Jiří Macháček si v novince Ondřeje Trojana zahraje kontroverzního šéfa rozvědky Zdeňka Tomana

Jiří Macháček si v novince Ondřeje Trojana zahraje kontroverzního šéfa rozvědky Zdeňka Tomana 8 obrázků v galerii
Režisér a producent Ondřej Trojan se 7 let po Občanském průkazu vrací k režii celovečerního filmu. A opět sahá do československých dějin. První klapka historického dramatu o rozporuplné osobě komunisty Zdeňka Tomana, který významně ovlivnil politický vývoj v Československu v letech 1945 až 1948, padla o minulém víkendu.

„Jde vlastně o předtáčku, hlavní natáčení proběhne na jaře a na podzim příštího roku,“ přibližuje Ondřej Trojan plán, který počítá až se 47 natáčecími dny.

Střihak Vladimír Barák, herec Jiří Macháček a režisér Ondřej Trojan. | Foto: T.H.A.

V hlavní roli Zdeňka Tomana se představí Jiří Macháček. Asi před třemi lety jsem se Ondry ptal, jestli nechystá nějaký film, protože jsem chtěl točit něco právě s ním. A on že ano, připravuje, Zdeněk Toman se to jmenuje. Šéf komunistické rozvědky po druhé světové válce, zároveň Žid a současně takový vekslák té doby, prapodivná postava, jeden z prvních komunistů vězněných komunisty. A to mě zaujalo. To bych měl hrát já, říkám. A Ondřej na to: No, jak se na tebe dívám, máš s ním hodně společných rysů…,“ popisuje Jiří Macháček s úsměvem, jak se k roli Tomana dostal.

Kateřina Winterová a Jiří Macháček v hlavních rolích snímku Zdeněk Toman. | Foto: T.H.A.

Jeho ženu Peslu hraje herečka a zpěvačka Kateřina Winterová. „Jsem ráda za takhle velkou příležitost v historickém filmu. Já jsem například vůbec nevěděla, že existoval nějaký Zdeněk Toman, postava na jedné straně nenáviděná a na druhé adorovaná, protože přispěl ke vniku židovského státu. Sama se v jiné části své práce historii věnuju, i když mě zajímá spíš to hezké, jako jsou tradice, První republika… Ale to, co následovalo, je velmi málo známé a dovysvětlené.“

Další postavy filmového příběhu, ať už ty historicky známé, jako je Rudolf Slánský, Jan Masaryk, Klement Gottwald či prezident Beneš, nebo ty, o jejichž existenci a vlivu ví málokdo, ztvární Marek Taclík, Stanislav Majer, Tatiana Vilhelmová, Viktor Preiss, Lukáš Latinák, Roman Luknár, Kristýna Boková, Miroslav Táborský, Václav Neužil, Jaroslav Plesl nebo Pavel Liška.

Producent, režisér a scenárista Ondřej Trojan. | Foto: T.H.A.

„Je pro mne fascinující, zabývat se touto dobou, o které se tak málo mluví a která zásadním způsobem ovlivnila naše životy až do dnešních dnů,“ říká k volbě tématu režisér Trojan. „Koneckonců mnoho potomků těch, co se dostali v poválečných letech přes mrtvoly nahoru, působilo v různých tajných i veřejných strukturách až do roku 1989 a nemálo z nich, bohužel, dodnes. Metody, které si osvojili od svých předků, praktikují v naší politice, bohužel, také dodnes.“

Kameramanem filmu je Tomáš Sysel, autory scénáře Zdeňka Šimandlová a Ondřej Trojan. Producentem je Filmová a televizní společnost Total HelpArt,T.H.A., koproducentem Česká televize a slovenská produkční společnost PubRes. Premiéru by měl mít Zdeněk Toman v únoru 2018.

Tohle nevypadá na lacinou dobovku. | Foto: T.H.A.
Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články