Hranice

70%

Komentáře a recenze 13

Dle počtu bodů
mojmir.sedlacek
6 049 bodů
8
„Tohle jim jen tak nesmí projít, musíme to vykřičet do světa,“ zaznívají aktivistické hlasy, jež jsou vzápětí umlčeny výsměchem, že něco podobného se přece děje pořád a nikoho u moci to nezajímá. Epilog o polské ochotě pomoci běžencům z Ukrajiny na začátku ruské agrese v únoru loňského roku lze chápat jako povzdech, že zjevně není uprchlík jako uprchlík. Spravedlivé rozhořčení Holland nad stavem světa je ze snímku nepopiratelné, zkušené filmařce se však výsledný tvar, jakkoli rozmáchlý, nevymyká z rukou a prvotní frustraci zdárně zvládá přetavit v humanistické poselství.
marie-kolarova
marie-kolarova
2 835 bodů
8
Působivý film, černobílá varianta podtrhuje depresi z celé humanitární katastrofy. Uprchlíci byli podvedeni, ale nebyla to jejich chyba. Někdy možná až didaktické, s lehce přetaženou stopáží. Stačí pohled na záda s jizvami, není třeba vysvětlovat proč – bez vysvětlení na mě působí silněji. To je přece úplně jedno proč, lidi se nebičují. Pohraničníci se sice chovali hnusně, ale největší odpovědnost mají ti, kdo je k tomu jednání motivovali – to nebylo rozhodnutí jednoho konkrétního velitele. Jistěže se Poláci ocitli pod silným tlakem, ale to pořád nebránilo, aby dodržovali platné zákony. Hysterická reakce Kaczyńského a spol. ovšem ukazuje, že Agnieszka Holland měla pravdu.
BUtLA
368 bodů
9
Film, jehož apel funguje lépe, než jeho zápletka. Navzdory vizuálu a ohlasům mi nepřijde, že jde o záležitost pro filmové snoby. Pro ně to bude možná příliš jasně nalajnované a ehm...černobílé. Zpracování tématu je ale přístupné a skvěle pracuje s jeho vrstevnatostí. Řekl bych, že má skutečně šanci běžnému diváku změnit pohled na situaci lidí snažících se dostat do Evropy a to je jeho největší devíza. Jen je opravdu smutné, že když pár stovek kilometrů od nás v lese umrzají lidé, stejně potřebujeme, aby nám 74letá Agnieszka Holland ukázala, jak se ohledně toho máme cítit.