20.7.2019, 15:00

Retro recenze: Indiana Jones a chrám zkázy - Profesor archeologie proti šílenému náboženskému kultu

Retro recenze: Indiana Jones a chrám zkázy - Profesor archeologie proti šílenému náboženskému kultu
Indiana Jones a chrám zkázy (1984) | Foto: moustique.be

Legendárního archeologa s kloboukem a bičem asi netřeba představovat. Dnes večer si můžete v televizi pustit jeho druhé dobrodružství, které je v rámci původní trilogie všeobecně považováno za filmařsky slabší. Nad tím, jestli a proč tomu tak je, se pozastavíme v krátkém retro ohlédnutí.

Steven Spielberg a George Lucas se na konci sedmdesátých let opájeli takovou porcí slávy a uznání, jakých se nedostávalo žádným jiným tvůrcům Nového Hollywoodu. Po úspěchu Star Wars a Blízkých setkání třetího druhu se dvojice velkých kamarádů pustila do příprav další ikonické filmové značky, jejímž poznávacím znamením je klobouk, bič a ošuntělá kožená brašna. Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy slavil v kinech po celém světě ohromující triumf a oprášil klasická dobrodružná schémata ve zcela originálním a živelném autorském balení. Pokračování na sebe nechalo čekat jen tři roky a přišlo v období, kdy oba hlavní tvůrci čelili náročným životním situacím - Spielberg upadl do depresí kvůli neštěstí během natáčení jím produkované Zóny soumraku, kdy po pádu vrtulníku zemřeli tři lidé, Lucas se potýkal s rozvodem se svou dlouholetou manželkou Marciou.

A na stylu a tónině vyprávění v Chrámu zkázy je depresivní aura chvílemi opravdu patrná. Především však na úrovni samotného tématu, jež se točí kolem záhadné sekty ukryté hluboko v dolech, kde si pomocí kouzel a omamných látek podmaňuje mysl a těla nevinných místních dětí. Neutěšené prostředí pak podbarvuje i temnější hudba Johna Williamse a řada poměrně násilných úmrtí, kterým dominuje zřejmě nejslavnější scéna filmu s vyjmutým pulzujícím srdcem - tu podle všeho napsal sám Lucas a přesně odrážela jeho momentální psychické rozpoložení.

Trailer:

Toliko ale k depresi, protože na úrovni samotných scén je tenhle druhý archeologický výlet opět mimořádně zábavný a vynalézavý, s obdivuhodným smyslem pro načasování vtipů a uspořádání náročných a svižných akčních scén. Zajímavá a skvělá je hlavně práce s vnitřním vývojem různých vedlejších a dočasných dějů, jimiž scénář jinak ucelenou příběhovou linii doplňuje. Vše začíná úvodní sekvencí v restauraci, kde dojde ke znovuustavení hlavního protagonisty, který musí v omezeném čase získat protijed na látku, kterou nevědomky vypil, odrazit fůru ozbrojených nepřátel a uniknout se svým dětským parťákem a zpěvačkou, která se mu náhodně připletla do cesty.

Indiana Jones a chrám zkázy | Foto: 1984 Lucasfilm Ltd.

Vlastní uzavřené příběhy má pak i scéna v letadle, které musí trojice opustit v nafukovacím člunu, karetní výměna mezi Indym a Mrňousem, kdy v pozadí pobíhá hysterická Willie pod neustálými útoky okolní zvěře, slavná scéna u stolu s pojídáním bizarních příloh nebo skvostná sekvence v ložnicích, kdy Spielberg prostřihává střídavě na Indyho a Willie, kteří čekají jeden na druhého a pronášejí stejné pohrdavé fráze směrem k tomu druhému.

To vše jsou veskrze zábavné momenty, které pomáhají zpestřit úvodní třetinu filmu a vytvořit silné vazby mezi trojicí postav předtím, než se dostane na hlavní zápletku. Ta je podobně jako u prvního filmu silně odvozena od následování klasických žánrových schémat, v tomto případě s důrazem jednak na východní kulturu, zastupovanou hinduistickými božstvy a posvátnými předměty, jednak na starší dobrodružné snímky jako Doly krále Šalamouna (1950). Tyto zajeté tradice Spielberg znovu doplňuje o charakteristické režijní a příběhové vzorce, takže se dočkáme i motivu putování znázorněného červenou linií na mapě, záchrany klobouku na poslední chvíli, honičky na pojízdných vozech (v tomto díle důlní vozíky) nebo pěstního souboje s mohutným protivníkem (v jedničce holohlavý hromotluk u stíhačky).

Indiana Jones a chrám zkázy | Foto: film.org.pl

A jestliže dobrodružství není tak variabilní co do prostředí jako ve zbývajících filmech trilogie, tak vše vynahrazuje vyrovnané režijní tempo, silní záporáci a finální půlhodinovka, kdy Spielberg sype na diváka jednu strhující akční atrakci za druhou - a jsou to atrakce zábavné a adrenalinové i po více jak třiceti letech. A v podstatě to samé se dá napsat i o filmu samotném, neboť je navzdory až pohádkové přepálenosti dodnes unikátním prototypem čistokrevné hollywoodské zábavy, která převrací kulturní mýty ve vlastní, byť částečně a záměrně eklektický žánr. Co by dnes publikum za takhle nádherně starosvětské dobrodružství dalo.

Hodnocení: 95%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-

Související články:

Retro recenze: Lord Jim - Ryzí velkofilm s hvězdou Lawrence z Arábie

Nezapomeňte si dnes večer v televizi naladit velkofilm s Peterem O'Toolem v hlavní roli, o němž jste možná ještě neslyšeli, ale rozhodně patří k...

První Indiana Jones mohl skončit úplně jinak

Přestože Dobyvatelé ztracené archy mají na krku více než tři křížky, stále je to fantastická zábava, které se máloco vyrovná. Snímek si dnes večer můžete...

Slavné propadáky: Sahara - nepovedený pokus Matthewa McConaugheyho o Indiana Jonese

Pokud se dnes večer budete nudit, můžete si v televizi "naladit" Saharu s Matthewem McConaugheym v hlavní roli, který vznikal s vidinou plnohodnotného...

Bez Kačera Skrblíka a Donalda by neznikl Indiana Jones, Nolanův Počátek ani komiks manga!

Kačer Donald začal svou filmovou kariéru v roce 1934 a od té doby se v různých podobách prohání po televizních obrazovkách nebo plátnech kin dodnes. V době...

Indiana Jones a skrytá sadomasochistická scéna

Že by pátý díl legendární dobrodružné série? Ale kdeže, to se jen na světlo internetu dostala velmi raritní scéna z natáčení dvojky, o kterou se rádi...

Indiana Jones: Steven Spielberg překvapil tím, koho by bral za náhradníka Harrisona Forda

Pátý Indiana Jones by se měl (konečně) začít točit již v dubnu příštího roku, přičemž se znovu do hlavní role vrátí Harrison Ford. Bude to ale naposledy.

Ankety

Líbí se vám filmový David Bowie?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: