Elizabethtown

62%
Elizabethtown

Elizabethtown se zrodil ze spolupráce jednoho z nejlepších a nejcitlivějších režisérů současnosti Camerona Crowea (Jerry Maguire, Na pokraji slávy) a dvou obrovských hereckých talentů, Orlando Blooma (Pán prstenů, Piráti z Karibiku) a Kirsten Dunst (Wimbledon, Spider-Man). Především díky jejich spojení vznikl výjimečný film, který je zároveň komedií, romancí, dramatem, ostatně jako sám život.

Život hrdiny filmu Drewa Baylora (Orlando Bloom) se ale aktuálně ocitl v "hororové" fázi. Kvůli fatální chybě přišel o prestižní práci, dokonalou přítelkyni, a když má pocit, že už ho nic horšího potkat nemůže, sestřin telefonát mu oznámí úmrtí otce. Během smutné cesty do jeho rodného městečka Elizabethtown na pohřeb narazí Drew na sympatickou letušku Claire (Kirsten Dunst), která je doslova ztělesněný optimismus, a Drewovi dokáže, že štěstí lze nalézt i tehdy, kdy to vůbec nečekáte.

"Chtěl jsem natočit film, který by dokázal spojit ty nejprotichůdnější lidské emoce, tedy smích a pláč. Film, jehož postavy budete považovat za lidi z masa a kostí a které vám po jeho skončení budou chybět," vyznává se režisér Crowe. Producentka Paula Wagner tvrdí, že se mu tento plán podařilo naplnit beze zbytku. "Cameron Crowe je jedním z nejlepších současných scenáristů a režisérů, protože málokdo dokáže přenést na plátno obyčejný lidský příběh, u kterého se zároveň nepřetržitě smějete a dojímáte," tvrdí.

Orlando Blooma a Kirsten Dunst z pozice vedlejších rolí jistí hollywoodští veteráni Alec Baldwin (Letec, Pearl Harbor) v roli Drewova šéfa a držitelka Oscara Susan Sarandon (Mrtvý muž přichází, Druhá nebo první) coby jeho matka. Hlavním motivem celého příběhu je poznání pravých životních hodnot mladého muže, který se sám teprve hledá. Představitel romantických hrdinů Orlando Bloom se do této role podle Crowea ideálně hodil. "On má to, co dělá herce opravdovou hvězdou. Srdce, duši, smysl pro humor a zranitelnost, které dokáže najednou prodat v jediném záběru," říká Crowe, jenž byl podobně nadšený z Kirsten Dunst. "Ona byla motorem celého filmu a je to vidět i na plátně."
Sheldon
Sheldon
16 059 bodů
8
Drew (Orlando Bloom) je právě odejit z obuvnické firmy poté, co výhradně jím navržené boty nikdo nekoupí a jeho zaměstnavatel Phil (Alec Baldwin) prodělá bezmála miliardu dolarů. Drew se proto rozhodne k radikálnímu kroku – sebevraždě. V ten nejméně příjemný okamžik mu však zazvoní mobil, ve kterém mu jeho sestra sděluje, že jejich táta zemřel na návštěvě u příbuzných v Elizabethtown. Drew proto sedá do letadla, kde se s ním seznámí roztomilá letuška Claire (Kisten Dunst) a pak se chystá ještě na cestu autem do Elizabethtownu, kde se má postarat o pohřeb. Cameron Crowe si zvolil velmi obtížnou látku a prochází v ní napříč, v Americe tolik ctěnými, žánry. Za všechny jmenujme drama, romantickou komedii, bláznivou komedii, melodrama nebo road movie. Ke cti mu však musí být přičteno, že i přes zdánlivé kotrmelce v žánrech akurátně vyjadřuje vnitřní stavy hlavního hrdiny v podání Orlanda Blooma, za kterého mi překvapivě nebylo někdy ani stydno jako v některých jeho posledních opusech a i to se musí přičíst ke kladům Croweova filmu, který své herce opět zvládl na výbornou. Hlavním problémem a zároveň největším kladem je ovšem Crowe jako scenárista. Crowe zvládá skvěle dialogy, ale někdy je pro něj velmi těžké uhlídat jejich míru a podobně jako v předchozích filmech má Elizabethtown řadu předlouhých scén ve kterých se jí, telefonuje a s prominutím tlachá. Každý divák, který viděl některý z předchozích filmů Camerona Crowea – Singles, Jerry Maguire, Na pokraji slávy nebo Vanilkové nebe, ví velmi dobře, co mistr umí, jakou hudbu má rád a které lidi má rád (myslím tím samozřejmě Toma Cruise, producenta filmu) a zároveň zná tu nesmírně příjemnou melancholii a dotek člověčiny. Elizabethtown rozhodně není dokonalý film, ale jestli se vám líbilo cokoliv od Camerona Crowea bude se vám líbit i Elizabethtown.

Dodatečné informace

Původní název:
Elizabethtown (více)
  • USA Elizabethtown
  • USA Rencontres à Elizabethtown
  • USA Todo sucede en Elizabethtown
  • USA Tudo Acontece em Elizabethtown
Premiéra v ČR:
29. 12. 2005
Země původu:
USA
Rozpočet:
57 mil. USD
Tržby:
52,16 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Elizabethtown je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch