27.11.2020, 17:00

Recenze: Záhadné sídlo Bly - Sledujete rádi a bez dechu strašidelné duchařské příběhy? Potom tenhle seriál nebude pro vás

Recenze: Záhadné sídlo Bly - Sledujete rádi a bez dechu strašidelné duchařské příběhy? Potom tenhle seriál nebude pro vás 15 obrázků v galerii
Záhadné sídlo Bly | Foto: Netflix
Pokračování úspěšného seriálu The Haunting nás v retro kabátku zavádí do honosného britského sídla, s nímž dle očekávání není vše v pořádku. V přilehlém jezírku se ukrývá staleté tajemství, které si obmotává všechny obyvatele včetně jejich komplikované minulosti.

Záhadné sídlo Bly nepřímo navazuje na předloňskou desetidílnou sérii s názvem Dům na kopci. Tvůrci v čele s hororovým šikulou Mikem Flanaganem (Doktor Spánek) tentokráte vypráví příběh o mladé ženě Dani (Victoria Pedretti), která přijímá pozici vychovatelky v odlehlém panství Bly. Na starost má dvě malé děti, které přišly o rodiče a za tajemných okolností také o bývalou chůvu. V honosném objektu plném vzpomínek se postupně rozplétá minulosti jednotlivých aktérů a začíná být stále více zjevné, že zemřelí obyvatelé propadají děsivé kletbě a stále se potulují po okolí. A jakkoli zní celé schéma neoriginálně, povedlo se z něj poskládat velmi netradiční a zajímavě koncipovanou podívanou.

Trailer:

Co se totiž během prvních tří epizod jeví jako celkem standardní duchařská povídka, která strhává pozornost na dvojici na pohled milých, ale uvnitř nevyzpytatelných dětí, se rázem mění ve velmi komplexní a komplikované vyprávění, v němž hrají prim pocity aktérů a především provázanost minulosti a přítomnosti (a ve finále také budoucnosti). Tvůrci vymysleli pro přibližně deset ústředních postav motivačně hutnou šachovnici, která se v druhé polovině seriálu mění takřka v Rubikovu kostku - jednotlivé epizody nám totiž neodkrývají pouze chronologickou minulost určité postavy, ale postupně splétají dohromady zpřeházené časoprostorové asociace a vyvolávají dojem vzpomínkových halucinací.

Závěrečné dvě epizody pak roztěkaný rytmus opět stabilizují a dochází k vysvětlení všech motivů a vztahů v rámci minulosti i přítomnosti. A navzdory průběžným pochybám v závěru triumfuje příjemné zjištění, že jsme byli svědky úplně jiného příběhu, než jaký slibovaly opatrně se rozvíjející epizody úvodní - příběhu silně procítěného a melodramatického, jehož kompozičně objemné vyvrcholení uspokojilo o to více, jak usedle a 'nehororově' vygradovalo.

The Haunting - Záhadné sídlo Bly | Foto: Netflix

A je to právě příběh jako celkový významový mechanismus, který mi udělal vůbec největší radost a nechal mě po skončení poslední epizody v krátkém snovém rozjímání. Pokud bych měl totiž hodnotit jednotlivé díly odděleně a příliš se zaobírat tím, jak jsem byl průběžně ponořen do vyprávění, musel bych být o něco přísnější. Ony tři epizody, v nichž tvůrci manipulovali s časem a prostorem skutečně jako s Rubikovou kostkou, možná jsou příkladem vynalézavé a kreativní formy, ale po určitém čase mi přišly rovněž dost úmorné. V nekonečně temném prostředí jsem opakovaně ztrácel pozornost a potřebu neustále diváka překvapovat jsem místy shledával frustrující - a přestože do sebe v závěru vše hezky zapadlo, stále si myslím, že minimálně o hodinu šlo to dokola variované otevírání dveří a mžourání ve tmě zkrátit.

Neberte to ovšem doslova - řemeslně je seriál samozřejmě také precizní a není pochyb o tom, že tvůrci v každé scéně přesně věděli, čeho chtějí dosáhnout. Jen mi občas scházela větší srozumitelnost na úrovni psychologie a místy už mě zkrátka nebavilo pořád koukat do tmy (obzvlášť s vědomím, že příběh je inteligentnější a nespoléhá na laciné noční atrakce a lekačky). Tím mohu zároveň varovat ty diváky, kteří očekávají a hlavně chtějí strašidelný duchařský příběh, jenž jim nedá pod přívalem strachu ve stylu V zajetí démonů vydechnout - tohle nebude seriál pro vás.

The Haunting - Záhadné sídlo Bly | Foto: Netflix

Záhadné sídlo Bly místo toho nabízí originální vyprávění o přátelství a lásce v charakterním gotickém prostředí, jehož průběh občas hraje moc na efekt a některé postupy se začnou přejídat, ale v součtu dostane diváka přesně tam, kde ho mít chce. Po boku sympatických herců a zajímavě napsaných postav nasajete zvláštně vtahující auru starobylého prostředí, a byť se některá příběhová zákoutí mohou jevit jako nadbytečná, celkové vyznění vyšle jasný signál, že bychom se měli těšit na další řadu.

Hodnocení: 75%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist