2.12.2019, 16:37

Díky Jackiemu Chanovi téměř dosáhl na kaskadérského Oscara. Čech Radek Bruna pohovoří o své profesi

Díky Jackiemu Chanovi téměř dosáhl na kaskadérského Oscara. Čech Radek Bruna pohovoří o své profesi 7 obrázků v galerii
Projekt A | Foto: Fortune Star Media
Letošní Filmasia promítne kultovní akční filmy z Hongkongu, ale i novou tvorbu z Indonésie, Vietnamu a Tchaj-wanu. Pestrý program doplní hned několik zajímavých hostů, kteří představí kaskadérské povolání, hongkongskou animovanou tvorbu nebo dokumenty o Japonsku.

Patnáctý ročník festivalu asijských filmů Filmasia odstartuje 5. prosince v 19:00 v pražském kině Lucerna poctou Sammu Hungovi s filmem Můj strážný senior. Ten spadá do sekce nazvané Kmotři akce, oslavující hongkongské akční filmy i jejich nejšílenějších kaskadérské kousky.

Můj strážný senior | Foto: Edko Films

V jejich stopách kráčí sekce Učedníci, zaměřená na asijskou akční tvorbu, která z hongkongské žánrové tradice vychází. Zde mohou diváci vidět novinky z Indonésie, Vietnamu či Tchaj-wanu, odkud dorazí například brilantní Parchanti (2018). Ambiciózní debut si vysloužil šest nominací na prestižních cenách Golden Horse Awards za chytré spojení černé komedie a nekompromisní akce.

Parchanti | Foto: Ablaze Image

Na zmíněné filmy naváže doprovodný program s jeho prvním hostem - tím bude hongkongská umělkyně a spoluzakladatelka projektu Relentless Melt Iresa Cho, jejíž abstraktní krátké filmy se vyznačují spojením tradiční ruční kresby, animace a archivních materiálů. Na selekci Relentless Melt: Hongkongské abstrakce spolu s úvodem Iresy Cho se mohou návštěvníci festivalu těšit v sobotu 7.12. v kině Ponrepo od 15:00.

V neděli proběhne od 17:00 projekce krátkometrážních dokumentárních filmů o Japonsku z roku 1963 známých cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Po jejím skončení naváže beseda s režisérkou Harunou Honcoop a fotografem i cestovatelem Zdeňkem Thomou, který strávil mnoho let ve více než dvaceti asijských zemích.

Radek Bruna | Foto: Filmka

Posledním hostem letošní Filmasie bude Radek Bruna z týmu FILMKA, s kterým v neděli 8. 12. od 19:30 v kině Ponrepo proběhne Masterclass: Povolání kaskadér. Radek Bruna je jedním z nejzkušenějších kaskadérů v Čechách a pravidelně pracuje i jako jejich koordinátor, herec a trenér. V roce 2003 byl nominován na kaskadérského Oscara, Taurus World Stunt Awards, za souboj s Jackiem Chanem. Právě s ním natáčel v Praze populární komedii Rytíři ze Šanghaje (2003). Na masterclass naváže projekce legendární akční komedie Projekt A (1983) s Jackiem Chanem.

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist