Klára Feikusová

Klára Feikusová

Autor

Narozena 27. února 1993 v Olomouci.

Zajímá se především o postmoderní kinematografii, americký nezávislý film a queer filmy. Věnuje se také současné televizní tvorbě a vypomáhá na řadě festivalů. Mezi její nejoblíbenější režiséry patří Alfred Hitchcock, Billy Wilder, Joel a Ethan Coenové, Woody Allen a Andrea Arnold. Není schopna filmy sledovat bez toho, aniž by je analyzovala.


Články autora

  1. Příběh žánru, který je nejspíš nesmrtelný aneb Pět dekád filmu post noir
    Téma21. 9. 2019
    Příběh žánru, který je nejspíš nesmrtelný aneb Pět dekád filmu post noir

    Film noir jako takový sice rokem 1958 končí, prakticky nikdy ale neupadl do zapomnění. V šedesátých letech sice mnoho post noirů nevzniklo, přesto studená válka a politická situace USA obecně utvářela příhodný podklad. Protože noirové filmy téměř vždy reflektují politické a hospodářské zázemí. Jelikož se v šedesátých letech uvolnila cenzura, kritický podtext mohl nabývat na síle.

  2. Chová se Hollywood záměrně sexisticky?
    Téma10. 11. 2017
    Chová se Hollywood záměrně sexisticky?

    Když před lety herečka Emma Watson vystoupila na konferenci Spojených národů se svým inspirativním projevem o feminismu a jeho významu, tak videozáznam obletěl svět a spoustu jiných známých osobností kampaň HeForShe podpořilo na twitteru i jinde.

  3. Vražedná práva: Seriál, na který je těžké přestat se dívat
    Seriály4. 1. 2015
    Vražedná práva: Seriál, na který je těžké přestat se dívat

    "Jingle bells jingle bells jingle all the way… what a fun to kill someone and end up in jail!" Zákony nejsou od toho, aby se dodržovaly, zákony jsou od toho, aby se obcházely. Taková je lekce práva profesorky Annalise Keating. Pro diváky amerického seriálu Vražedná práva (2014) jde o lekci mystifikace v mnohovrstevnatém vyprávění.

  4. Mezipatra popatnácté, Mezipatra navždy
    Festivaly a ceny15. 11. 2014
    Mezipatra popatnácté, Mezipatra navždy

    Dokud nás smrt nerozdělí. Nemusíte být Romeo a Julie, ani stát před oltářem, a přece můžete tuto větu použít. Vztahy mají jakoukoli podobu, ať už platonickou či nikoli. A přece mohou být hluboké a trvalé. To vypovídá i letošní spot Mezipater, která si tentokrát zvolila víceznačné téma Dokud nás smrt nerozdělí.

  5. Podzim v duhových barvách aneb Minority mohou být na co pyšné
    Téma26. 9. 2014
    Podzim v duhových barvách aneb Minority mohou být na co pyšné

    Pokud nepatříte k té části obyvatelstva, která slovo homosexualita stále hledá v lékařském slovníku, nejspíš vám ani nevadí koukat na filmy, kde se objevuje. Jestli ano, je na čase tenhle článek zavřít. V případě, že netrpíte předsudky a zajímáte se o filmové novinky, můžete číst dál.

  6. Film noir po česku
    Téma20. 8. 2014
    Film noir po česku

    Může se zdát, že film noir je čistě americká záležitost. Pravda, vznikl v USA a Los Angeles patří k nejčastějšímu dějišti těchto snímků. Díky své oblibě se ale dostal do celého světa a ovlivnil mnoho filmů i mimo americkou produkci. A ačkoli americká kinematografie není ta jediná na světě (jak se kvůli Hollywoodu může někdy zdát), je asi tou nejviditelnější.

  7. Když se řekne film noir...
    Téma8. 8. 2014
    Když se řekne film noir...

    ...správnému fanouškovi se vybaví Los Angeles, hra stínů, svůdné manipulátorky a drsní muži v dlouhých pláštích s cigaretou mezi rty. A velmi špatné počasí. Správnému filmovému fanoušku taky vytanou na mysli tituly jako Pojistka smrti, Dotek zla, Čínská čtvrť, Taxikář nebo Drive.