o nejkomplexnější obraz Köcherova příběhu, jaký byl natočen.

Vítejte ve světě mezinárodní špionáže. Komu věřit a komu ne, na jakou stranu se přiklonit? Není to vlastně ve světě lží naprosto zcestná otázka? (A-Company Czech)
Recenze: RINO - Příběh špióna

Kinobox.cz
40%

Jako dokumentární dílo tahle story v této podobě bohužel nefunguje. I proto, že tvůrci neměli dostatek kontaktů a peněz na to, aby koupili, nebo si jinak sehnali dostatek audiovizuálního materiálu.


Sheldon
Sheldon
16 069 bodů
7.5
Co bych ale na tomto snímku vyzdvihl nejvíce je rovina manželského páru Köcherových a jejich rozvíjející se poměr a jednání před a po odhalení. To dokumentu dodávalo strhující náboj a právě ta špionská story mi přišla jako zajímavá omáčka navrch. Pro mě je velmi zajímavá spojitost s československými filmaři, která odhaluje jednu velmi zajímavou a dosud nepříliš zpracovanou linku spojení tajných služeb a filmařů. Dokument Rino: Příběh špiona měl zdrcující kritiky od komunistických novinářů, kterých je v českých médiích bohužel stále požehnaně, ozvláště pěkná je kritika v Haló novinách. Z mého pohledu je tento dokument velmi zajímavý a z řady momentů a informací nepříjemně mrazí.

Dodatečné informace

Původní název:
RINO - Příběh špióna (více)
  • Česká republika RINO - Příběh špióna
  • Česká republika RINO
  • Česká republika Rino: The Spy Story
Premiéra v ČR:
29. 9. 2016
Distributor:
A-Company
Země původu:
Česká republika, Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch