Zemřel slavný italský režisér Bernardo Bertolucci, držitel Oscara za Posledního císaře

Zemřel slavný italský režisér Bernardo Bertolucci, držitel Oscara za Posledního císaře 6 obrázků v galerii
Bernardo Bertolucci (během natáčení filmu Pod ochranou nebe - 1990) | Foto: Warner Bros.
Italská média informovala, že v pondělí 26. listopadu zemřel po dlouhé nemoci ve věku 77 let režisér a scenárista Bernardo Bertolucci. Za svou kariéru natočil řadu snímků, které šokovaly a bořily tabu (Poslední tango v Paříži), oscarového Posledního císaře nebo Malého Buddhu, dva snímky, v nichž se věnoval východním filosofiím a tamnímu světu.

Bernardo Bertolucci se narodil 16. března roku 1941 v Parmě. Jeho otec byl básníkem, což syna v mládí inspirovalo k vlastní tvorbě. Postupem času mu nicméně učaroval film a z Bertolucciho se stal jeden z nejvýznamnějších italských režisérů.

Konformista | Foto: Mars Film Produzione

Řemeslu se učil jako asistent Piera Paola Pasoliniho (Dekameron). Sám Bertolucci režíroval již v 60. letech, širší a odborné publikum nicméně zaujal až svým Konformistou z roku 1970, který se inspiroval prózou Alberta Moravia. Za scénář k filmu si Bertolucci dokonce vysloužil nominaci na Oscara. Děj snímku je následující: mladík trpící komplexem méněcennosti se "snaží" být co nejprůměrnějším občanem. Následky jsou dost děsivé - přijme fašistickou ideologii a ztrácí morální ukotvení. Kdyby se ale v zemi kupříkladu místo fašistů chopili moci komunisté, pochopitelně by mladík podporoval jejich vládu...

Poslední tango v Paříži: Trailer

Dost velké vášně a rozdílné reakce budil Bertolucciho snímek z roku 1972, Poslední tango v Paříži. Děj pojednává o muži, který se v opuštěném bytě schází kvůli sexuálním radovánkám s francouzskou ženou. Oba jsou nešťastní a fyzický kontakt je tím jediným (kromě osamocení), co je spojuje. Ačkoliv byl Bertolucci kvůli snímku a údajným nevybíravým metodám během natáčení pranýřován novináři, sám médiím vzkázal, že točí filmy kvůli tomu, aby věcem porozuměl, ne, aby šokoval.

Poslední císař | Foto: Columbia Pictures

Na oscarovou sošku dosáhl Bernardo Bertolucci díky výpravnému historickému dramatu z Číny, Poslednímu císaři (1987). Bertolucci byl oceněn za scénář a režii, snímek si nakonec odnesl hned 9 sošek slavného plešouna. Téměř tříhodinový film pojednává o skutečném čínském císaři, který se na strůn dostal ve třech letech. Měl skotského učitele, který mu vštípil celou řadu užitečných rad. Zcela jistě by se stal významným císařem, kdyby nebyl vyhnán z paláce, kdyby nepropukla 2. světová válka a následně v puci nepřevzali vládu čínští komunisté s Mao Ce-tungem v čele.

Ankety
Líbil by se vám John Boyega v roli Jamese Bonda?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist