Filmový svět přišel o Dušana Kleina, režiséra a scenáristu „Básníků“

Filmový svět přišel o Dušana Kleina, režiséra a scenáristu „Básníků“ 10 obrázků v galerii
Režisér a scenárista Dušan Klein | Foto: Česká televize
Po dlouhé nemoci zemřel v neděli 9. ledna v nedožitých třiaosmdesáti letech režisér a scenárista Dušan Klein, který se proslavil filmovou sérií „Básníci“. Smutnou zprávu sdělil médiím jeho syn David Klein.

Narodil se jako Július Klein 27. června roku 1939 ve slovenských Michalovcích. Klein byl židovského původu, spolu se svými bratry a matkou byl vězněn v ghettu Terezín. Během studií na FAMU na konci 50. let 20. století pracoval coby asistent režie ve Filmových studiích Barrandov. S přestávkami na Barrandově coby režisér natáčel až do roku 1991.

Radikální řez (1983) | Foto: Vladimír Souček

Nejprve ho zaujal kriminální a špionážní žánr (Případ mrtvých spolužáků, Případ mrtvého muže, Sázka na třináctku, Radikální řez), později v jeho filmografii začaly převládat komedie, které ho proslavily, především šestidílná série o básnících (1982 – 2016) s Pavlem Křížem a Davidem Matáskem v hlavních rolích.

Jak svět přichází o básníky (1982) | Foto: Bontonfilm

Po sérii kriminálek se Klein odhodlal k natočení prvních Básníků (Jak svět přichází o básníky z roku 1982) podle knižní předlohy Amatéři, což byl pro režiséra „ten příběh“, který hledal. Autorem byl lékař Ladislav Pecháček, šlo o jeho prvotinu a jak sám Klein v rozhovoru z roku 2016 zmiňuje: „Začal jsem číst s nedůvěrou – a pak mě ten příběh úžasně oslovil! Mladí kluci, gymnazisti, první lásky, první doteky, první zmatky, dokonce básničky – a samozřejmě studentská rebelie a recese!“

Série se vyznačovala kombinací hrané a animované složky. Došlo celkem na šest filmů, v nichž režisér sledoval tytéž postavy a využíval stejné herecké představitele. Dušan Klein se k tomu vyjádřil následovně: „Dalo by se říct, že v historii kinematografie jde také o malý zázrak – snad neexistuje obdobná série filmů, kde by hlavní filmové postavy i jejich herečtí představitelé dospívali, dozrávali a stárli ‚společně‘ po dobu více než třiceti let…“ Možná i to vyneslo filmovým „Básníkům“ takové množství diváků a fanoušků.

Jak svět přichází o básníky (1982) | Foto: Bontonfilm

Kleina proslavila též hořká komedie z protialkoholické léčebny Dobří holubi se vracejí, tragikomický příběh Vážení přátelé, ano, kriminální seriál Hříchy pro pátera Knoxe nebo skutečnost, že stál u zrodu nekonečného seriálu Ulice.

Naopak v roce 2010 se mu nepodařilo navázat na oblíbený „sedmdesátkový“ seriál Taková normální rodinka prostřednictvím svého celovečerního snímku s prozaickým názvem Rodinka.

Klein přednášel na řadě filmových škol (na FAMU vyučoval od konce roku 2002) a stýkal se s mladými, začínajícími filmaři a filmařkami.

Z natáčení filmu Jak básníci čekají na zázrak (2016) | Foto: Bioscop
Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články