Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Batman v Superman: Dawn of Justice (USA)
« další názvy »
USA USA
151 minut

Žánry

:
Akční, Dobrodružný, Fantasy, Sci-fi

Obsah

:
V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný více »« méně

Režie

:
Zack Snyder

Scénář

:
Chris Terrio David S. Goyer Zack Snyder Bob Kane Bill Finger Jerry Siegel Joe Shuster

Herci

:
Ben Affleck Henry Cavill Amy Adams Jesse Eisenberg Diane Lane ...
Premiéra: 24. 3. 2016
Distributor: Freeman Ent.

Komentáře

znaků
 • (3944 bodů)
  3. 5. 2016 22:55
  60%
  0
  0
  lamps

  Logickým tahem filmových tvůrců, prahnoucích od počátků kinematografie po okázalejších formách klasických příběhů, bylo vždy spojovat vícero legendárních, leč původně oddělenými tématickými světy nesourodých postav, do jednoho dějového kosmu. Zažili to upíři a vlkodlaci, King kong s Godzillou, vetřelec s predátorem a nyní i dvě největší bašty komiksových zpracování, Batman se Supermanem. Potud vše v pořádku. Spokojenost přetrvává i s ohledem na úvodní přímé provázání děje s Man of Steel, které má hlavu a patu, s překvapivě inteligentním politickým kontextem, kde scénář snad poprvé v historii filmů od Marvel a DC řeší adekvátnost a případnou hrozbu působení všemocného mimozemského nýmanda na matičce Zemi, a také s hereckým obsazením, neboť Affleck, Eisenberg a samozřejmě Irons se zhostili svých rolí více než solidně. Navzdory dlouhé stopáži navíc není čas na nudu, díky tématické mnohovrstevnosti se stále něco děje a akce je uspokojivě obsáhlá. Velkým zklamáním je pro mě naopak podněcování některých zvratů, založené zcela nepochopitelně na pouhých osobních vizích či snad halucinacích, dále psychologie, která je navzdory řadě motivačních pohnutků u většiny postav méně než nulová, tmavý a často prachbídně kreativní charakter bojových scén a konečně i příběhové schéma, ve druhé polovině víceméně zakotvené v bezpečných hladinách klišé a předvídatelnosti. Možná největší slabinou však byly přemrštěné ambice a bombastická kampaň, díky nimž se zkrátka očekávalo více než další v podstatě řadovou a osvědčenou komiksárnu... Dát to pragmatičtějšímu Nolanovi, mohl z toho ale být atmosférický nářez století...

  • Herci
  • Atmosférický opening
  • Úžasný akční drajv a efekty
  • Často tmavá a nepřehledná akce
  • Tuctový scénář bez špetky inovace
  • Nesmyslná vševědoucnost postav
  • Název a ambice zkreslující výslednou podobu
 • (3498 bodů)
  23. 3. 2016 20:32
  40%
  1
  1
  Tom Hardy

  Tak jsem asi oficiálně starý, protože ZBYTEČNĚJŠÍ komiksovku, než BATMAN V SUPERMAN: ÚSVIT SPRAVEDLNOSTI, jsem v kině neviděl dobrou dekádu. Možná by nevadilo, že je to vlastně jen trailer na budoucí týmovky a sólovky. Klidně bych asi i akceptoval ten (znovu) finální digitální bordel, který začne být po chvíli hrozně nepřehledný a nezáživný. Co se mi ale odpouští těžko, to je naprosto šílený scénář, kdy postavy s oblibou reagují na něco, co nemohou vědět (Lois Lane je v závěru skoro za vědmu), případně se pro potřeby vývoje děje chovají jako úplní idioti. Affleck podává ok výkon, ale samotný Bruce-Batman je většinu času za debila - viz již úvodní dramatická scéna, kdy (tenhle spoiler si dovolím, protože jde o scénu z traileru) vůbec nedává smysl, proč vlastně k budově jede? Těžko tam někoho zachrání. Ale ok, chce se angažovat. Očividně je nejlepší šéf na světě, protože zaměstnanci poslušně ČEKAJÍ na smrt, než jim Bruce po telefonu dovolí, aby opustili stanoviště! No a když už Bruce konečně k troskám dorazí, "náhodou" je tam holčička jedné z obětí z domu. Takže to chápu dobře, že matka měla dítě na ulici a místo toho, aby za ním běžela, tak čekala, až bude padla? Podobných scenáristických perliček filmu je ve filmu mrtě. Je mi to skoro blbé napsat, ale v mém osobním Batman žebříčku to neskončí na úrovni Batman a Robin jen proto, že to má temnější vizuál, výbornou Wonder Women a jeden dobrý nápad s bombou. Zbytek je ale prostě špatně. Je třeba dodat, že to dost možná (podobně jako u některých filmů Ridleyho Scotta) začne dávat smysl v prodloužené verzi. To je ale v tuhle chvíli naprosto nepodstatné.

  • Wonder Woman (a její theme)
  • scéna u soudu
  • sem tam správně komiksový záběr
  • naprosto, ale naprosto roztřesený scénář
  • příšerná návaznost scén
  • nevýrazná akce
 • (3014 bodů)
  24. 3. 2016 00:28
  75%
  2
  2
  FilipusMuff

  Když sem před par lety poprvé zkoukl trilogii od nolana a potom tetralogii z devadesátek, na něco jako je tohle sem se megatěšil. Ale bohužel sem celkem zklamanej. Na můj vkus to má takovou moc marvel auru.:předvídatelný dějový linky, netemnost a ať se stane cokoliv tak nakonec si stejně všichni pogratulujou navzajem... //Jinak dík moc kinoboxu za freeprojekci..

  • Vizuál
  • Na to jak to bylo dlouhý, se u toho člověk celkem bavil./: většinou mám s delší stopáží celkem problém
  • Soundtracky
  • Alfred je asi tak o 5 let starší než Bruce...
  • Mladej Bruce
  • Pouze Supermanovský záporáci
  • Wonder Woman. (mezi tyhle dva bych ji prostě asi nedával..-ikdyž stvárněná byla celkem ok..)
 • (2888 bodů)
  6. 4. 2016 22:34
  15%
  0
  0
  Schneefee

  Tyhle superhrdinské filmy mne fakt míjí (teda až na Batmana od Burtona), ale pod nátlakem (resp. výměnou za Hepnarovou) jsem na to byla nucena jít a asi zas na nějakou dobu stačilo. Při sledování jsem měla pocit, že všichni tvůrci tohoto filmu mají diváky za debily, protože něco tak nechutně předvídatelného jsem viděla naposledy u Hunger Games. Dále je nám ve filmu 2x připomenuto že Bruce Wayne je sirotek, včetně scény jak k tomu došlo (asi proto, kdyby to někdo na poprvé dostatečně nepochopil). Kapitola sama pro sebe je i dějová zápletka. Nejvtipnější je pak příšera v závěru filmu, která vypadá jako když utekla ze Středozemě. Tohle se prostě fakt nepovedlo.

  • Lex Luthor (asi jediná zajímavá postava filmu)
  • Wonder Woman (působila trochu jako páté kolo u vozu)
 • (2690 bodů)
  8. 4. 2016 16:15
  70%
  1
  0
  Ombak_Penari

