7.8.2018, 16:00

Recenze: Calibre - filmový Netflix má konečně pořádný zásah do černého

Recenze: Calibre - filmový Netflix má konečně pořádný zásah do černého
Calibre | Foto: Netflix

Každému studiu chvíli trvá, než si udělá jméno. Streamovací služba Netflix to celkem rychle zvládla v seriálové tvorbě díky Domu z karet, po němž následovala řada dalších seriálových hitů. Zato filmová divize, tam je ještě co vylepšovat.

Calibre | Foto: Netflix

Jedním z nejlepších filmů s nálepkou Netflixu je mysteriózní horor The Ritual z loňského roku, v němž si skupina kamarádů vyrazí na trip do lesa a krutě se jim to nevyplatí. Jak se zdá, v lesích by se měli autoři populární platformy zdržovat častěji, neboť i letošní thriller Calibre se odehrává v nich a znovu jde o podívanou, která si zaslouží pozornost.

Zápletka je jednoduchá - dva dlouholetí přátelé (Jack Lowden a Martin McCann) vyrazí na netradiční rozlučku se svobodou - jedou do lesů lovit jelena. Situace se bohužel zvrhne tím nejhorším možným způsobem...

Trailer:

... což je dost vágní popis, ale síla příběhu tkví nejen v šoku z úvodního twistu, ale také z následného vývoje děje. Základem je smůla a série špatných rozhodnutí pramenící z faktu, že pod tlakem lidé volí nešťastná řešení. Hrdinové Calibre jdou ke svojí smůle po špatné cestě prakticky od začátku a již tak nezáviděníhodná úvodní situace se postupně zaplétá způsobem, až by to slabší diváky mohlo stát všechny nehty na rukou.

Calibre | Foto: Netflix

Napětí by se tu totiž opravdu dalo krájet. Pravda, scenáristé nehrají úplně fér, protože postavám pravidelně házejí klacky pod nohy. Jdou ale cestou logiky, hrdinové nejednají stupidně, jenom se řídí heslem "zoufalá situace žádá zoufalá řešení" a co si budeme povídat, štěstí se jednou musí vyčerpat. Je jen otázkou, kdy bublina splaskne a bude třeba přijmout důsledky vlastních činů.

Nejlepší na Calibre každopádně je, že napětí graduje celou dobu a logiku si film udrží i ve vypjatém finále. Ano, není to žádná velkolepá podívaná. Odehrává se na ploše několika scén (chata, les, hospoda, autoservis), vystačí si s dvěma tucty herců a celý příběh by se dal shrnout do několika vět. Ale to nic nemění na tom, že je to zdatně odvedené žánrové cvičení o vině a trestu a dost možná nejlepší film, jaký zatím Netflix vyprodukoval.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Související filmy: Calibre, The Ritual
Související osoby: Martin McCann, Jack Lowden

Související články:

Mauglí kašle na kina, příští rok dorazí rovnou na Netflix

Streamovací služba Netflix získala další velkou rybu - tentokrát si uzmula práva od studia Warner Bros. na uvedení nejnovější filmové adaptace Knihy...

Recenze: How It Ends - jak dopadl konec světa podle Netflixu?

Originální tvorba Netflixu je tak trochu Jekyll & Hyde. Na jedné straně tu mámě skvělé seriály (Daredevil, Stranger Things, 13 Reason Why), na té druhé...

Emmy 2018: Nominace ve jménu Hry o trůny a Netflixu, který vypálil HBO rybník

Jako každým rokem, i letos byly v první polovině července slavnostně oznámeny nominace na prestižní televizní ceny Emmy. Na počet nominací sice (podle...

Disney ukáže Netflixu v roce 2019 prostředníček a spustí vlastní streamovací službu

Bylo to nejspíš jen otázkou času. Filmový záběr společnosti Disney je ohromný a studio by bylo hloupé, kdyby to nechtělo využít a nabídnout "vlastní Netflix".

Ankety

Dáte seriálovému Zaklínači šanci?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: