Premiéry a tržby

31.8.2017 /18:00/

35. týden-kinopremiéry: Loganovi parťáci se potkávají s animovaným Hurvínkem

Jsou zde poslední srpnové premiéry a s nimi souboj dvou těžkých vah - Loganových parťáků (2017) Stevena Soderbergha a 3D animáku Hurvínek a kouzelné muzeum (2017), který těsně před začátkem školního roku láká na rodinný film s populárními postavičkami.

Oscarový multitalent Steven Soderbergh už to chtěl před pár lety zabalit, když se vyslovil, že přestává točit pro filmová studia. Načež přišel s povedeným a originálním seriálem Knick: Doktoři bez hranic (2014) a nedávno natočil film na iPhone. Nyní se autor série Dannyho parťáci vrací k tématu lupičské komedie spolu s novinkou Loganovi parťáci, která porušuje přes lety vyřčené "už nebu točit pro Hollywood".

Oproti Dannyho parťákům jsou "Loganovci" chudší příbuzní z amerického zapadákova, jejichž touha po penězích je existenčního charakteru. Bratry loosery hraje Channing Tatum a Adam Driver, kteří na cestě za miliony musí dostat z vězení "odbarveného Bonda", experta na loupeže a IT specialistu Daniela Craiga. A s jeho pomocí vykrást sejfy pořadatelů automobilových závodů NASCAR.

Trailer:

Loganovi parťáci jsou podvratní co se týče svých antihrdinů, kteří si berou na mušku mocné tohoto světa a rozhodně se nehodlají smířit se svým postavením těch, co nikoho nezajímají. Diváci nicméně budou mít o zábavu postaráno.

František Fuka s tím ale tak docela nesouhlasí. "V Loganových parťácích jsou desítky okamžiků, kdy se uchechtnete, a pár situací, při kterých se budete hodně smát. Ale na téměř dvouhodinový film mi to připadalo málo. Zatraceně málo. Celý plán loupeže je zbytečně překombinovaný a ještě jsou nám jeho detaily odhalovány postupně, dodatečně (takže většinu filmu jsme zmateni, proč lupiči dělají to, co dělají). A to odhalení nestojí za to. Pořád je to jen zbytečně překombinovaný, složitý plán, který není v ničem chytrý (a už vůbec ne realistický, pochopitelně)."

Tuzemští recenzenti jsou k Soderberghově novince kritičtější než ti zahraniční. U nás jsou recenze prozatím na 64 procentech. Na serveru RottenTomatoes nicméně najdete hned 93 procent těch kladných.

Hurvínek a kouzelné muzeum

Tuzemského diváka bude ale s největší pravděpodobností zajímat jiný titul, koprodukční animovaný Hurvínek a kouzelné muzeum režiséra a producenta Martina Kotíka. Ten se po několika nevýrazných komediích rozhodl pro nebývalou věc: zadaptoval ikonické loutky Divadla Spejbla a Hurvínka do 3D, najal zahraniční animátory a za celý monstrprojekt zaplatil 170 milionů korun.

Jaký je výsledek? Dle prvních recenzí rozpačitý. Hrdinové se prohánějí v zaměnitelném prostředí, příběh je plný nelogičností a nedotažeností. Technické zpracování je nicméně na úrovni a autoři se za něj nemusí vůbec stydět. Jenže jaký smysl má převádět z podstaty loutkovou postavu do animáku, zbavit ji některých atributů a vyslat ji do světa, kde o kultu Spejbla a Hurvínka nemají tušení?

Trailer:

Kotíkovi nelze upřít odvahu, zápal pro věc a obrovskou snahu (na filmu dělal 8 let). Rozhodovat ale budou čísla tržeb a návštěvnosti. Hlavně ta ze světa. Tuzemští recenzenti prozatím Hurvínkovi a kouzelnému muzeu dávají 39 procent.

Zajímavý snímek pro vyznavače romantických historických dramat představuje Tulipánová horečka (2017). Hvězdně obsazené drama s oscarovými herci Alicií Vikander a Christophem Waltzem vypráví o mladičké Sophii (Vikander), která se provdá za bohatého obchodníka s tulipánovými cibulkami (Waltz). Všechna pohoda skončí ve chvíli, kdy do domu přijde mladý malíř v podání Dane DeHaana zhotovit portrét krásné dámy. A ona mu podlehne.

Prozatím nejsou k dispozici žádné filmové recenze. Herecké obsazení spolu s oscarovým scenáristou a dramatikem Tomem Stoppardem by ale mohlo být zárukou toho, že nepůjde o zbytečně utracené peníze.

Kromě toho do kin vstupují ještě dva dokumentární filmy. Novinka Terrence Malicka Cesta času (2016) slibuje obrazově strhující zážitek při zkoumání vzniku Vesmíru a původu života na planetě Zemi. Autor film připravoval několik desítek let a na jeho tvorbě se podílela celá řada významných osobností vědeckého světa – paleontologové, biologové, astrofyzici.

Slovenský režisér Marek Mackovič si při natáčení cestopisného dokumentu o jihokorejském aktivistovi Okhwanu Yoonovi také prožil své. Asijský právník, který proslul svou několik tisíc kilometrů dlouhou cestou na kole, bojuje za sjednocení Korejského poloostrovu, což je momentálně vysoce třaskavé téma.

Okhwan´s Mission Impossible (2016) je portrétem člověka, který se nevzdává. Což může budit na jedné straně úsměšky, na té druhé zasloužený obdiv. K zajímavostem patří i to, že v rámci tuzemských projekcí se budou konat představení, při nichž si diváci budou moci představení vlastnonožně vyšlapat.

Seznam všech srpnových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: Cesta času - jaký je dokumentární film Terrence Malicka o vzniku Vesmíru?

Slavný nezávislák Terrence Malick (Tenká červená linie, Strom života) několik desetiletí pracoval na polodokumentu, který kombinací dokumentárních, hraných...

Recenze: Loganovi parťáci - jaká je novinka od autora Dannyho parťáků?

Americký vidlákov, současnost. Channing Tatum je propuštěn ze zaměstnání, takže se rozhodne vykrást sejf při automobilových závodech (protože pod závodním...

Okhwan´s Mission Impossible: Příběh muže, který chce sjednotit Koreu

Od roku 1953 trvá válečný stav mezi Severní a Jižní Koreou. Okhwan Yoon se na své zdánlivě bláhové cestě pokouší tyto dva státy a obyvatele poloostrova...

Recenze: Hurvínek a kouzelné muzeum

Česko-ruský (a ještě nějak seversky koprodukovaný) 3D CGI animovaný film o Hurvínkovi a Spejblovi, kteří prožívají dobrodružství v začarovaném muzeu, kde...

Jak na Zemi vznikl život? V Cestě času to přiblíží vizionář Terrence Malick

Jeden z nejvýznamnějších amerických nezávislých režisérů Terrence Malick se v esteticky dokonalém dokumentu Cesta času (2016) věnuje vzniku, vývoji a...

Hurvínek a kouzelné muzeum: Helena Štáchová naposledy namluvila Máničku a bábinku

Letos děti do školy doprovodí zbrusu nový rodinný celovečerák, který převedl populární loutky Hurvínka, Spejbla, Máničku, bábinku a Žeryka do animované...

Ankety

Která herečka je lepší jako Lara Croft?
 • Angelina Jolie
 • Alicia Vikander
více k tématu:
Glosa: Jak dnes působí série Tomb Raider s Angelinou Jolie?
Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: