Mimořádný sportovní úspěch, osudová láska a plíživá totalita. Chystá se Zlatý podraz

Mimořádný sportovní úspěch, osudová láska a plíživá totalita. Chystá se Zlatý podraz 11 obrázků v galerii
Zlatý podraz (z natáčení)
Režisér Radim Špaček (Pouta, Svět pod hlavou, Příběhy 20. století) v Průmyslovém paláci v Praze aktuálně natáčí historické sportovní drama Zlatý podraz (2018), které připomíná největší poválečný úspěch československých basketbalistů. Ti se stali v Ženěvě roku 1946 mistry Evropy.

Na realizaci Zlatého podrazu se kromě zkušeného režiséra Špačka podílí kameraman Vladimír Smutný. Scénář snímku vznikl v trojici Jiří Závozda, Jakub Bažant, Kristina Nedvědová. Inspirací byla kniha dvojice Závozda-Bažant "Nebáli se své odvahy: Československý basketbal v příbězích a faktech".

Lednové natáčení se odehrává v unikátní stavbě - replice ženevské sportovní haly, kde se odehrávalo vůbec první poválečné mistrovství Evropy v kolektivním sportu.

Zlatý podraz - ve filmu si zahrál i úspěšný basketbalista z NBA Jiří Welsch. Tentokrát jako italský soupeř československého týmu. | Foto: BUC-FILM - Patrik Nguyen

"Když se rozhlédnu kolem, vidím, že to je jeden z největších domácích filmů. Na výstavišti jsme postavili rozsáhlé dekorace, kde bude bezmála tisícovka komparsistů přihlížet mezinárodním výhrám basketbalové reprezentace Československa z období 1946 - 1951," říká producent Jaroslav Bouček. "Na jaře nás čekají ještě další náročné scény, kde už nebudeme na tribunách, ale ocitneme se například na sokolské demonstraci proti komunistickému režimu."

Zlatý podraz

Hlavní linkou filmu je osudová láska Franty, basketbalového reprezenta a následně trenéra reprezentace Československa, a tanečnice Michelle, polské židovky. Tu osud zavál ze Lvova do Paříže a nakonec do Ženevy, kde se s Frantou seznámí během Mistrovství Evropy v basketbalu, který outsider z Československa slavně vyhraje. Jejich příběh vrcholí v roce 1951, kdy Evropu už na mnoho let rozdělila železná opona. Ve filmu se tak ukazují i historické změny, kterými Československo procházelo během čtyřicátých a padesátých let minulého století. Film bude mít premiéru 25. října letošního roku a je chystán jako příspěvek k 100. výročí vzniku Československa.

V hlavních rolích Zlatého podrazu se představí Filip Březina, Zdeněk Piškula, Patrycja Volny, Jan Hartl, Ondřej Malý, Alena Mihulová a další.

Zlatý podraz - Filip Březina, Jiří Welsch a Zdeněk Piškula během natáčení. | Foto: BUC-FILM - Patrik Nguyen
Ankety
Máte rádi seriál Peaky Blinders?
Ano!
Ne
Ujde
Neznám ho
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist