Michael Schumacher po vážné nehodě nemluví. V dokumentu o něm vypovídá jeho rodina, na kameru vůbec poprvé

Michael Schumacher po vážné nehodě nemluví. V dokumentu o něm vypovídá jeho rodina, na kameru vůbec poprvé 12 obrázků v galerii
Schumacher (2021) | Foto: Netflix
V novém dvouhodinovém dokumentu se tvůrci zaměřili na mládí a závodnická léta slavného německého závodníka formule 1. Co vše musel Schumacher automobilovým závodům obětovat? A podporovala ho v tom rodina?

V polovině září byl na Netflixu zpřístupněn nový dokumentární film Schumacher, od nějž si publikum mnoho slibovalo. Michael Schumacher je někdejší slavný německý závodník, sedminásobný mistr světa ve formuli 1 a držitel hned několika světových rekordů. Tento sportovní biografický dokument byl natočený na počest 30. výročí jeho debutového závodu v Grand Prix v Belgii, kde skončil na sedmém místě. To byl na nováčka neskutečný úspěch a Schumacher si tím ve světě okamžitě získal velké jméno.

Trailer:

Právě touto událostí dokument začíná. Nabízí několik exkluzivních archivních záběrů ze závodu i ze zákulisí, kde se mladý Schumacher připravuje na svou první velkou soutěž. Dokument následně nabírá retrospektivní vyprávění, v němž nám členové závodníkovy rodiny prozrazují něco o jeho dětství a charakteru, jenž si během života vypěstoval. Schumacher byl už od útlého věku údajně velmi zodpovědný, pracovitý a cílevědomý. Věděl, že za úspěchem stojí velká profesionalita, a tak se podle toho snažil i chovat.

Rodina Schumachera má v tomto dokumentu hlavní roli, čímž je jednoznačně zajímavý. Je to totiž vůbec poprvé, co se na veřejnosti na toto téma rozpovídala. Uvidíte zde jeho ženu Corinnu, otce, bratra i děti. Právě Corinna má hlavní slovo a popisuje veškeré dění kolem závodů z pohledu doprovodu a životní partnerky. I to snímku dodává velkou osobitost a emotivnost. Ukazuje totiž Schumachera nejen jako profesionálního závodníka, jak jsme zvyklí, ale také jako partnera a otce. Podle Corinniných slov byl Michael vždy velmi obětavý a starostlivý. Přestože se věnoval práci téměř čtyřiadvacet hodin denně, nikdy se domů nevracel nevrlý a své ženy si vždy vážil. Podle svědectví dalších vystupujících byla přátelskost jedním z jeho hlavních povahových rysů, a to i přesto, že je pravděpodobně introvert. Ve filmu defilují různé zkušenosti, jež Schumacher během své kariéry nasbíral, a zjistíte, že ani zdaleka nebyly všechny veselé.

Schumacher (2021) | Foto: Netflix

Co se týče formy zpracování, dokument je laděný do poměrně tradiční vzdělávací podoby. Nenajdete tady žádné doprovodné animace ani melodie v pozadí. Ačkoli to může vyznít trochu únavně, film rozhodně nudou nezavání. Život německého mistra světa je zkrátka nabitý emocemi, úspěchy i porážkami a vy nebudete ani na moment váhat, zda chcete vědět, jakou událostí vše skončí. Schumachera si zamiluje nejen fanoušek formule 1, čehož jsem živým důkazem. Nabídne vám informace nejen o daném závodníkovi, ale také o tomto sportu jako takovém. Přiblíží vám jej, ukáže, jak to chodí v zákulisí, jak spolu závodníci vycházejí, když jsou mimo televizní záběry, a vysvětlí, co vše se během závodu může stát.

Schumacher (2021) | Foto: Netflix

V dokumentu vystupuje kromě rodiny řada výrazných sportovních osobností, jako jsou šampioni formule 1 Damon Hill, finský závodník Mika Hakkinen a také Sebastian Vettel a Mark Webber. Stejně tak se zde rozpovídají i vedoucí hlavy týmů, v nichž Schumacher během své kariéry působil, a poukážou na to, jak celé týmy ovlivnil.

29. prosince 2013 proletěla světem zdrcující zpráva o tom, že je Schumacher ve vážném zdravotním stavu. Bývalý mistr světa měl krátce po ukončení kariéry nehodu, která nejen jemu, ale i jeho rodině navždy změnila život. Během dovolené v Alpách narazil během sjezdu na lyžích hlavou na kámen a skončil v nemocnici ve vážném stavu. Podle dostupných informací absolvoval dvě operace mozku, po nichž byl po několik měsíců udržován v umělém spánku. Poté měl být odvezen do své rezidence na břehu Ženevského jezera, kde o něj pečuje tým lékařů.

Schumacher (2021) | Foto: Netflix

Nikdo neví, jak na tom Schumacher ve skutečnosti je. Všechno, co najdete na internetu, jsou jen domněnky a fanouškovské teorie, poněvadž o jeho zdravotním stavu všichni lékaři i rodina a přátelé striktně mlčí. V dokumentu se Corinna zmínila o tom, že se s Michaelem účastní všech terapií a lékařských postupů, aby zajistila, že se jeho zdravotní stav brzy zlepší. Dlouho se prý staral o svou rodinu a teď je jedině fér, že mu rodina jeho péči oplácí. Prozrazuje ale dokument něco víc? Podívejte se a uvidíte. Dokument Schumacher najdete na Netflixu v žebříčku deseti nejsledovanějších titulů u nás.

Hodnocení: 75 %

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Kreativní Evropa
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články