  A vlastně mě to nakonec bavilo, rozhodně mnohem víc než jsem čekal, nicméně dobré to nebylo. Celé budování nenávisti mezi ústředním duem bylo značně nevěrohodné, první hodinu se nedělo vlastně vůbec nic zajímavého a tak jsem se na to radši vyfláknul a jednoduše si užíval vizuální stránku, která byla pro mě zcela uspokojivá. Ze všeho nejlepší byly pro mě bezva hororové a postapokalyptické snové sekvence, ve kterých mě dokonce konečně bavil i nečekaně ponurý Superman. Batman byl obecně super a až překvapivě příjemně drsný, ostatní ale absolutně o ničem. Wonder Woman nebavila (až na její mini), Lex Luthor ze začátku zajímal, ale čím déle tam byl, tím víc jeho přehrávaná ujetost začala vadit, jakkoliv Eisenberga můžu. Ostatní moc nestálo za řeč. Ve všech scénách je spousta super nápadů (třeba úvodní titulky s výjevy úmrtí rodičů Batmana jsou hodně fajn), ale celek nefunguje tak jak by mohl, aby to byla velká filmová událost. Mám z toho přibližně takové pocity jako z Avengers 2. Zajímají mě ale zvěsti o hodně prodloužené erkové verzi, která by mohla leccos zachránit. 70%.

 • (2568 bodů)
  7. 4. 2016 16:03
  50%
  0
  0
  HappyPiere

  Prostě velké zklamání. S odstupem neklesající zděšení nad tím, co bylo divákovi servírováno při promítání tohohle blockbusteru. Přenesení komiksů dopadlo příšerně a raději si znovu pustím animované díly, které jsou prostě skvělé. V hrané verzi bohužel strašně trpí scénář, který ke všemu vypráví Snyder, na kterého už mám delší dobu pifku. Problémem je i Snyderův tmavejfiltr, kterej sám o sobě atmosféru nevytvoří a ve scénách s batmanem zničí jakoukoliv šanci, abyste si vchutnali jeho autíčko a letoun.
  Jako velké plus byla pro mne Wonder Woman a už se těším na její sólovku.

 • (2404 bodů)
  16. 4. 2016 16:32
  75%
  0
  0
  harry456

  Snímek Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti se ve výsledku povedl, jen trpí hloupým scénářem Chrise Terria a Davida S. Goyera, který má tendenci toho více nakousnout, a poté nedokončit hlavní myšlenku. Dalším zklamáním je záporák Doosmday, kterého jste mohli poprvé spatřit ve třetí upoutávce. A ačkoli nám tvůrci slibovali, že se nejednalo o finální verzi, opak je pravdou, a za to má bohužel palec dolů. Snaha o vyrovnání se konkurenčnímu Marvelu je zřejmá, leč se mu toho zatím nepodařilo docílit – je to samozřejmě pouze jeden snímek - avšak do budoucna se o to studio bude snažit.

 • (1989 bodů)
  28. 4. 2016 17:32
  60%
  0
  0
  stantheman

  No teda ...tohleto je zklamání...ani batman ..ani superman...moc jsem se nepobavil...spíš jsem se bavil svými rozpaky nad scénářem...nu což...ne každý den je svátek

 • (1027 bodů)
  28. 4. 2016 17:58
  70%
  0
  0
  jvempire

  Průměrná komiksovka, která podle ukázek vypadala zajímavěji než nakonec byla. Největším pozitivem filmu byla přítomnost Wonder Woman a přísliby budoucí týmovky. Samotné střetnutí hlavních hrdinů nijak nezaujme. Komiksové filmy od Marvelu se tímto snímkem nemusí cítit ohroženy.

 • (849 bodů)
  7. 4. 2016 22:02
  65%
  0
  0
  Innuendo

  Tak takhle chce Dc dohnat Marvel? Hmm

 • (765 bodů)
  25. 3. 2016 11:01
  70%
  1
  0
  salisbury

  Netopýří muž versus muž z oceli v jednom filmu? Nu proč ne, ale tohle se bohužel na sto procent nepovedlo. Nejvíce si ve filmu cením soundtracku, který je velmi povedený a Eisenbergova Lex Luthorského výkonu. Příliš dlouhá stopáž mě nutila se podívat na hodinky vícekrát než bylo zdrávo a scénář byl dle mého skromného uvážení nedotažený do konce i častokrát vál ve větru bez řádného ukotvení. Zack Snyder je režisér, který již ukázal světu co umí viz Úsvit mrtvých, 300, Watchmen či již zmíněný Muž z oceli a věřím, že tohle lehké pochybení ho přiměje k větší důslednosti ve filmech následujících. Závěrem bych vepsal v tento koment, že film má pár úžasných scén, které jsou ale k sobě prazvláštně přilepený. Repeté si klidně rád dám, protože teď už mě po prvním zhlédnutí nemá co zklamat.

 • (598 bodů)
  4. 4. 2016 00:01
  65%
  1
  0
  martin-kubista

  Když jsem na film šel, trochu jsem doufal, že když na tom chtějí stavět v podstatě celé universum včetně Justice league, tak si dají záležet. V tomto směru je to docela zklamání. Jednotlivé postavy Batmana, Supermana i Lutora (i když neskutečně mladičkého) byly celkem OK, ale celé pospojované dohromady to moc nesedělo. Chvílemi jsme měl pocit, že tři scénáristé seděli zavření ve své kobce, kde každý napsal svoji část a čtvrtý to pospojoval a přidal pár věcí ohledně dalších postav z budoucích filmů. I pár scén bylo docela dobrých (např soud se Supermanem). Další kámen úrazu je neskutečně špatně udělaný závěrečný souboj. Možná se někomu bude líbit, ale mě se ten chaos (začíná se mi docela zamlouvat pojem "digitální bordel") moc nezdál. Tzn. za mě zklamání i když koukatelné.

  • překvapivě dobře zahraný Batman v podání Affleck
  • scéna u soudu
  • snové scény Batmana
  • chaotický scénář, kde různé postavy nemohou vědět proč co dělají
  • digitální bordel
  • snaha zapojit příliž mnoho postav
  • trapný souboj S v B, který rychle obrátí o 180 stupňů
 • (592 bodů)
  31. 3. 2016 16:12
  85%
  1
  0
  Punisher

  Za mě paráda! Je to komixovka takže to má být na pohodu a když je tam něco přehnanýho tak to prostě k tomu patří. Souboj Batmana a Supermana paráda, jen škoda, že Lex nedostal víc na budku, aby místo těch keců na konci cucal jen brčkem. Ben Affleck jako Batman super, za mě lepší než Bale... Irons Alfredovi dal styl, ale k Affleckovi věkově moc neseděl. Co se taky povedlo byla hudba, hlavně když se na scéně objevila Wonder Woman, tady Zimmer zase odvedl dobrou práci. Takže celkově film v cajku, rozhodně bych ho neodsuzoval.

 • (458 bodů)
  30. 3. 2016 11:03
  50%
  0
  1
  Kick077

  Tenhle filmový počin mě osobně moc nenadchnul. Zvlášť v porovnání s nedávno viděným deadpoolem. Děj je takový rozsekaný, často nelogické věci, vyloženě nesympatický batman v porovnání s trilogií Temného rytíře. Přehršel efektů a akce, která byla ve výsledku dost nepřehledná a dlouhá. Za celou dobu si mě žádná z postav nějak výrazně nezískala a prostě se mi nedařilo nějak proniknout do děje.

 • (431 bodů)
  28. 4. 2016 13:26
  50%
  0
  0
  CrypzzXD

  Aneb jak scénář, který se utápí ve vlastní hlouposti, naivitě a kupě nelogičností, dokáže pohřbít dva titány ze stáje DC. Tvůrci se totiž do dvou a půl hodin snaží narvat takové množství postav a dějových linek (nechápu tu bezmeznou touhu dohnat Marvel... přijde mi, že DC na postavách vůbec nezáleží a chtějí je pouze prodat v době, kdy je o komiksárny zájem), že v důsledku toho každá postava vyzní přinejmenším nezajímavě nebo nepatřičně (Lex Luthor = směšná karikatura) a většina dějových linek zůstává nedotažených nebo jsou ukončeny lacinými scénáristickými berličkami (viz. souboj mezi Batmanem a Supermanem... "Martha", to jako vážně? To tvůrci vážně nevymysleli nic lepšího?!). Syndrom přervaného filmu v tomto případě nezná obdoby. Sem zvědavý na Ultimate Edition verzi, po první vypuštěné vystřižené scéně věřím, že těch 30 minut navíc dokáže film vytáhnout alespoň na 50%

 • (424 bodů)
  8. 4. 2016 22:47
  60%
  0
  0
  machetetete

  Tedy pokud by k poměření posloužili druzí Avengers, kteří jsou úplně stejně emočně prázdní a zakončení přepáleným a nepřehledným akčním finále. Batman v Superman je na tom stejně. DC totiž dojeli na to, že se během jediného filmu snaží nastartovat celý vesmír a dorovnat tak to, co Marvel budoval několik let. Měření dvou nejslavnějších hrdinů téhle značky je tak roztříštěné milionem motivů a dějových linek a Snyder, ač si při přežvykování div nevykloubil čelist, tohle sousto prostě nezvládá ukousat. S tím je spojené, že herci nemají tolik prostoru a když už ho mají, tak přehrávájí jako o život (Eisenbergu dívám se tvým směrem). Jediný, kdo z toho vychází s čistým štítem (ne, tím Kapitána Ameriky), je Affleck. Ale samozřejmě film má i kladné stránky. Jednou z nich je velmi promakaný vizuál, který si umí hrát s detaily a symboly. Tou druhou jsou snové scény, které první polovině snímku (podle mého té lepší) dodávají šťávu... Takhle mi z toho vychází čistý průměr. Uvidíme po té o 30 minut delší a drsnější verzi.

 • (384 bodů)
  1. 4. 2016 18:37
  65%
  2
  0
  Tomas_313

  Zack Snyder si vzal až příliš velké sousto. Délka filmu je sice více než 150 minut, ale i tak je to málo. Je zde přehršel scén a postav, které nedostávají dostatečný prostor a v ideálním světě by Snyder pro naplnění všech svých cílů potřeboval stopáž okolo 7 hodin. Možná je to dáno tím, že se DC usilovně snaží dohnat Marvel a tak místo trpělivého a pozvolného proplétání postav vypustí do jednoho filmu ohromné množství odkazů na něco, co se stalo nebo stane, přičemž komiksový fanoušek popustí své svěrače nadšením kdykoliv na něco podobného natrefí, zato obyčejný smrtelník tápe a z kina zaručeně odchází zmatený. Snyderův rukopis je zde znatelně znát, vše si dostatečně dlouho vychutnává a nešetří dlouhými a zpomalenými záběry. Bohužel tady na to není čas a důsledkem je nevyužití postav ( např.: skvělého Alfréda v podání Jeremyho Ironse ), zmatená kompozice a přímo debilní finální bitva. Nejlepší akci obstarává samotný temný rytíř, souboj Batmana a Supermana pouze tvoří předehru pro konečný souboj, kde se konečně vytvoří kooperace mezi již zmiňovanými a vyhublou Wonder Woman v podání Gal Gadot, o které mohu nanejvýš říct, že jí to sluší ( podrobnější hodnocení si nedovolím, protože je další z postav, která nedostala prostor ). Jenže místo nezapomenutelného vražedného souboje je nám naporcovaná krátká, nepřehledná bitva v hlavní roli se zeleným plátnem, ve které Batman pouze prchá před monstrem a Superman půlku boje leží na zemi a vyznává lásku Lois ( Amy Adams ). První hodina vláčně osvětluje události minulé a představuje postavy, v druhé části se začne konečně něco dít, ale jak již bylo zmíněno, vrchol je totálně zazděn. Bohužel ani poklidná část neuspokojí díky přehnaně velkému množství scén, které napomáhají celkovému pocitu zmatenosti a nejednotnosti filmu. Po vlně negativní kritiky mohu konečně zmínit i pozitiva a to především výraznou hudbu Hanse Zimmera, která zdůrazňuje ponurou atmosféru. Dalším kladem je také Ben Affleck v roli Batmana, který sice nedokáže konkurovat Christianu Baleovi, ale rozhodně nedělá ostudu. Kromě Batmana se ztvárnění podařilo již zmiňovanému Jeremymu Ironsovi ( Alfréd ) a také Jesse Eisenberg ( Lex Luthor ) byl díky svému osobitému výkonu přínosem. Henry Cavill ( Superman ) ukázal, že se umí i důležitě zamračit a podal průměrný, ale dostačující výkon. Zimmer a herci odvedli slušný kus práce, bohužel na kvalitní snímek to nestačí. Počkám si na eRkový sestřih, který slibuje 30 minut zábavy navíc a pevně doufám, že delší verze pomůže vytvořit ucelenější dílo, které uspokojí jak fanoušky akce, tak osoby komiksem nedotčené, které konečně pochopí všemožné souvislosti. 65%

 • (375 bodů)
  27. 3. 2016 20:15
  90%
  1
  0
  Květka

  Naprosto skvělé! Jsem vážně nadšená... opravdu nezklamalo, jak píší mnozí diváci... Mam ale pocit, ze scenar k filmu mohl byt lepsi. Jsem fanda Henryho Cavilla, Bena Afflecka ale vazne nemusim. To mi kazilo cely dojem z filmu - vyber predstavitelu. Jinak ale super!

  • Henry Cavill
  • Wonder Woman
  • Lex - super postava
  • (362 bodů)
   24. 3. 2016 16:44
   30%
   1
   1
   tedoun

   V úvodu filmového komiksu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti žádá režisér Zack Snyder o mlčenlivost: „Nic ostatním nevyprávějte, ať je nepřipravíte o překvapení.“ JJ jsem byl překvapený až až. Já jako bývalý sběratel komiksu řada DS a Marvel a bývalý členem Fan Club DS a Marvel se skutečně hodně moc překvapil. Komiks mrtvého Supermana byl vydan v roce 1992 a ten kdo ho zabil byl Doomsday a Batman v době smrti Supermana neměl s tím nic společného . Potom se Superman vrátil a trochu vypadal jinak - měl dlouhé vlasy. V roce 1998 byl vydán další série, kdy superman byl opět živí a zdraví ale hned dvakrát a to červený a modrý Superman. A komiks Batman VS Superman? Je to jen fantazie Franka Millera. A zrzava Lois Lane? Od kdy Lois byla zrzava??? A jako bonus úplně jiný redaktor Perry White. Perry White nevypadal jako v komiksu z roku 1940 (DC Comics Superman č.7) nebo z Filmu Superman The Movie z roku 1977. A Wonder Woman z komiksu All Star Superman také měla jinou uniformu (viz Linda Carter – Wonder Woman z roku 1975-1979) No zkrátka Zack Snyder pravděpodobně nebyl čtenářem DC Comicsu a to je velká škoda. Film Batman VS Superman je tak trochu reklama pro budoucí edice seriálu Superman All Star, kde se objeví Batman, Superman Green Lantern, The Flash, Aquaman, Cyborg a Wonder Woman. Doufám, že to natočí někdo jiný než Snyder. Ale konec konců, kdo nezná DC Comics edice Superman All Star tak mu ten film může bavit. Jinak pro KINOBOX děkují za před premiéru.

  • (356 bodů)
   15. 5. 2016 17:34
   95%
   0
   0
   netherlord

   Film byl zábavný a někdy dokonce i napínavý

  1 2 3 dalsi posledni
  65 60 ?
  • muzz 55%
  • TalkionCZ 90%
  • Mirdas 100%
  • zdenek-halfar 55%
  • netherlord 95%
  • Canis 95%
  • vladimir-lada-but 85%
  • honza-bousek 0%
  • lamps 60%
  • Senn 40%
  všechna hodnocení (105)
  jak hlasovat?

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 1 v žebříčku uživatele natka-safrova
  3. místo z 32 v žebříčku uživatele RedDragon
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: