Ztraceni v Mnichově (2015)

Lost in Munich (mezinárodní název)
Česká republika Česká republika
105 minut

Žánry

:
Drama, Komedie

Obsah

:
Sir „P“, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce více »« méně

Režie

:
Petr Zelenka

Scénář

:
Petr Zelenka

Herci

:
Martin Myšička Marek Taclík Jana Plodková Václav Kopta Václav Neužil (II) ...
Přehrát online alza
Přehrát online O2
Premiéra: 22. 10. 2015
Distributor: Falcon

Komentáře

znaků
 • (7414 bodů)
  31. 3. 2016 14:40
  80%
  0
  0
  martin-mickey-stusak

  Zajímavý snímek o vyslovení faktů a mýtů o události známé jako ´Mnichovská dohoda´. Nejdříve sledujeme půlhodinovou povídku jak z ´Bakalářů´ o jakémsi papouškovi jako jediném svědkovi oněch událostí a skopičin jednoho neúspěšného novináře, aby se to nakonec neočekávaně zvrhlo v něco, čemu se říká ´Film o filmu´. Ano, takový je zbytek snímku, kde je velice věrně divák obeznámen veškerým děním kolem natáčení filmu, které má režisér a scénárista v jedné osobě Petr Zelenka zcela jistě ze svých zkušeností a které může potvrdit každý, kdo chodí k filmu třeba jako komparzista. Ano, takhle ta atmosféra skutečně vypadá. V 70. minutě stopáže jsou náhle rozhovory tvůrců v historickém tématu a dozvídáme se, jak to všechno ve skutečnosti kolem oné dohody bylo. A v 80. minutě se dozvídáme, co už vlastně všichni víme a co dělá naprosto každý. I filmaři se dopouštějí jistého podvůdku, aby na natáčení dostali grant z fondu EU. A tak vlastně je mi záhadou, o čem tento snímek je především. O natáčení filmu nebo o vyjádření přímých souvislostí kolem mnichovské dohody? Nebo snad jde o oboje? Což o to, natočeno je to velice dobře, ale proč jé historické téma vznesena zrovna takovým způsobem? Že by s opatrnosti, neboť se stále jedná o velmi citlivé téma? Hmm...

 • (5135 bodů)
  17. 5. 2016 12:03
  85%
  0
  0
  lamps

  Opravdu neuvěřitelné, jak dokáže Zelenka přizpůsobit různorodé narativní vzorce ve prospěch jednotného myšlenkového vyznění a neodolatelně satirické charakteristiky neměnné české nátury. Technika "filmu ve filmu" mu umožňuje nejprve poeticky načrtnout zamýšlené dějové motivy, které pak vtipně, v upřímném polodokumentaristickém duchu rozvádí ve fiktivním procesu natáčení. Úžasná je právě lehkost, s jakou vytvořený fikční svět duplikuje ten reálný, se všemi politickými, etickými, finančními nebo záměrně absurdními problémy v koloběhu natáčení filmu, tentokráte v souhře s inteligentní historickou satirou a více či méně nápadnými úsměvy nad povahou češství. Herci fajn, kamera super, režie skvělá... Americká noc pro české filmaře.

 • (2993 bodů)
  19. 10. 2015 22:04
  55%
  0
  0
  Petrson

  Vynikající dialogy, zajímavý námět, ale paradoxně slabý scénář, kdy není co sledovat. Smyšlený příběh nemá nosnou linku, která by provedla celým filmem, udržela pozornost. Zajímavý motiv s Jitkou Schneiderovou i Markem Taclíkem (i pro dokumentární část) se vytratí (úplně ztratí) a pak už to jsou jen vtípky na principu Ztracen v LaMancha (jasný odkaz v názvu i obsahu), což byl ale dokument o skutečně nedotočeném filmu a byl skvělý, pravdivý! Zrnitý obraz na velkém plátně nepotěší. Skok do druhé půlky, tedy jako dokumentární, není nijak zásadně obrazově odlišen a nastává lehká nuda se zamotanou, smyšlenou (?) pointou (?) o hrdinství prezidenta Beneše. Jsem zvědavý, kolik lidí tento film v této době přitáhne do kin. Před dvaceti lety bych to asi ocenil, ale ona to není ani přes čtyřicet let stará Americká noc (odkaz ve filmu), stejně jako to není Allenův Hollywood Ending. Spíš je to Rok ďábla, ale ten byl i v nadsázce opravdový a byl fajn. Tento film asi ocení zejména ti, kteří se chtějí bavit na připravených smyšlených absurdních zákulisních filmařských vtípcích-epizodkách.

  • námět, dialogy
  • scénář, dramaturgie
 • (2708 bodů)
  22. 3. 2016 13:54
  85%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Petr Zelenka patří mezi originální a kvalitní české autory, což svým novým počinem jen potvrdil. Natočil v podstatě další mystifikační dokument o natáčení jednoho filmu, ačkoliv to tentokrát vzal trochu jinak než ve svých předchozích počinech z hudební branže a zkombinoval to se značnou dávkou absurdity a parodie historických událostí a národních traumat. Výsledkem je fajnový kotel humoru z filmařského světa, ve kterém velmi šikovně využívá prostředí barrandovských filmových studií a netradičního postupu vyprávění příběhu. Za mě určitě palec nahoru, český film potřebuje podobně originální snímky jak sůl.

 • (2609 bodů)
  1. 2. 2016 20:31
  80%
  0
  0
  HappyPiere

  Velice podařený film postavený na trochu "směšné" pointě. Ale Zelenka udržel otěže v rukách a servíruje tak divákovi opravdu vynikající film.

 • (2009 bodů)
  1. 2. 2016 16:57
  90%
  0
  0
  stantheman

  Zelenka opět nezklamal---jeho mystifikace jsou opravdu zábavné...v téhle mystifikaci + hrátky s českým traumatem---Mnichov. Jeden z režisérů , který si drží laťku hromsky vysoko na české poměry a já mu držím palce...

 • (1974 bodů)
  14. 3. 2016 21:43
  85%
  0
  0
  rkotvald

  Velmi příjemná záležitost, která zlehka balancuje na hraně absurdní komedie a absudrního drama. Tenhle film si ani tak nedělá srandu z Fratíků ač by se to tak mohlo na první pohled jevit, ale spíše z nás Čechů. Film mi hodně připomínal Polski film a Ztracen v La Mancha :-). Ztraceni v Mnichově jsou dílem těžko uchopitelným, těžko popsatelným, ale velmi promyšleným. Chtěl bych napsat, že tento typ inteligentní ryze české komedie ve vodách českých kin chyběl, jenže ony tam chybí komedie celkově. Sice se filmy takto označené celkem hojně točí, ale s komediemi to nemá nic společného. Stejně jako film fiktivně přestavuje ,,film o filmu'¨stejným způsobem pitvá a překrucuje text Mnichovské dohody. Mimochodem, ruku na srdce, kdo ji četl? Film skvěle napadl to čecháčkovské vymlouvání na znemožnění zvenčí --- se bránit okupaci, díky čemuž jsme nafurt zlomeni, podupáni se ztracenou ctí, hrdostí a schopností se bránit téměř vůči všemu v pozdějších dějinách naší země.

 • (760 bodů)
  6. 1. 2016 15:52
  90%
  0
  0
  voleman

  Ztraceni v Mnichově je velmi spletitý a při tom zábavný a snadno pochopitelný film. Je to film, který se nedá jen tak popsat, ten se prostě musí vidět. Je to film, který se těžko k něčemu přirovnává. Je to něco, co je v našich luzích a hájích v záplavě samých sociálních dramat, nebo lidových slaboduchých komedií opravdu velmi originální a netypické. Při tom si ale nedokážu představit, že by film s podobným humorem a zpracováním mohl vzniknout jinde než u nás. Právě narážky na typické České chování film svým způsobem drží pohromadě a dávají mu naprostou věrohodnost. Je to film s tak spletitým a přitom skvěle zfilmovaným scénářem, že před Petrem Zelenkou musím opravdu smeknout. Také všichni zúčastnění herci hrají naprosto přesvědčivě, a všechny jejich role jsou zcela naturální, hlavně pak v dokumentární části jim jejich fiktivní postavy zcela uvěříte. Jediné co by se filmu dalo vytknout je možná trochu utahanější konec, který trochu ztrácí oproti zbytku filmu tempo. Je to ale zanedbatelnost, která ve finále film, který zábavně reflektuje naší společnost a při tom je skvěle a zcela originálně natočen nijak výrazně nekazí. 90%

 • (744 bodů)
  24. 10. 2015 08:57
  80%
  0
  0
  marie-kolarova

  Novinář Pavel se probudil do nezapomenutelného dne. Nejdřív ho šéf poslal na konferenci s papouškem a po návratu našel v emailu padáka a fotky manželky s milencem. Papoušek zase není tak k zahození, jeho řečí jsou víc než politicky nekorektní. Pavel by ty samé už seděl v base. Začátek filmu má skvělé grády. Později začíná Zelenka koketovat s absurdní komedií, kdy baví srovnáním české a francouzské mentality, a fůrou narážek na oblíbená národním klišé. Tempo opadá a na chvíli se režisér kochá svými nápady, aniž by věnoval příliš pozornosti divákovi. Závěrečná část opět přitáhne dosud rozvolněnou pozornost a přivádí k zamyšlením nad schopností vidět dějiny jinak, než jsme dosud o nich přemýšleli.

 • (671 bodů)
  4. 11. 2015 20:35
  60%
  0
  0
  king-kurt

  Velmi zvláštní film, nejdříve průměrná dialogovka s lehkým humorem a papouškem, pak epizodní dokument s legráckami z natáčení a jakoby závažný podtext o mnichovský zradě. Není to špatný, není to výjimečný, je to náročnější, ale ne moc, není to "mainstream" a nečekejte epický příběh.

 • (665 bodů)
  19. 10. 2015 10:34
  75%
  0
  1
  lukas

  Skvělý. Vtipný, zajímavý scénář. Včetně skutečných historických citací. Snad na film přijde dost diváků. Kandidát na český film roku 2015.

 • (429 bodů)
  5. 4. 2016 21:55
  90%
  0
  0
  machetetete

  Díky za to, že takové tvůrce u nás pořád máme. Autory, kteří dokáží konkurovat evropské kinematografii a vůbec se nemusí krčit někde v koutě. Petr Zelenka podle vlastního scénáře popichuje filmové řemeslo, chvíli sledujeme něco, pak následuje hraný film o „úvodním cosi“, rýpe do novinářů, řeší papouška, Mnichovskou dohodu i další kostlivce. A je u toho zatraceně zajímavý a přitažlivý. Nastolil hru, na kterou divák neodkojený Kameňáky milerád přistoupí, jeho přelívání skutečnosti a filmové reality fikčního světa je moc fajn, herci jsou příjemně civilní, lidé za kamerou si své odmakali na jedničku. Párkrát škobrtneme v tempu, ale to nechejme stranou. Nápadité, úderné, inteligentní.

 • (377 bodů)
  9. 6. 2016 14:16
  70%
  0
  0
  Pája DJ

  Na tento film jsem se již delší dobu těšil a to jak z hlediska velkého počtu cen i samotného příběhu. Film stojí určitě za to vidět. Určitě je potřeba ocenit scénář a originální nápad, ale i tak jsem čekal trochu více. Film je určitě zajímavý a každý si udělá svůj názor.

 • (329 bodů)
  9. 6. 2016 14:23
  70%
  0
  0
  Judinka

  Film jsem viděla teprve nedávno a čekala jsem od něj trochu více. Přestože jde z filmového hlediska o pěkný kus práce, který se navíc zabývá citlivým a v mnoha ohledech traumatizujícím tématem, možná mu ještě něco chybí, co by mě zlákala podívat se znovu.

 • (327 bodů)
  7. 2. 2016 21:21
  75%
  0
  0
  marvan

  Zvláštní film, zaujal mě můj starý známý Stanislas Pierret jako herec, to bych nečekala, mimo jiné

 • dis
  (294 bodů)
  6. 1. 2016 19:35
  85%
  0
  0
  dis

  85%
  Málokoho asi napadne, že inspirací, otevřeně přiznanou minimálně v názvu, je Gilliamův Ztracen v La Mancha - zpracování Dona Quichota, které zkrachlo na souboru třeskutých malérů. Tady jdou ještě dál, v typické české černé parodii. Nečekal jsem, že mne ještě může tuzemský film příznivě překvapit. Možná po Vaterlandu jedinej...

 • (262 bodů)
  7. 1. 2016 19:05
  85%
  0
  0
  koudel

  Zelenkův film nikdy nezklame, vždy tam musí být trochu mystifikace a to se mi líbí. Myšička - výborný.

 • (73 bodů)
  13. 4. 2016 21:33
  20%
  0
  0
  vidunaj

  Mám pocit autoři nevěděli co filmem a tak udělali film o filmu. Bohužel ani dostatečně vtipný. Kritika dotací na filmovou tvorbu a dokázat jak za peníze které vám někdo poskutne natočíte naprosto nesmyslný dokument a vydáváteho za umění. Pokus o "originální" výklad Mnichova v 10 minutové diskuzi herců??? Je to opravdu slabé a nudné. Začíná to být s českým filmem tragické pokud toto je 2. nejlepší film lonského roku.

 • (18 bodů)
  7. 1. 2016 08:48
  65%
  0
  0
  alena-sejkova

  Trochu jsem se v tom ztratila :-)

 • (6 bodů)
  25. 10. 2015 18:12
  0%
  0
  0
  Trevor

  Musím se přiznat , že tento film naplnil všechna má očekávání. Šel jsem na něj s tím ,že to bude proevropská antivlastenecká propaganda pojednávající o tom,jaký jsme my Češi ubohý národ a za vše špatné si vlastně můžeme sami že?A lidé neznající podrobněji naši historii na to opravdu skočí! Problémem je ,že mnichovská dohoda byla zradou kterou nelze nijak obhájit a to že se najde historik který se svými konspiračními teoriemi vytvoří k historické skutečnosti jakousi alternativní rádoby pravdu ovšem na skutečnosti, že Francie společně s Británií podepsáním Mnichovské dohody a zradou Československa, zapříčinili 2.světovou to nic nemění.Místo otázky zda li by se měla Francie omluvit, bych se spíše ptal proč se tak ještě nestalo?A tu větu o tom, že za okupace byli ztráty na životech minimální už snad ani nelze komentovat no snad jen tím, že smrt 365 000 českých lidí zavražděných nebo v boji padlých opravdu nelze považovat za diplomatické vítězství.Nemohu se zbaviti dojmu, že účelem tohoto filmu je zašlapat ty zbytky národní hrdosti které snad někteří z nás (kteří znají historii) ještě mají.Poučení z Mnichova je toto Evropa na nás vždy sra*a a že se to nezměnilo nám ted EU myslím celkem srozumitelně dává najevo.Tvůrce bych pověsil za ko*le do průvanu.

1 2 dalsi posledni
69 83 ?
 • Petrson 55%
 • Standa. 50%
 • pepatuleň 40%
 • michal-bernard 100%
 • vladimir-lada-but 85%
 • dav.bal 80%
 • puposlav 70%
 • Judinka 70%
 • Pája DJ 70%
 • lucyky 75%
všechna hodnocení (57)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

Sdílet tuto stránku:

Partneři: