Průlomová role v nejočekávanějším filmu století mu přinesla výhružky smrtí i myšlenky na sebevraždu

Průlomová role v nejočekávanějším filmu století mu přinesla výhružky smrtí i myšlenky na sebevraždu 6 obrázků v galerii
Ahmed Best - Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba | Foto: 1999 Lucasfilm Ltd. & 20th Century Fox
Dnes večer (od 20:00 na Nova Cinema) v televizi běží první epizoda a úvodní prequel nejslavnější filmové ságy z předaleké galaxie. Ve své době nejočekávanější a enormně navštěvovaný snímek však u publika spíše propadl a připravil náročnou životní zkoušku pro tehdy pětadvacetiletého herce, jenž ztvárnil nejvíce nenáviděnou postavu.

Roku 1983 uzavřel George Lucas původní trilogii Star Wars a trvalo celých šestnáct let, než se zbožňovaná filmová série rozvinula v očekávaných prequelech. Epizoda I s podtitulem Skrytá hrozba dorazila roku 1999 a vzrušení zanícených fanoušků bylo hmatatelné. Dlouho připravovaný projekt samozřejmě vydělal obrovské peníze a slavil úspěch, jenže drtivou část publika zanechal ve značných rozpacích, které místy přecházely až k čiré nenávisti. Dokladem toho je především Ahmed Best, herecký představitel nového hrdiny Jar Jara Binkse, jehož negativní přijetí filmu a jeho role dohnalo až k myšlenkám na sebevraždu.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba | Foto: 1999 Lucasfilm Ltd. & 20th Century Fox

Vlna kritiky sice dopadala na hlavu samotného Lucase, jenž kontroverzní postavu vytvořil, ale přímé kritice a pohrdání neunikl ani nevinný Best. Kritici i diváci okamžitě označili Binkse za vůbec nejhorší charakter ve Star Wars a mladého herce napadali za jeho dětinský slapstikový výkon a nepatřičný karibský akcent, který podle nich vzbuzoval rasistické stereotypy. Best později popisoval, že ho lidé na ulici zastavovali s nadávkami, že jim zničil jejich dětství. Dočkal se dokonce i výhružek smrtí a hysterie kolem nešťastně komické figurky Jar Jara nabobtnala do takových rozměrů, že v dalších dílech už postava moc prostoru nedostala. Pro pětadvacetiletého herce šlo o neuvěřitelně hořkou zkušenost, která ho těžce poznamenala a vstup do Hollywoodu mu definitivně znechutila.

Složité životní období Best stručně reflektoval v dojemném twitterovém příspěvku z roku 2018, který obsahoval fotografii s jeho mladým synem. "20 let od roku, kdy jsem čelil mediální štvanici, která mou kariéru dodnes ovlivňuje. Bylo to období, kdy jsem málem skoncoval se životem. Stále je těžké o tom mluvit. Ale přežil jsem a tenhle malý chlapec je mým darem k přežití. Byl by to dobrý příběh pro mou sólovou show? Dejte mi vědět."

Tato zpráva vyvolala dlouho odpíranou solidaritu a mnoho fanoušků i známých osobností vyjádřilo poznamenanému herci svou podporu. Mezi nimi byl například režisér Posledního z Jediů Rian Johnson nebo herec Frank Oz, jenž je hlasem a loutkařem Yody a který považuje Jar Jara za výbornou postavu. A stejný názor dodnes zastává také jeho stvořitel George Lucas, jenž jakoukoli kritiku odmítá. Když se ho roku 2015 zeptali, jakým charakterem ze Star Wars by s největší pravděpodobností byl, s úsměvem odpověděl 'Jar Jar Binks'.

Ankety
Navštívili jste již někdy Animefest?
Ano.
Ne.
O existenci Animefestu jsem do této doby neměl/a tušení.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist