30.11.2018, 12:00

Postavy seriálu Most! musí z toho mála, co mají, vykřesat naději

Postavy seriálu Most! musí z toho mála, co mají, vykřesat naději 8 obrázků v galerii
Most! | Foto: Česká televize / upoutávka
Nový komediální seriál Most! je již šestým společným projektem scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského. Osmidílná série s Martinem Hofmannem v hlavní roli se televizním divákům prvně představí v pondělí 7. ledna na obrazovkách České televize.
Jan Prušinovský | Foto: Bontonfilm

„Hlavním hrdinou Mostu! je Luděk. Trochu jsme se s Petrem Kolečkem přeli o to, jaký má být. Petr ho viděl více v jemnějších barvách, jeho Luděk byl spíš takový trouba, který chce všem vyhovět a utíká z konfliktů. Já jsem v té postavě ale vycítil jistou neurvalost. Takový namachrovaný slon v porcelánu, egoista, který prohrává tím, jak jistý si je sám sebou a jak rychlými soudy se řídí,“ říká režisér Jan Prušinovský.

Doufám, že Luděk není úplně beznadějný, já bych mu dal druhou, třetí i čtvrtou šanci. Dát mu jen druhou je totiž v jeho případě málo,“ doplňuje Martin Hofmann, představitel seriálového Luďka. „On je trochu debil, takže si myslím, že by to mohla být postava dost oblíbená.“

Luďka právě vyhodili z práce, bydlí v polorozpadlé barabizně, má vypnutou elektřinu, dluží peníze mlátičce Romanovi, jeho bývalá žena si vzala „němčoura“ a jeho syn se za něj stydí. K tomu všemu jej navštíví pošťák Ondra s pozváním do Pošty pro tebe…Tak začíná první díl nejnovějšího seriálu podle scénáře Petra Kolečka. Děj je zasazen do specifického prostředí města Mostu, kde se také z většiny natáčel a zahrálo si v něm přes osm stovek převážně místních komparzistů.

„Z Mostu pochází moje manželka a hospodu Severka jsem navštěvoval s tchánem. Postavy jsou inspirované skutečnými předobrazy. Tedy některé. To je důvod, proč je to v Mostě. Nenapadlo mě to přesouvat jinam,“ vysvětluje Petr Kolečko. „Seriál nemá ambici nějak obecně pojmenovávat Mostečany. Je to spíš konkrétní příběh, který se prostě odehrává tam. Byť jsou tam témata, která jsou pro Most, nebo ten kraj, asi signifikantní.”

Petr Kolečko | Foto: ČFTA

„To, co se odehrává v seriálu, samozřejmě není každodenní mostecká realita. Tak jako se ve městě Fargo ve skutečnosti nenahánějí nájemní vrazi, v Midsomeru neumírá každý den člověk, ani v Mostě se v takové míře neděje to, co v této sérii,“ dodává Jan Prušinovský.

„Když jsme s Petrem Kolečkem dokončili druhou řadu Marty a Věry, začali jsme hledat námět pro další komediální seriál,“ říká Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině seriál vznikl. „Po projektu, který spíše neproblematicky bavil, jsme tentokrát chtěli řádně zakrojit. Dotknout se něčeho, co nás bolí, přes postavy, které to nemají v životě snadné. Které nemají moc na výběr a z toho mála, co mají, musí vykřesat naději. Někdy kolem druhého scénáře si to přečetl Honza. Stál o to být u toho. A to se nedalo odmítnout.“

Most! | Foto: Česká televize
Most! | Foto: Česká televize
Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články