Brendan Fraser: Z hvězdy Mumie odpadlík Hollywoodu, který točí i české filmy

Brendan Fraser: Z hvězdy Mumie odpadlík Hollywoodu, který točí i české filmy 5 obrázků v galerii
Mumie | Foto: Universal Pictures
Svého času patřil mezi nejvyhledávanější Hollywoodské herce. Co se pokazilo?

Navzdory tomu, že neplatil za typického hezounka, dokázal se Brendan Fraser v konkurenci prosadit. Průlomem pro něj byla komedie pro celou rodinu Král džungle, která ho prakticky přes noc vystřelil mezi miláčky publika. O pouhé dva roky později přišla první Mumie a zrodila se hvězda. Fraser sice uměl i komplikovanější charaktery, ale jakmile došlo na nějaké to komediální blbnutí (Smlouva s ďáblem), ideálně podpořené dobrodružstvím (Cesta do středu Země), bylo na hit zaděláno. Poslední výraznější období zažil v letech 2008-2009 (tehdy natočil zmíněnou Cestu, Mumii 3 a G.I. Joe).

Co se pak pokazilo? Celý ten proces má hlubší kořeny. Jeho život v prvé řadě značně poznamenalo neúspěšné manželství s Afton Smith, kterou si bral v roce 1998. Rozvod přišel o devět let později a s ním i tučné alimenty 900 tisíc dolarů měsíčně. Později se přidaly závažné zdravotní problémy, kdy Fraser opakovaně podstoupil operace páteře, kolenního kloubu a hlasivek.

Mumie: Proč nikdy nedošlo na čtyřku s Banderasem v roli záporáka? Mumie: Proč nikdy nedošlo na čtyřku s Banderasem v roli záporáka?

Dobrých kopírek Indiana Jonese svět moc nepamatuje, takže má povedená Mumie s Brendanem Fraserem v srdcích fanoušků dobrodružných filmů své pevné...

No a pak je tu sexuální obtěžování, které uvrhlo Frasera do depresí a on se následně léta potýkal s psychickými problémy, díky nimž nebyl schopen plně pracovat. Incident se měl odehrát v roce 2003 v hotelu v Beverly Hills během oběda s tehdejším prezidentem Hollywoodské zahraniční tiskové asociace Philipem Berkem, který údajně začal herce osahávat na zadku i citlivějších partiích. „Cítil jsem se hrozně. Cítil jsem se jako malé dítě. Myslel jsem, že budu brečet,“ uvedl k celé věci Fraser s tím, že se bál o svou kariéru a proto se tehdy svěřil jen své manželce. Přestože se mu později Berk omluvil (nicméně pochybení de facto nepřiznal), Fraser na to nedokázal zapomenout, postupně se uzavíral do sebe, ztloustl a začal přicházet o lukrativní nabídky (mimo jiné ho to stálo hlavní roli v pokračování Cesty do středu Země).

V letech 2014 až 2019 Fraser na filmové role úplně zanevřel a věnoval se čistě televizní tvorbě. Od minulého roku se pokouší o comeback, zatím si však vybírá kousky pochybných kvalit (respektive mu asi lepší nabídky nechodí), nemluvě o tom, že se na něm zub času podepsal (podle všeho ale nabraná kila pomalu úspěšně shazuje). Abyste měli představu, jak mizerně na tom momentálně Fraserova filmová kariéra je - jedním z jeho připravovaných projektů je mimo jiné i česká fantasy Tajemství karmy, jejíž "kvality" můžeme dost dobře odhadnout z toho, že její tvůrci natočili i tohle.

Má Fraser ještě šanci vrátit se někdy na vrchol? Možná pokud by se v Universalu rozhodli oživit jeho verzi Mumie. Tenhle scénář ale příliš pravděpodobný není a tak se nejspíš s Fraserem již v kinech moc setkávat nebudeme. Snad mu štěstí bude nadále přát alespoň v té televizi.

Mumie | Foto: 1999 Universal Pictures
Smlouva s ďáblem | Foto: 20th Century Fox
Ankety
Brali byste černého Supermana?
Ano, mohla by to být zajímavá změna
Ne, je to trapná propaganda
Je mi to jedno
Komiksové filmy mě vůbec nezajímají
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist