14.9.2019, 12:00

Mimořádný úspěch českého filmu ve světě

Mimořádný úspěch českého filmu ve světě 6 obrázků v galerii
Dcera | Foto: MAUR film
Skvělého úspěchu dosáhl animovaný film Dcera režisérky a studentky pražské FAMU Darii Kashcheevy. V konkurenci 1 615 filmů z celého světa získala Dcera studentského Oscara. Film vyhrál v mezinárodní sekci filmových škol v kategorii animace, když ve finále porazil spolunominované německé a francouzské snímky.

"Je to historicky třetí český zářez v této soutěži, kterou založila americká Akademie filmového umění a věd. Tedy stejná instituce, která pořádá i klasické Oscary," uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. "Prestižní ocenění pro film Dcera je velký úspěch pro českou kinematografii a povzbuzení pro další mladé filmaře. Nemělo by zapadnout, že do semifinále se dostal i další český a Fondem podpořený film Pouštět draka," dodala Fraňková.

Dcera: Trailer

O čem to je: Příběh o komplikovaném vztahu mladé dívky a jejího otce. Mladá dívka se snaží potlačit vzpomínky na události z dětství, které si vyložila jako lidskou lhostejnost svého otce a uzavřela se do vnitřního světa, kde ale touží po otcově lásce. Jako dospělá již není schopna přijmout projevy jeho emocí. Otec trpí pocitem viny, hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah. (Český fond kinematografie)

Z Čechů získali cenu v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci a v roce 2017 Marie Dvořáková za Kdo je kdo v mykologii. Studentské Oscary byly založeny v roce 1972 americkou Akademií filmového umění a věd. První ocenění bylo uděleno v roce 1973, od roku 1975 se udělují pravidelně výrazným absolventským počinům.

Daria Kashcheeva s jednou z cen za snímek Dcera | Foto: MAUR film

Animované loutkové drama Dcera sklízí úspěchy i na dalších mezinárodních festivalech. Film získal nejvyšší ocenění na nejvýznamnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy, hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne, hlavní cenu na festivalu animovaných filmů Fantoche ve švýcarském Badenu a významný mezinárodní filmový festival v kanadském Torontu ho zařadil do sekce Short Cuts, určené nadějným filmařům.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články